Rozwój mowy u trzylatka [Porada eksperta]

2018-01-16 12:14 Katarzyna Bąkowicz

Moja 3-letnia córka w dalszym ciągu mówi o sobie w trzeciej osobie. Zdarza się to coraz rzadziej, najczęściej, jak się nie zastanawia i mówi szybko. Ponadto nie potrafi jeszcze wymawiać sz, cz, j/l zamiast r. Czy już powinna to umieć? Jakie ćwiczenia mogę z nią wykonywać?

Mówienie w trzeciej osobie jest częste u dzieci w takim wieku, powinno z czasem zanikać i pojawić się użycie formy "ja". Proponuję poobserować pod tym kątem córkę i jeśli w ciągu najbliższych 6 miesięcy nic się nie zmieni, wtedy dobrze byłoby skonsultować to z logopedą.

Co do wymawiania głosek sz, ż, cz, dż oraz głoski r, pojawiają się one dopiero około 5. roku życia, do tego czasu dziecko ma prawo stosować zamiennik w postaci ś, ź, ć, dź lub s, z, c, dz, a zamiast głoski r - głoska l. Jest to związane z rozwojem artykulacji u dziecka oraz ruchomością języka. Dopiero kiedy po 5. roku życia te głoski nie pojawiają się, wskazana jest pomoc specjalisty. Warto dbać o to, aby córka miała dobre wzorce wymowy, jak najwięcej mówiła, słuchała bajek i czytanych książek, wtedy mowa będzie rozwijała się prawidłowo.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Bąkowicz

Specjalistka w zakresie komunikacji medialnej. Prowadzi terapię indywidualną z dorosłymi i dziećmi, warsztaty pracy z ciałem, głosem i oddechem, szkolenia dla firm.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE