Czy wyleczenie jąkania u dorosłego jest możliwe? [Porada eksperta]

2017-08-29 9:22 Katarzyna Bąkowicz

Mam 48 lat, mam problem z jąkaniem odkąd pamiętam, ostatnio przeszłam kilka wizyt u logopedy. Logopeda skierowała mnie do psychologa, którego mi poleciła. Przeszłam u Pani psycholog kilka godzin terapii i kilka spotkań grupowych, w których uczestniczyłam, ta pani myślę, że naprawdę się starała, żeby mi pomóc. Ale problem z mówieniem został, i tak naprawdę to chyba gorszy. Czy jest dla mnie jakaś nadzieja, żebym mówiła w miarę poprawnie?

Myślę, że nadzieja jest, a raczej jest pewność, że z jąkania da się wyjść. Niestety potrzeba do tego długiej pracy, często 2-3 lat terapii. Kilka spotkań grupowych u psychologa to zdecydowanie za mało, potrzebuje Pani indywidualnej terapii. Jest ona po to, aby uporać się z przyczynami jąkania oraz jego skutkami w Pani życiu. Równocześnie dobrze jest chodzić na zajęcia logopedyczne, aby usprawniać oddech oraz płynność mówienia. Jąkanie to skomplikowane zaburzenie, można z niego wyjść, jednakże trzeba włożyć w to sporo wysiłku.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Bąkowicz

Specjalistka w zakresie komunikacji medialnej. Prowadzi terapię indywidualną z dorosłymi i dziećmi, warsztaty pracy z ciałem, głosem i oddechem, szkolenia dla firm.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE