Czy ćwiczenia z korkiem pomogą na wadę wymowy? [Porada eksperta]

2018-04-25 21:52 Katarzyna Bąkowicz

Postanowiłem wziąć się za poprawę swojej dykcji i wyrazistości mowy. Dlatego też od pewnego czasu codziennie przez 2-3 minuty czytam łamańce językowe z korkiem w ustach. Z wielu źródeł słyszałem, że jest to świetne ćwiczenie. Wczoraj jednak natknąłem się na zastrzeżenie, że takimi ćwiczeniami można nabawić się większych wad wymowy oraz negatywnie wpłynąć na ułożenie żuchwy. Szczególnie w przypadku gdy ktoś ma bruksizm. Czy to prawda i faktycznie można zrobić sobie takimi małymi ćwiczeniami krzywdę w jakikolwiek sposób?

Rzeczywiście, ćwiczenia z korkiem nie zawsze są dobre i skuteczne. Stosowane jednak przez 2-3 minuty dziennie nie zrobią krzywdy i można je wykonywać. Sugerowałabym jednak skonsultować się z logopedą, żeby sprawdził, czy nie dzieje się nic złego ze stawem skroniowo-żuchwowym ani pozostałymi częściami aparatu artykulacyjnego. Warto także dobrać dokładnie teksty, które czyta się z korkiem. Na pewno jednak ćwiczenie dykcji wpłynie korzystnie na wyrazistość mowy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Bąkowicz

Specjalistka w zakresie komunikacji medialnej. Prowadzi terapię indywidualną z dorosłymi i dziećmi, warsztaty pracy z ciałem, głosem i oddechem, szkolenia dla firm.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE