Korekta seplenienia u dorosłego [Porada eksperta]

2018-01-11 15:34 Katarzyna Bąkowicz

Czy w wieku 46 lat można pozbyć się wady wymowy? Chodzi o poprawne wymawianie głosek s, c, dz. Ogólnie mi to bardzo nie przeszkadza, przyzwyczaiłem się do tego mojego seplenienia. Czy warto więc w tym wieku podejmować leczenie? Z tego, co czytałem w internecie, taka terapia może trwać wiele miesięcy, a skutek leczenia w tym wieku może być bardzo słaby. Wiadomo, że bez wady wymowy, rozmowa miedzy ludźmi jest znacznie łatwiejsza.

Wiek nie jest żadna przeszkodą w korygowaniu wad wymowy. Jeżeli chodzi o głoski s, z, c, dz, jest to stosunkowo łatwe, aczkolwiek wymaga kilku miesięcy regularnych ćwiczeń. Efekt jest na ogół bardzo dobry, głoski te dość prosto się koryguje i wymowa staje się prawidłowa. Konieczna jest w tym celu dokładna diagnoza u logopedy oraz dobór ćwiczeń, które należy starannie powtarzać w domu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Bąkowicz

Specjalistka w zakresie komunikacji medialnej. Prowadzi terapię indywidualną z dorosłymi i dziećmi, warsztaty pracy z ciałem, głosem i oddechem, szkolenia dla firm.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE