Korekta seplenienia u dorosłego [Porada eksperta]

2018-01-11 15:34 Katarzyna Bąkowicz

Czy w wieku 46 lat można pozbyć się wady wymowy? Chodzi o poprawne wymawianie głosek s, c, dz. Ogólnie mi to bardzo nie przeszkadza, przyzwyczaiłem się do tego mojego seplenienia. Czy warto więc w tym wieku podejmować leczenie? Z tego, co czytałem w internecie, taka terapia może trwać wiele miesięcy, a skutek leczenia w tym wieku może być bardzo słaby. Wiadomo, że bez wady wymowy, rozmowa miedzy ludźmi jest znacznie łatwiejsza.

Wiek nie jest żadna przeszkodą w korygowaniu wad wymowy. Jeżeli chodzi o głoski s, z, c, dz, jest to stosunkowo łatwe, aczkolwiek wymaga kilku miesięcy regularnych ćwiczeń. Efekt jest na ogół bardzo dobry, głoski te dość prosto się koryguje i wymowa staje się prawidłowa. Konieczna jest w tym celu dokładna diagnoza u logopedy oraz dobór ćwiczeń, które należy starannie powtarzać w domu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Bąkowicz

Specjalistka w zakresie komunikacji medialnej. Prowadzi terapię indywidualną z dorosłymi i dziećmi, warsztaty pracy z ciałem, głosem i oddechem, szkolenia dla firm.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE