Czy ćwiczenia z korkiem pomogą na wadę wymowy? [Porada eksperta]

2018-04-25 21:52 Katarzyna Bąkowicz

Postanowiłem wziąć się za poprawę swojej dykcji i wyrazistości mowy. Dlatego też od pewnego czasu codziennie przez 2-3 minuty czytam łamańce językowe z korkiem w ustach. Z wielu źródeł słyszałem, że jest to świetne ćwiczenie. Wczoraj jednak natknąłem się na zastrzeżenie, że takimi ćwiczeniami można nabawić się większych wad wymowy oraz negatywnie wpłynąć na ułożenie żuchwy. Szczególnie w przypadku gdy ktoś ma bruksizm. Czy to prawda i faktycznie można zrobić sobie takimi małymi ćwiczeniami krzywdę w jakikolwiek sposób?

Rzeczywiście, ćwiczenia z korkiem nie zawsze są dobre i skuteczne. Stosowane jednak przez 2-3 minuty dziennie nie zrobią krzywdy i można je wykonywać. Sugerowałabym jednak skonsultować się z logopedą, żeby sprawdził, czy nie dzieje się nic złego ze stawem skroniowo-żuchwowym ani pozostałymi częściami aparatu artykulacyjnego. Warto także dobrać dokładnie teksty, które czyta się z korkiem. Na pewno jednak ćwiczenie dykcji wpłynie korzystnie na wyrazistość mowy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Bąkowicz

Specjalistka w zakresie komunikacji medialnej. Prowadzi terapię indywidualną z dorosłymi i dziećmi, warsztaty pracy z ciałem, głosem i oddechem, szkolenia dla firm.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE