14 intymnych wątpliwości PO PORODZIE

2019-06-19 15:39

Po porodzie w pewnym sensie stajesz się kobietą na nowo. Znów czekasz na „pierwszą” miesiączkę, przeżywasz „pierwszy raz” z mężem... Spróbujemy rozwiać niektóre obawy związane z intymnymi problemami po porodzie, m.in. kiedy bezpiecznie można rozpocząć współżycie, czy karmienie piersią gwarantuje brak miesiączki i czy po cesarskim cięciu można szybciej powrócić do uprawiania seksu.

14 intymnych wątpliwości PO PORODZIE
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. 1. Po porodzie chcę karmić piersią co najmniej rok. Czy to prawda, że przez cały ten czas nie będę miesiączkować?
  2. 2. Minęło 6 tygodni od porodu, a ja, choć nie karmię piersią, wciąż nie mam miesiączki. Kiedy wreszcie się pojawi?
  3. 3. Miałam dwie miesiączki, odkąd jestem mamą, i za każdym razem były bardzo skąpe. To normalne? Czy po porodzie okres się zmienia?
  4. 4. Zawsze wolałam tampony od podpasek. Czy mogę je stosować także po porodzie?
  5. 5. W czasie porodu nie miałam naciętego krocza i czuję się świetnie. Czy mogę zacząć współżycie, mimo że nie minęło jeszcze 6 przepisowych tygodni połogu?
  6. 6. Jeśli urodzę przez cesarskie cięcie, to będę mogła szybciej powrócić do seksu niż po normalnym porodzie?
  7. 7. Urodziłam 3 miesiące temu. Mąż chciałby się już normalnie kochać, a ja wciąż mam opory, krocze do tej pory czasem pobolewa. Kiedy to wreszcie minie?
  8. 8. Choć połóg się skończył i nic mnie już nie boli, nawet nie chcę myśleć o seksie. Boję się, że to będzie bolało. Jak jest naprawdę?
  9. 9. Choć pierwszy stosunek po porodzie nie był bolesny, zauważyłam niewielką ilość krwi. Co to może oznaczać?
  10. 10. Drugi pierwszy raz mamy z mężem za sobą. Nie pytałam go o wrażenia, ale czuję, że moja pochwa po porodzie jest teraz luźniejsza. Martwi mnie to. Czy tak już zostanie?
  11. 11. Które pozycje seksualne są najlepsze na pierwsze zbliżenia po połogu?
  12. 12. Karmienie piersią podobno chroni przed zajściem w ciążę. To prawda?
  13. 13. Czy mogę zajść w ciążę, zanim po porodzie pojawi się pierwsza miesiączka?
  14. 14. Dopiero urodziłam, nie chcę od razu mieć drugiego dziecka. Jaka metoda antykoncepcji będzie najlepsza?

1. Po porodzie chcę karmić piersią co najmniej rok. Czy to prawda, że przez cały ten czas nie będę miesiączkować?

Niekoniecznie. Wiele kobiet nie ma miesiączki przez cały okres karmienia piersią. Jest to związane z tym, że podczas laktacji w organizmie jest wysokie stężenie prolaktyny, która hamuje owulację, a skoro nie ma owulacji, to także miesiączki (przy prawidłowym cyklu). Ale także u karmiących mam miesiączka może się pojawić już po 6 tygodniach – i nie znaczy to, że laktacja zaniknie.

2. Minęło 6 tygodni od porodu, a ja, choć nie karmię piersią, wciąż nie mam miesiączki. Kiedy wreszcie się pojawi?

Nie masz się czym martwić. Miesiączka może pojawić się zarówno po 4, jak i po 8 tygodniach od porodu. Kiedy dokładnie to nastąpi – jest sprawą indywidualną.

3. Miałam dwie miesiączki, odkąd jestem mamą, i za każdym razem były bardzo skąpe. To normalne? Czy po porodzie okres się zmienia?

Intensywność kilku pierwszych krwawień może być różna – od skąpych do obfitych. Wkrótce powinno się to jednak ustabilizować. Wiele kobiet po porodzie stwierdza także, że skurcze menstruacyjne są słabsze i mniej bolesne niż dawniej.

4. Zawsze wolałam tampony od podpasek. Czy mogę je stosować także po porodzie?

Nie od razu, zresztą sama chyba nie będziesz tego chciała. Pochwa na pewno będzie obolała, krocze może być bolesne – i choćby dlatego tampony to nie jest dobry pomysł. Ale najważniejsze, że w macicy jest świeża rana – wprowadzając do ciała tampon, który zatrzymuje krew i odchody połogowe w pochwie, stwarza się idealne warunki do zakażenia. Dlatego, dla własnego bezpieczeństwa, nie używaj tamponów przynajmniej przez okres krwawienia połogowego. Potem możesz do nich powrócić.

5. W czasie porodu nie miałam naciętego krocza i czuję się świetnie. Czy mogę zacząć współżycie, mimo że nie minęło jeszcze 6 przepisowych tygodni połogu?

Ze współżyciem trzeba wstrzymać się przynajmniej 4 tygodnie po porodzie, by dać ranie w macicy czas na zagojenie się. Po tym okresie można podjąć próbę zbliżenia, ale warto to skonsultować z ginekologiem.

6. Jeśli urodzę przez cesarskie cięcie, to będę mogła szybciej powrócić do seksu niż po normalnym porodzie?

Różnie z tym bywa. Większość kobiet, które rodziły drogami natury, rozpoczyna życie seksualne po upływie 7 tygodni, podczas gdy po cesarskim cięciu stosunek jest możliwy często już po 4 tygodniach. Pamiętaj jednak, że i po cesarce w macicy zostaje rana po łożysku, która musi się zagoić (w przeciwnym razie stosunek to ryzyko infekcji). Poza tym cesarskie cięcie to operacja chirurgiczna, po której organizm potrzebuje rekonwalescencji.

7. Urodziłam 3 miesiące temu. Mąż chciałby się już normalnie kochać, a ja wciąż mam opory, krocze do tej pory czasem pobolewa. Kiedy to wreszcie minie?

Trzy miesiące zwykle wystarczają, by wszystko się dobrze zagoiło, ale nie zawsze tak jest. Gdy poród był trudny, inwazyjny, z głębokim nacięciem i wieloma szwami, powrót do normalnego stanu może potrwać dłużej, nawet do pół roku. Mąż musi to przyjąć do wiadomości i wykazać się wyrozumiałością. Z napięciem seksualnym można przecież, przy dobrej woli obu stron, poradzić sobie w inny sposób niż poprzez stosunek. Ale jeśli kobieta po pół roku od porodu wciąż unika seksu, boi się go – warto szukać pomocy specjalisty.

Polecany artykuł:

Sprawdź, co wiesz o porodzie

8. Choć połóg się skończył i nic mnie już nie boli, nawet nie chcę myśleć o seksie. Boję się, że to będzie bolało. Jak jest naprawdę?

Czasami kilka pierwszych stosunków po porodzie może wiązać się z pewnym dyskomfortem, ale najczęściej takie obawy są nieuzasadnione. Gdy poród był prawidłowy, minął okres połogu, a lekarz podczas wizyty kontrolnej (która powinna odbyć się do tego czasu) nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości, stosunek seksualny nie powinien powodować dyskomfortu. Porozmawiaj z partnerem o swoich obawach – jeśli będzie on ostrożny i delikatny, bólu na pewno uda się uniknąć. A gdyby się pojawił, w każdej chwili możecie przecież przerwać.

9. Choć pierwszy stosunek po porodzie nie był bolesny, zauważyłam niewielką ilość krwi. Co to może oznaczać?

Jeśli nie czułaś bólu, prawdopodobnie jest to krwawienie powstałe wskutek drobnego uszkodzenia nabłonka pochwy. Nietrudno o nie, bo z powodu gwałtownego spadku poziomu estrogenów i progesteronu pochwa jest skąpo nawilżona, często sucha. Zmniejszysz ryzyko urazu, stosując intymny żel nawilżający na bazie wody (ale nie wazelinę). Gdy poziom hormonów się unormuje (może to trwać do pół roku), także wilgotność pochwy będzie taka jak dawniej.

10. Drugi pierwszy raz mamy z mężem za sobą. Nie pytałam go o wrażenia, ale czuję, że moja pochwa po porodzie jest teraz luźniejsza. Martwi mnie to. Czy tak już zostanie?

Uczucie luzu w pochwie zdarza się dość często, bo jej mięśnie zostały mocno rozciągnięte podczas porodu. Ale to bardzo elastyczny narząd i po pewnym czasie zwykle powraca do stanu sprzed ciąży. Warto to jednak przyspieszyć, wykonując ćwiczenia Kegla. Gdy luz bardzo przeszkadza, polecane są pozycje, w których kobieta ma zwarte uda – to powinno wzmocnić doznania obojga partnerów.

11. Które pozycje seksualne są najlepsze na pierwsze zbliżenia po połogu?

Jeśli krocze i rana w macicy się zagoiły, właściwie nie powinno to mieć znaczenia. Jednak – choćby z przyczyn psychologicznych – na początku lepiej unikać pozycji, które umożliwiają głęboką penetrację. Dobrze jest też kochać się w taki sposób, aby to kobieta mogła kontrolować tempo i głębokość stosunku. Z tych powodów od pozycji klasycznej lepsze są np. „na jeźdźca” czy „na łyżeczki”. Partner kobiety, która miała cesarskie cięcie, powinien również uważać, by nie opierać ciężaru swojego ciała jej na brzuchu.

12. Karmienie piersią podobno chroni przed zajściem w ciążę. To prawda?

Niezupełnie. Wprawdzie laktacja hamuje owulację (a bez niej kobieta nie jest płodna), ale proces ten bywa z różnych powodów zakłócany, dlatego ryzyko zajścia w ciążę, choć nieduże, jednak istnieje.

13. Czy mogę zajść w ciążę, zanim po porodzie pojawi się pierwsza miesiączka?

Tak. Jajeczkowanie (czyli płodny okres cyklu) zawsze poprzedza miesiączkę. Możesz więc – przy dużym pechu – zajść w ciążę, nie doczekawszy się jeszcze pierwszej po porodzie menstruacji.

14. Dopiero urodziłam, nie chcę od razu mieć drugiego dziecka. Jaka metoda antykoncepcji będzie najlepsza?

Jeśli nie karmisz piersią, możesz stosować każdą metodę, którą wybierzesz ze swoim lekarzem. Najskuteczniejsze są: wkładka wewnątrzmaciczna i środki hormonalne: tabletki, plastry, krążki. Możesz też stosować prezerwatywy, ale są one zawodne. A jeśli karmisz piersią, nie stosuj plastrów hormonalnych ani klasycznych tabletek, jedynie tzw. minipigułkę (Cerazette). Na czas laktacji polecane są też: wkładka wewnątrzmaciczna i zastrzyki (Depo-provera).

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza