Rozwój mowy u trzylatka [Porada eksperta]

2018-01-16 12:14

Moja 3-letnia córka w dalszym ciągu mówi o sobie w trzeciej osobie. Zdarza się to coraz rzadziej, najczęściej, jak się nie zastanawia i mówi szybko. Ponadto nie potrafi jeszcze wymawiać sz, cz, j/l zamiast r. Czy już powinna to umieć? Jakie ćwiczenia mogę z nią wykonywać?

Porada logopedy - pedagoga
Autor: Getty Images

Mówienie w trzeciej osobie jest częste u dzieci w takim wieku, powinno z czasem zanikać i pojawić się użycie formy "ja". Proponuję poobserować pod tym kątem córkę i jeśli w ciągu najbliższych 6 miesięcy nic się nie zmieni, wtedy dobrze byłoby skonsultować to z logopedą.

Co do wymawiania głosek sz, ż, cz, dż oraz głoski r, pojawiają się one dopiero około 5. roku życia, do tego czasu dziecko ma prawo stosować zamiennik w postaci ś, ź, ć, dź lub s, z, c, dz, a zamiast głoski r - głoska l. Jest to związane z rozwojem artykulacji u dziecka oraz ruchomością języka. Dopiero kiedy po 5. roku życia te głoski nie pojawiają się, wskazana jest pomoc specjalisty. Warto dbać o to, aby córka miała dobre wzorce wymowy, jak najwięcej mówiła, słuchała bajek i czytanych książek, wtedy mowa będzie rozwijała się prawidłowo.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza