Czterolatka nie rozpoznaje kolorów. Jak sprawdzić, czy rozwija się prawidłowo? [Porada eksperta]

2018-01-26 10:00

Mam pytanie odnośnie umiejętności 3-4-latków. Córka niedługo skończy 3 lata i 4 miesiące (większość jej rówieśniczek z podwórka to już 4-latki, ze stycznia czy marca). Umie się ubrać, czasem potrzebuje pomocy, załatwić na nocnik, umyć sama zęby, liczyć do 5 po polsku, a do 7 po angielsku, zna kolory, ale ich nie nazywa, wszystko jest czerwone albo żółte. Widzę też, że jak jej tłumaczę coś, to w ogóle się nie zastanawia nad odpowiedzią, tylko mówi na odczepnego, a może trafi. Czytając opinie innych mam, to ich 2,5-letnie dzieci znają nawet po 10 kolorów i szczerze trochę się martwię. Córka nie chodzi do przedszkola, bo się nie dostała. Nie wiem nawet, gdzie się udać i kto by miał zbadać moje dziecko, jaki specjalista. Staram się jej mówić, jakiego koloru są rzeczy przy każdej możliwej okazji, ale to i tak nie działa.

Porada logopedy - pedagoga
Autor: Getty Images

Jeśli czuje się Pani zaniepokojona, zawsze lepiej jest skonsultować dziecko ze specjalistą (pedagogiem, psychologiem lub logopedą). Z informacji, które Pani podaje, wynika, że dziecko rozwija się prawidłowo, ponieważ takie umiejętności, jak rozpoznawanie kolorów czy liczenie pojawiają się u dziecka około 4. roku życia. Ze względu na to, że nie wiem, jakie jeszcze zachowania wykazuje córka, radziłabym konsultację, dostanie Pani odpowiednie wskazówki, jak postępować z dzieckiem, aby dobrze się rozwijało.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza