Po porodzie

Po porodzie ciało kobiety jest obolałe i potrzebuje wzmożonej regeneracji zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym. Mowa tu o połogu, który trwa około sześciu tygodni po urodzeniu dziecka siłami natury, a dłużej po cesarce. W tym czasie dochodzi do bardzo wielu zmian w organizmie po okresie ciąży i po porodzie. Pojawiają się też nieprzyjemne dolegliwości, ale można sobie z nimi poradzić. Czego można jeszcze spodziewać się po porodzie?

Depresja poporodowa to choroba, z którą zmaga się około 20 proc. kobiet na całym świecie. Przedłużające się zaburzenia nastroju, problemy ze snem czy pogorszony apetyt są powodem do niepokoju. Depresja poporodowa nie ustępuje samoistnie, a wymaga leczenia.
Ojcostwo to jedno z najwspanialszych doświadczeń w życiu mężczyzny. Ale jednocześnie olbrzymie wyzwanie, na które wielu mężczyzn nie jest przygotowanych, zarówno psychicznie jak i fizycznie. A ich problemy są niestety pomijane i lekceważone.
Nowe badania pokazują, że odczekanie zaledwie 60 sekund na zaciśnięcie pępowiny daje wcześniakom większą szansę na przeżycie, zmniejszając ryzyko śmierci i niepełnosprawności w pierwszych dwóch latach dzieciństwa. Wyniki badania zostały opublikowane w "The Lancet Child and Adolescent Health".
Po porodzie boli krocze i brzuch, ciążą piersi pełne mleka, pojawiają się bolesne hemoroidy, a do tego jeszcze te kłopoty z wypróżnianiem! Pierwsze dni po porodzie mogą nie być łatwe. Na szczęście bóle połogowe dość szybko mijają i większość kobiet zapomina o poporodowych dolegliwościach.
Powikłania śródporodowe, a także powikłania poporodowe to wszystkie problemy, które dotyczą młodych mam. Niektóre są stosunkowo łatwe do opanowania i można to czynić korzystając z tzw. domowych sposobów, inne są na tyle poważne, że wymagają podjęcia interwencji lekarskiej. Warto przed rozwiązaniem ciąży odbyć rozmowę z lekarzem prowadzącym, nie tylko na temat samego przebiegu porodu, ale także o możliwych wczesnych i późnych powikłaniach oraz o sposobach radzenia sobie z nimi.
Czy przerwać karmienie piersią, gdy masz katar, kaszel, gorączkę, boli cię głowa, gardło? Nie musisz tego robić. Są sposoby, które złagodzą dolegliwości bez konieczności przerywania karmienie piersią i bez szkody dla dziecka.  
Rozstępy po ciąży wcale nie oznaczają, że już nigdy nie będziesz mogła się pokazać na plaży w bikini. Dermatolodzy mają sposoby na to, by je spłycić albo usunąć niemal bez śladu. Peeling chemiczny, mezoterapia, mikrodermabrazja, laseroterapia, TMT, Cryolift to tylko kilka metod na pozbycie się rozstępów.
Zastanawiasz się, czy twój powrót do formy po porodzie przebiega prawidłowo. Chcesz wiedzieć, jakie badania i kiedy powinna wykonać młoda mama. Dowiesz się tego z naszego kalendarza. Obejmuje on sześć pierwszych miesięcy po urodzeniu dziecka.
Po porodzie drogami natury okolica krocza ucierpiała najbardziej i najdotkliwiej daje się we znaki. Napór główki dziecka jest bowiem tak duży, że krocze czasami pęka lub zostaje nacięte, by ułatwić narodziny dziecka. Jak w okresie połogu dbać o krocze, by szybko się wygoiło i przestało boleć?
Przez dziewięć miesięcy czekasz na narodziny dziecka. A czy zastanawiałaś się, co będzie się działo po porodzie? Opisujemy, jakie zmiany zachodzą u matki i noworodka w pierwszych godzinach po porodzie.
Po porodzie w pewnym sensie stajesz się kobietą na nowo. Znów czekasz na „pierwszą” miesiączkę, przeżywasz „pierwszy raz” z mężem... Spróbujemy rozwiać niektóre obawy związane z intymnymi problemami po porodzie, m.in. kiedy bezpiecznie można rozpocząć współżycie, czy karmienie piersią gwarantuje brak miesiączki i czy po cesarskim cięciu można szybciej powrócić do uprawiania seksu.
Seks po ciąży, choć może tuż po porodzie trudno w to uwierzyć, może dać wam tyle samo - a nawet więcej - radości niż przed poczęciem. Przyzwyczajacie się stopniowo do tego, że jesteście rodzicami. Pora, żebyście przypomnieli sobie, że jesteście też kochankami. Seks również cementuje związek – nie tylko wspólne dziecko. Co zrobić, by seks po porodzie był udany?

Zaraz po porodzie następuje okres połogu, podczas którego organizm musi się zregenerować pod względem fizycznym, hormonalnym i psychicznym i dzięki temu będzie mógł powrócić do dawnej równowagi. Dla większości świeżo upieczonych mam połóg jest stanem trudnym, nawet bywa czasami określany jako najgorszy etap całego procesu narodzin i pierwszych dni po porodzie. To czas, w którym ustępują zmiany ciążowe.

Organizm kobiety będzie w nieco inny sposób dochodził do siebie w zależności od rodzaju porodu. Standardowo przyjmuje się, że połóg po porodzie siłami natury trwa około sześciu tygodni. Natomiast połóg po CC, czyli po cesarskim cięciu wygląda inaczej i ta rekonwalescencja też jest dłuższa, nawet do ośmiu tygodni.

Co dzieje się z ciałem kobiety po porodzie?

Ten okres po porodzie wiąże się z dolegliwościami poporodowymi, osłabieniem organizmu oraz odczuwaniem silnych emocji. Świeżo upieczone mamy będą mogły zauważyć duży spadek masy ciała – od kilku do nawet kilkunastu kilogramów. Po porodzie zachodzi kilka istotnych zmian. Są nimi:

  • inwolucja macicy, która polega na sukcesywnym zmniejszeniu się objętości i rozmiarów narządu,
  • proces gojenia się rany po nacięciu krocza,
  • wystąpienie i utrzymanie laktacji, czyli wydzielanie pokarmu przez gruczoły mleczne,
  • ponowne podjęcie czynności przez jajniki.

Po porodzie każda kobieta powinna szczególnie zadbać i obserwować bacznie ciało, aby nie przeoczyć niepokojących objawów, np. silnych bólów brzucha, nagłego krwawienia, nieprzyjemnego zapachu odchodów płodowych czy gorączki.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza