Dlaczego dziecko ma otwartą buzię i wysunięty język? [Porada eksperta]

2017-02-09 9:41 Katarzyna Bąkowicz

Córka ma 4 lata, jesteśmy rodziną zastępczą, córka trafiła do nas w wieku 3 lat, miała poprzednio problemy z jedzeniem, bo w poprzedniej rodzinie nie dostawała pokarmu twardego, tylko płynny przez 2 lata, i trzeba było nauczyć ją, jak się je. Może konsekwencją tak długiego picia z butelki jest teraz ciągle otwarta buzia i wysunięty język, w czasie snu też tak córcia ma, a może jest inna przyczyna?

Możliwe, że przyczyną takiego stanu jest niedrożność nosa (np. mocno skrzywiona przegroda nosowa) przez co córka musi oddychać buzią. Warto to skonsultować z laryngologiem i wykonać endoskopię, żeby sprawdzić, jak wyglądają i pracują narządy jamy ustnej, nosowej i całego aparatu oddechowego. Jeżeli medycznie będzie wszystko w porządku, wtedy należy zasięgnąć porady logopedy, który przygotuje odpowiednie ćwiczenia, żeby córka nauczyła się zamykać buzię i chować język, gdyż taki stan w przyszłości może prowadzić do problemów z mówieniem oraz problemów natury ortodontycznej.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Bąkowicz

Specjalistka w zakresie komunikacji medialnej. Prowadzi terapię indywidualną z dorosłymi i dziećmi, warsztaty pracy z ciałem, głosem i oddechem, szkolenia dla firm.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE