Krótkie wędzidełko u dziecka a wady wymowy [Porada eksperta]

2017-08-28 11:04

Mam dwuletniego synka, któremu ząbki w dolnej szczęce wychodzą przed górne ząbki, czyli ma ewidentną wadę zgryzu i dolną szczękę wysuniętą do przodu. Od urodzenia do 6 miesiąca życia był wyłącznie na piersi i nadal, pomimo dwóch lat, często jest karmiony piersią. Nigdy nie używaliśmy smoczka ani butelki. Czy tak długie ssanie piersi mogło przyczynić się do wady zgryzu i czy nadal jej nie pogłębia? Ponadto lekarz pediatra zwrócił uwagę na krótkie wędzidełko i konieczność jego podcięcia, jednakże laryngolog stwierdził, że "jest to do wyćwiczenia", i ostatecznie nie podcinaliśmy go.

Porada logopedy - pedagoga
Autor: Getty Images

W kwestii wady zgryzu proponowałabym konsultację ortodontyczną, specjalista będzie wiedział, jak dalej w tym aspekcie postępować, czy odstawić dziecko od piersi, czy może zastosować aparat korygujący wadę. W materii zaś wędzidełka, dobrze by było, aby zobaczył je logopeda, żeby ocenić, jak bardzo jest skrócone, jaka jest ruchomość języka. Jeśli język jest sprawny i jest w stanie się pionizować, wtedy wystarczą ćwiczenia, jeśli wędzidełko języka jest bardzo skrócone, trzeba będzie podciąć, ponieważ dziecko będzie miało problemy z prawidłową wymową głosek w przyszłości.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza