Wysunięty język u dziecka. Jak temu zapobiegać? [Porada eksperta]

2017-09-20 11:14 Katarzyna Bąkowicz

Dwuletnia wnuczka podczas zabawy, np. w piasku, wysuwa języczek, była z tym u laryngologa, nie ma wady. Jak temu zapobiegać?

Wysuwanie języka może być spowodowane nawykiem powstałym na skutek używania smoczka czy karmienia dziecka butelką. Jeżeli laryngolog nie stwierdził niedrożności przewodów nosowych i dziecko potrafi oddychać nosem, można zastosować tzw. płytkę przedsionkową, którą zakłada się dziecku na noc lub podczas zabawy, kiedy dziecko nie mówi. Jest ona do kupienia w sklepach ze sprzętem medycznym lub w aptece. Sprzedawca pomoże dobrać rozmiar oraz wyjaśni, jak się jej używa. Jeśli nie nastąpi poprawa po 2-3 miesiącach stosowania płytki, należy powtórnie skontaktować się z laryngologiem oraz logopedą.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Bąkowicz

Specjalistka w zakresie komunikacji medialnej. Prowadzi terapię indywidualną z dorosłymi i dziećmi, warsztaty pracy z ciałem, głosem i oddechem, szkolenia dla firm.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE