Dlaczego dziecko ma otwartą buzię i wysunięty język? [Porada eksperta]

2017-02-09 9:41 Katarzyna Bąkowicz

Córka ma 4 lata, jesteśmy rodziną zastępczą, córka trafiła do nas w wieku 3 lat, miała poprzednio problemy z jedzeniem, bo w poprzedniej rodzinie nie dostawała pokarmu twardego, tylko płynny przez 2 lata, i trzeba było nauczyć ją, jak się je. Może konsekwencją tak długiego picia z butelki jest teraz ciągle otwarta buzia i wysunięty język, w czasie snu też tak córcia ma, a może jest inna przyczyna?

Możliwe, że przyczyną takiego stanu jest niedrożność nosa (np. mocno skrzywiona przegroda nosowa) przez co córka musi oddychać buzią. Warto to skonsultować z laryngologiem i wykonać endoskopię, żeby sprawdzić, jak wyglądają i pracują narządy jamy ustnej, nosowej i całego aparatu oddechowego. Jeżeli medycznie będzie wszystko w porządku, wtedy należy zasięgnąć porady logopedy, który przygotuje odpowiednie ćwiczenia, żeby córka nauczyła się zamykać buzię i chować język, gdyż taki stan w przyszłości może prowadzić do problemów z mówieniem oraz problemów natury ortodontycznej.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Bąkowicz

Specjalistka w zakresie komunikacji medialnej. Prowadzi terapię indywidualną z dorosłymi i dziećmi, warsztaty pracy z ciałem, głosem i oddechem, szkolenia dla firm.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE