Problemy z wysławianiem u osoby dorosłej [Porada eksperta]

2017-03-20 8:56 Katarzyna Bąkowicz

Mam problem, z którym mierzę się od dłuższego czasu i sama nie wiem, co mam zrobić. Mam dni, kiedy wolałabym się zapaść pod ziemię z racji, iż bywają sytuacje, kiedy nie potrafię nic z siebie wydusić, utworzyć poprawnie zdania. Podświadomie też, zanim coś powiem, wiem, że się pomylę. Te sytuacje zdarzają się często w pracy, pracuję w pomieszczeniu biurowym, w którym jest duszno, czuję się mało dotleniona, nie wiem, czy z tego powodu zdarzają się te sytuacje. Nie zawsze przy dłuższej wypowiedzi tak to wygląda, nieraz bez problemu potrafię składnie i płynnie mówić, lecz nieraz brakuje mi słów, przekręcam je lub brakuje mi słowa jakiegoś w zdaniu, z tego powodu mam jakieś myśli depresyjne, obniżone poczucie wartości, bo gdzieś utkwiło mi w głowie, co ludzie powiedzą, co sobie o mnie pomyślą. Co mogę w tej sytuacji zrobić? Czy powinnam się zgłosić na jakaś terapi ?

Myślę, że najlepszym wyjściem z sytuacji będzie konsultacja i prawdopodobnie terapia psychologiczna. Sytuacje, które Pani opisuje, bardzo niekorzystnie na Panią oddziałują, jednakże nie mają związku z samymi problemami z mową, ponieważ pojawiają się czasowo i w określonych miejscach. Warto, aby razem ze specjalistą przyjrzała się Pani tym epizodom i znalazła ich przyczynę. Regularna terapia pomoże się pozbyć problemów, a także obniży poziom stresu związanego z komunikacją.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Bąkowicz

Specjalistka w zakresie komunikacji medialnej. Prowadzi terapię indywidualną z dorosłymi i dziećmi, warsztaty pracy z ciałem, głosem i oddechem, szkolenia dla firm.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE