Mieszkamy w Niemczech: polski czy niemiecki logopeda dla 4-letniej dziewczynki? [Porada eksperta]

2015-05-17 21:16

Mieszkam w Niemczech i jestem mamą 4-letniej dziewczynki, która jest po operacji wycięcia trzeciego migdałka i pomniejszeniu obu migdałów gardłowych, dodatkowo usunięto sporo woskowiny z obu uszu. Dziecko z mową nosową, już po operacji nastąpiła znaczna zmiana w barwie głosu, jednak pomimo usuniętej przyczyny, skutki pozostały, czyli otwarte usta, język wypchnięty do przodu. Dziecko mówi po polsku bardzo niewyraźnie, chaotycznie, a po niemiecku tyle, co nauczyła się przez niecały rok w przedszkolu. Teraz muszę znaleźć laryngologa, który nam pomoże. Czy niemiecki logopeda to dobre wyjście? Czy może zacząć szukać polskiego? Boję się, że niemiecki lekarz nie będzie w stanie porozumieć się z nią tak, jak polski.

Porada logopedy - pedagoga
Autor: Getty Images

Podstawową wizytą powinna być zdecydowanie konsultacja laryngologiczna. Jeżeli sytuacja się nie zmienia, koniecznie najpierw trzeba zadziałać od strony lekarskiej. Warto zapytać lekarza o konsultację logopedyczną. Jeżeli córka lepiej radzi sobie w języku polskim, może to być polski logopeda, choć ważniejsze jest, żeby to pani rozumiała wskazówki specjalisty. Na pewno warto jednak tę sytuację skonsultować, żeby nie pozostało nosowanie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza