Krótkie wędzidełko u dziecka a wady wymowy [Porada eksperta]

2017-08-28 11:04 Katarzyna Bąkowicz

Mam dwuletniego synka, któremu ząbki w dolnej szczęce wychodzą przed górne ząbki, czyli ma ewidentną wadę zgryzu i dolną szczękę wysuniętą do przodu. Od urodzenia do 6 miesiąca życia był wyłącznie na piersi i nadal, pomimo dwóch lat, często jest karmiony piersią. Nigdy nie używaliśmy smoczka ani butelki. Czy tak długie ssanie piersi mogło przyczynić się do wady zgryzu i czy nadal jej nie pogłębia? Ponadto lekarz pediatra zwrócił uwagę na krótkie wędzidełko i konieczność jego podcięcia, jednakże laryngolog stwierdził, że "jest to do wyćwiczenia", i ostatecznie nie podcinaliśmy go.

W kwestii wady zgryzu proponowałabym konsultację ortodontyczną, specjalista będzie wiedział, jak dalej w tym aspekcie postępować, czy odstawić dziecko od piersi, czy może zastosować aparat korygujący wadę. W materii zaś wędzidełka, dobrze by było, aby zobaczył je logopeda, żeby ocenić, jak bardzo jest skrócone, jaka jest ruchomość języka. Jeśli język jest sprawny i jest w stanie się pionizować, wtedy wystarczą ćwiczenia, jeśli wędzidełko języka jest bardzo skrócone, trzeba będzie podciąć, ponieważ dziecko będzie miało problemy z prawidłową wymową głosek w przyszłości.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Bąkowicz

Specjalistka w zakresie komunikacji medialnej. Prowadzi terapię indywidualną z dorosłymi i dziećmi, warsztaty pracy z ciałem, głosem i oddechem, szkolenia dla firm.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE