Seplenienie w wieku dorosłym [Porada eksperta]

2017-05-09 12:03 Katarzyna Bąkowicz

Nigdy nie miałam problemów z wymową, nawet mówiąc szybko, mówiłam bardzo wyraźnie. Mam 29 lat i coraz częściej zauważam, że "zaczynam seplenić". Na początku wydawało mi się, że aparat mowy nie nadąża za myślami, jednak to chyba nie to. Coraz częściej "gubię głoski" lub "świszczę/spłaszczam sylaby"(?). Pilnuję się, aby powiedzieć to, co chcę wyraźnie, ale nie zawsze o tym pamiętam i też dość często się poprawiam. Czy w takiej sytuacji powinnam udać się do logopedy, czy problem może mieć zupełnie inne podłoże?

Nie pisze Pani, czy coś w ostatnim czasie zmieniło się u Pani w życiu, może pojawił się jakiś stres, który może powodować problemy z mową albo np. korygowała sobie Pani uzębienie, co też ma bezpośredni wpływ na artykulację. Jeśli w przeszłości mowa była wyraźna i prawidłowa, zachęcałabym do wizyty u logopedy, on stwierdzi, jaka jest przyczyna obecnego stanu rzeczy i dobierze odpowiednie ćwiczenia. Każdej wady wymowy można się pozbyć, trzeba tylko trochę nad tym popracować ze specjalistą.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Bąkowicz

Specjalistka w zakresie komunikacji medialnej. Prowadzi terapię indywidualną z dorosłymi i dziećmi, warsztaty pracy z ciałem, głosem i oddechem, szkolenia dla firm.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE