Jąkanie u dziecka. Czemu nie ma poprawy po ćwiczeniach? [Porada eksperta]

2017-11-22 9:01 Katarzyna Bąkowicz

Nasz syn ma 5 lat, 2 miesiące temu wystraszył się psa i od tamtej pory zaczął się jąkać. Chodzimy do logopedy i ćwiczymy codziennie w domu, są chwile, że mamy wrażenie jakby przechodziło, a czasem jest nawrót, ale z podwójną siłą, tak że najprostsze wyrazy są nie do wymówienia. Dopiero po jakimś czasie spokoju i wyciszenia około tygodnia zaczynamy wracać do punktu 0. Co jeszcze możemy zrobić, żeby pomóc naszemu dziecku i czy jest szansa na to, żeby go z tego wyleczyć?

Jąkanie to bardzo skomplikowane zaburzenie mowy. Terapia jest dość długa i żeby była skuteczna, musi odbywać się regularnie. Szansa na wyleczenie oczywiście jest, jednakże na efekty trzeba będzie jeszcze poczekać. Może warto również skonsultować się z psychologiem, on doradzi, jak postępować z synem, aby nawrotów było jak najmniej. Jednak podstawą jest systematyczność w ćwiczeniach oraz cierpliwość z Państwa strony.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Bąkowicz

Specjalistka w zakresie komunikacji medialnej. Prowadzi terapię indywidualną z dorosłymi i dziećmi, warsztaty pracy z ciałem, głosem i oddechem, szkolenia dla firm.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE