Wada wymowy a brak postępów po ćwiczeniach [Porada eksperta]

2017-11-08 11:45 Katarzyna Bąkowicz

Od dziecka miałem drobne problemy z wymową, od 2008 roku ćwiczę na rymowankach dla dzieci, z korkiem i bez korka oraz od roku ćwiczę artykulację twarzy. Wymowa się poprawiła, ale nadal mam trudności z mówieniem. Wielką trudność sprawia mi wymówienie poprawnie cz, sz i dż. Zdarzają się dni, w których mówię wyraźnie i tak jakbym chciał, ale na ogół jestem niezadowolony ze swojej dykcji. Nie wiem nawet, jak to opisać, czuję jakby taką "sztywność" w mówieniu, jakbym musiał użyć całej siły, żeby poprawnie coś wypowiedzieć. Przeponę też ćwiczę, więc nie wiem w czym jest problem.

Problem prawdopodobnie jest w źle dobranych ćwiczeniach. Przy wadzie artykulacyjnej nie ma potrzeby wykonywać ćwiczeń oddychania przeponowego, gdyż akurat w tym wypadku tor oddechowy nie wpływa na artykulację. Ćwiczy Pan już na słowach i zdaniach, a nie ma Pan ustawionej prawidłowej realizacji pojedynczych dźwięków. Konieczna jest wizyta u logopedy, gdyż problem nie dotyczy dykcji jako takiej, a wady wymowy, którą trzeba wyeliminować. Logopeda da Panu odpowiednie ćwiczenia, artykulacja powinna się po nich zdecydowanie poprawić. Odradzam korzystanie z internetowych porad, gdyż to przynosi więcej szkody niż pożytku.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Bąkowicz

Specjalistka w zakresie komunikacji medialnej. Prowadzi terapię indywidualną z dorosłymi i dziećmi, warsztaty pracy z ciałem, głosem i oddechem, szkolenia dla firm.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE