Czy wyleczenie jąkania u dorosłego jest możliwe? [Porada eksperta]

2017-08-29 9:22 Katarzyna Bąkowicz

Mam 48 lat, mam problem z jąkaniem odkąd pamiętam, ostatnio przeszłam kilka wizyt u logopedy. Logopeda skierowała mnie do psychologa, którego mi poleciła. Przeszłam u Pani psycholog kilka godzin terapii i kilka spotkań grupowych, w których uczestniczyłam, ta pani myślę, że naprawdę się starała, żeby mi pomóc. Ale problem z mówieniem został, i tak naprawdę to chyba gorszy. Czy jest dla mnie jakaś nadzieja, żebym mówiła w miarę poprawnie?

Myślę, że nadzieja jest, a raczej jest pewność, że z jąkania da się wyjść. Niestety potrzeba do tego długiej pracy, często 2-3 lat terapii. Kilka spotkań grupowych u psychologa to zdecydowanie za mało, potrzebuje Pani indywidualnej terapii. Jest ona po to, aby uporać się z przyczynami jąkania oraz jego skutkami w Pani życiu. Równocześnie dobrze jest chodzić na zajęcia logopedyczne, aby usprawniać oddech oraz płynność mówienia. Jąkanie to skomplikowane zaburzenie, można z niego wyjść, jednakże trzeba włożyć w to sporo wysiłku.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Bąkowicz

Specjalistka w zakresie komunikacji medialnej. Prowadzi terapię indywidualną z dorosłymi i dziećmi, warsztaty pracy z ciałem, głosem i oddechem, szkolenia dla firm.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE