Wysunięty język u dziecka. Jak temu zapobiegać? [Porada eksperta]

2017-09-20 11:14 Katarzyna Bąkowicz

Dwuletnia wnuczka podczas zabawy, np. w piasku, wysuwa języczek, była z tym u laryngologa, nie ma wady. Jak temu zapobiegać?

Wysuwanie języka może być spowodowane nawykiem powstałym na skutek używania smoczka czy karmienia dziecka butelką. Jeżeli laryngolog nie stwierdził niedrożności przewodów nosowych i dziecko potrafi oddychać nosem, można zastosować tzw. płytkę przedsionkową, którą zakłada się dziecku na noc lub podczas zabawy, kiedy dziecko nie mówi. Jest ona do kupienia w sklepach ze sprzętem medycznym lub w aptece. Sprzedawca pomoże dobrać rozmiar oraz wyjaśni, jak się jej używa. Jeśli nie nastąpi poprawa po 2-3 miesiącach stosowania płytki, należy powtórnie skontaktować się z laryngologiem oraz logopedą.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Bąkowicz

Specjalistka w zakresie komunikacji medialnej. Prowadzi terapię indywidualną z dorosłymi i dziećmi, warsztaty pracy z ciałem, głosem i oddechem, szkolenia dla firm.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE