Przez jąkanie unikam ludzi. Gdzie szukać pomocy? [Porada eksperta]

2018-02-18 12:43

Zacinam się, jąkam, ale nie cały czas, zdarza mi się, że mówię płynnie, bez żadnego zająknięcia, zazwyczaj gdy mówię szybko, stresuję się, to jest to coraz mocniejsze, naprawdę strasznie się z tym czuję. Staram się mówić wolniej, ale to jest silniejsze ode mnie, bardzo się boję, że z wiekiem zacznie się to nasilać, a mam dopiero 18 lat. Zdarza mi się często, powtórzyć sylabę lub w ogóle nie mogę wypowiedzieć jakiegoś słowa choćbym chciała, przez mój problem coraz mniej wychodzę z domu, unikam rozmów z przyjaciółmi, rodzicami.

Porada logopedy - pedagoga
Autor: Getty Images

Pani Anito, żeby Pani pomóc konieczna jest konsultacja logopedycza, może także psychologiczna oraz postawienie dokładnej diagnozy, jaki to rodzaj niepłynności mowy, o jakim natężeniu. Dopiero wtedy można rozpocząć pracę nad ćwiczeniami, których regularne powtarzanie pomogłoby pozbyć się problemu. Zachęcam do rozmowy ze specjalistą, w tym wypadku ani porada na odległość, ani próby ćwiczenia na podstawie materiałów z internetu, nie będą skuteczne.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza