Czy dorosły może leczyć wadę wymowy? [Porada eksperta]

2016-02-29 15:45 Katarzyna Bąkowicz

Moim problemem i kompleksem jest wada wymowy. Urodziłam się jako wcześniak. W wieku kilku lat zdiagnozowano u mniej opóźniony rozwój mowy, przez co później nauczyłam się mówić niż rówieśnicy, i tak nadrabiam zaległość. Kiedy byłam dzieckiem, rodzice chodzili ze mną do logopedy. Później okazało się, że mam wadę serca, rodzice skoncentrowali się na leczeniu kardiologicznym, rezygnując z logopedii. Obecnie jestem 25-letnią osobą. Niestety, nadal mam wadę wymowy, co jest od dziecka źródłem wstydu, kompleksów i smutku. Czy jako osoba dorosła mogę poprzez terapię"wyleczyć się'' z wady wymowy? Mam mowę nosową przez co inni czasem nie rozumieją mnie, czasem się zacinam lub mam trudności przy wypowiadaniu się. Takie problemy pojawiają się, gdy ktoś mnie onieśmiela lub wstydzę się, krępuję. W sytuacjach bezstresowych, normalnych, mówię niewyraźnie.

Wiek nie jest żadną przeszkodą w pozbyciu się wad wymowy. Konieczna jest wizyta u logopedy, który zajmuje się osobami dorosłymi. On zdiagnozuje wadę i będzie prowadził terapię. Potrwa to z pewnością kilka miesięcy, ale na pewno uda się pomóc.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Bąkowicz

Specjalistka w zakresie komunikacji medialnej. Prowadzi terapię indywidualną z dorosłymi i dziećmi, warsztaty pracy z ciałem, głosem i oddechem, szkolenia dla firm.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE