Przez jąkanie unikam ludzi. Gdzie szukać pomocy? [Porada eksperta]

2018-02-18 12:43
Porada logopedy - pedagoga
Autor: Getty Images

Zacinam się, jąkam, ale nie cały czas, zdarza mi się, że mówię płynnie, bez żadnego zająknięcia, zazwyczaj gdy mówię szybko, stresuję się, to jest to coraz mocniejsze, naprawdę strasznie się z tym czuję. Staram się mówić wolniej, ale to jest silniejsze ode mnie, bardzo się boję, że z wiekiem zacznie się to nasilać, a mam dopiero 18 lat. Zdarza mi się często, powtórzyć sylabę lub w ogóle nie mogę wypowiedzieć jakiegoś słowa choćbym chciała, przez mój problem coraz mniej wychodzę z domu, unikam rozmów z przyjaciółmi, rodzicami.

Pani Anito, żeby Pani pomóc konieczna jest konsultacja logopedycza, może także psychologiczna oraz postawienie dokładnej diagnozy, jaki to rodzaj niepłynności mowy, o jakim natężeniu. Dopiero wtedy można rozpocząć pracę nad ćwiczeniami, których regularne powtarzanie pomogłoby pozbyć się problemu. Zachęcam do rozmowy ze specjalistą, w tym wypadku ani porada na odległość, ani próby ćwiczenia na podstawie materiałów z internetu, nie będą skuteczne.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza