Powolna utrata mowy u dorosłego [Porada eksperta]

2018-01-08 14:53 Katarzyna Bąkowicz

Od kilku miesięcy tracę mowę. Nie znam przyczyny. Mój tata w latach 80. zaczął też tracić mowę, a miał wtedy 60 lat. W roku 1984 stracił mowę, do tego doszło niepołykanie pokarmu. Zmarł 3 lata później, nie znaleziono wtedy przyczyny. U mnie są takie same objawy.

Nie opisuje Pan, na czym polega utrata mowy, czy jest to zapominanie słów czy może problemy z ich wypowiedzeniem. Jeśli u Pana taty był taki problem, być może jest to podłoże neurologiczne. Zalecałabym konsultację u neurologa oraz wykonanie szczegółowych badań, takich jak rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa głowy. Dopiero wtedy będzie można stwierdzić, jak Panu pomóc.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Bąkowicz

Specjalistka w zakresie komunikacji medialnej. Prowadzi terapię indywidualną z dorosłymi i dziećmi, warsztaty pracy z ciałem, głosem i oddechem, szkolenia dla firm.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE