Wmawiam sobie jąkanie: co mogę z tym zrobić? [Porada eksperta]

2015-05-26 11:18
Porada logopedy - pedagoga
Autor: Getty Images

Jak pamiętam, to od najmłodszych lat miałem problem z jąkaniem (chciałem coś bardzo szybko powiedzieć i wtedy były te blokady). Teraz wada ustąpiła prawie całkowicie (tak mówią inni, że w ogóle nie słychać żadnej wady wymowy). Jednak ja jestem bardzo nerwową osobą (często sobie coś wmawiającą, kiedyś sobie wmawiałem choroby bardzo intensywnie) i widzę u siebie tę wadę: ścinki, szybka mowa, zła konstrukcja zdania, przejęzyczenia, ucinanie liter. Bardzo mnie to męczy, bo nawet najmniejsza potyczka dołuje i przypomina o przeszłości. Cały czas o tym myślę, piszę sobie złe scenariusze. Co z tym robić?

Na pewno radziłabym udać się na konsultację psychologiczną. Jak sam pan zauważył, problemy wracają w sytuacjach stresowych, więc dopóki nie nauczy się pan, jak sobie z nimi radzić, trudno będzie pozbyć się objawów jąkania. Potrzebna być może będzie terapia, ale o tym powinien zdecydować specjalista. Ćwiczenia logopedyczne na tym etapie mogą nie przynieść efektów. Jeśli będą konieczne, to dopiero na dalszym etapie pracy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Bąkowicz

Specjalistka w zakresie komunikacji medialnej. Prowadzi terapię indywidualną z dorosłymi i dziećmi, warsztaty pracy z ciałem, głosem i oddechem, szkolenia dla firm.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza