Rozwój mowy u trzylatka [Porada eksperta]

2018-01-16 12:14 Katarzyna Bąkowicz

Moja 3-letnia córka w dalszym ciągu mówi o sobie w trzeciej osobie. Zdarza się to coraz rzadziej, najczęściej, jak się nie zastanawia i mówi szybko. Ponadto nie potrafi jeszcze wymawiać sz, cz, j/l zamiast r. Czy już powinna to umieć? Jakie ćwiczenia mogę z nią wykonywać?

Mówienie w trzeciej osobie jest częste u dzieci w takim wieku, powinno z czasem zanikać i pojawić się użycie formy "ja". Proponuję poobserować pod tym kątem córkę i jeśli w ciągu najbliższych 6 miesięcy nic się nie zmieni, wtedy dobrze byłoby skonsultować to z logopedą.

Co do wymawiania głosek sz, ż, cz, dż oraz głoski r, pojawiają się one dopiero około 5. roku życia, do tego czasu dziecko ma prawo stosować zamiennik w postaci ś, ź, ć, dź lub s, z, c, dz, a zamiast głoski r - głoska l. Jest to związane z rozwojem artykulacji u dziecka oraz ruchomością języka. Dopiero kiedy po 5. roku życia te głoski nie pojawiają się, wskazana jest pomoc specjalisty. Warto dbać o to, aby córka miała dobre wzorce wymowy, jak najwięcej mówiła, słuchała bajek i czytanych książek, wtedy mowa będzie rozwijała się prawidłowo.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Bąkowicz

Specjalistka w zakresie komunikacji medialnej. Prowadzi terapię indywidualną z dorosłymi i dziećmi, warsztaty pracy z ciałem, głosem i oddechem, szkolenia dla firm.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka