Korekta seplenienia u dorosłego [Porada eksperta]

2018-01-11 15:34

Czy w wieku 46 lat można pozbyć się wady wymowy? Chodzi o poprawne wymawianie głosek s, c, dz. Ogólnie mi to bardzo nie przeszkadza, przyzwyczaiłem się do tego mojego seplenienia. Czy warto więc w tym wieku podejmować leczenie? Z tego, co czytałem w internecie, taka terapia może trwać wiele miesięcy, a skutek leczenia w tym wieku może być bardzo słaby. Wiadomo, że bez wady wymowy, rozmowa miedzy ludźmi jest znacznie łatwiejsza.

Porada logopedy - pedagoga
Autor: Getty Images

Wiek nie jest żadna przeszkodą w korygowaniu wad wymowy. Jeżeli chodzi o głoski s, z, c, dz, jest to stosunkowo łatwe, aczkolwiek wymaga kilku miesięcy regularnych ćwiczeń. Efekt jest na ogół bardzo dobry, głoski te dość prosto się koryguje i wymowa staje się prawidłowa. Konieczna jest w tym celu dokładna diagnoza u logopedy oraz dobór ćwiczeń, które należy starannie powtarzać w domu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza