Kręgosłup, kości, stawy

Układ kostno-stawowy to podpora dla całego organizmu. Kręgosłup, kości i stawy zapewniają nam mobilność, ruchliwość kończyn i sprawność fizyczną. Niestety, w miarę jak coraz więcej czasu spędzamy za biurkiem ulegają one osłabieniu. Warto pamiętać, że stawy i kręgosłup można trenować, tak samo jak mięśnie. Z kolei kości pod wpływem wysiłku ulegają samoczynnemu wzmocnieniu. To dobra wiadomość dla wszystkich sportowców, ale też kobiet planujących ciążę – mocne plecy z pewnością przydadzą …

Złamanie kości ogonowej jest wyjątkowo nieprzyjemne. Kość ogonowa, nazywana także kością guziczną znajduje się na końcu kręgosłupa. Gdy ulegnie pęknięciu lub złamaniu nie może być unieruchomiona w gipsie. Pozostaje tylko czekać aż się zrośnie. Zanim to jednak nastąpi dolegliwości bólowe można łagodzić przyjmując leki przeciwbólowe lub stosując maści o tych samych właściwościach.
Rabdomioliza to zespół objawów, które pojawiają się po uszkodzeniu mięśni. Rabdomioliza może wystąpić m.in. u osób przyjmujących niektóre leki - zwłaszcza statyny, a także po intensywnym wysiłku fizycznym, np. po maratonie. Nieleczony rozpad mięśni może doprowadzić nawet do niewydolności nerek. Jakie są przyczyny i objawy rabdomiolizy? Na czym polega leczenie?
Woda w kolanie to bolesna dolegliwość. Zwiększona obecność płynu stawowego w kolanie kojarzy się najczęściej z urazem sportowym. Choć zbyt intensywna aktywność fizyczna rzeczywiście może powodować odkładanie się wody w stawie kolanowym, nie jest to jedyna przyczyna tej dolegliwości. Skąd się bierze woda w kolanie i jak sobie z nią radzić? Czy jest niebezpieczna dla zdrowia?
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) wbrew pozorom nie dotyczy tylko bólu stawów. To choroba autoimmunologiczna, której przyczyny nie są znane. Ważna jest szybka diagnoza i leczenie, bo im szybciej zostanie podjęta terapia, tym chory ma większą szansę na zachowanie sprawności ruchowej i w miarę normalne życie. Jakie są objawy RZS i jak powstrzymać postęp choroby?
Porażenie nerwu promieniowego nazywane jest w żargonie medycznym tak zwanym porażeniem sobotniej nocy. Na czym polega ta przypadłość i jakie są jej przyczyny? Czy porażenie nerwu promieniowego spowodowane jest wyłącznie przez nieprawidłową pozycję przyjętą podczas snu? Jakie symptomy związane są z porażeniem nerwu promieniowego?
Zapalenie kaletki podbarkowej zaliczane jest do schorzeń tkanek okołostawowych. W okresie ostatnich 20-30 lat częstość występowania chorób tkanek okołostawowych znacznie wzrosła. Specjaliści uważają, że jedną z przyczyn jest coraz większe zainteresowanie uprawianiem sportu, w tym tenisa, golfa. Jakie są przyczyny i objawy zapalenia kaletki podbarkowej? Jak przebiega leczenie?
Ból nadgarstka najczęściej pojawia się po jego przeciążeniu lub w wyniku urazu, gdy dochodzi np. do złamania lub skręcenia. Może także pojawić się z powodu choroby zapalnej stawów. Bólom nadgarstka towarzyszy często ograniczenie ruchomości, co przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. W niektórych przypadkach bez wdrożenia skutecznego leczenia może dojść do trwałej niepełnosprawności.
W obchodzoną 19 marca uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP odbędzie się sakra biskupia ks. Radosława Orchowicza, mianowanego przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. Głównym konsekratorem będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Pasożyty często są powodem powstania odczynowego zapalenia stawów. Gdy zaczynają nas boleć stawy, zwykle nie kojarzymy tego z przebytą niedawno infekcją wirusową, bakteryjną lub pojawieniem się pasożytów. Jednak mogą one sprawiać, że zakażenie układu pokarmowego ma swoje konsekwencje w postaci stanu zapalnego stawów, a skutkiem tego są trudności z chodzeniem, czy zginaniem stawu skokowego.
Ból z tyłu kolana to uciążliwa dolegliwość, która może mieć bardzo różne przyczyny. Doprowadzać do tego problemu mogą zarówno stany zapalne mięśni, jak i nieprawidłowości dotyczące samych ścięgien czy pojawienie się w dole podkolanowym specyficznej torbieli. Jakie badania umożliwiają znalezienie przyczyny bólu z tyłu kolana i co należy zrobić, aby pacjent przestał odczuwać nieprzyjemne dolegliwości?
Ból odcinka piersiowego kręgosłupa to przypadłość, która coraz częściej dotyczy ludzi młodych i na którą pracujemy przez wiele lat. Dokuczliwym zmianom w piersiowym odcinku kręgosłupa sprzyja nieprawidłowa postawa ciała, garbienie się podczas pracy przy biurku, a także mała aktywność fizyczna. Jakie jeszcze są przyczyny i objawy problemów z kręgosłupem piersiowym? jak przebiega leczenie bólu kręgosłupa w odcinku piersiowym?
Haluks (hallux, halluks, paluch koślawy) to choroba zwyrodnieniowa, której objawem jest zniekształcenie stopy. Haluksy występują głównie u kobiet (paluch koślawy ma prawie połowa z nich), a przyczynia się do tego m.in. nadwaga, noszenie butów na wysokich obcasach, stojący tryb życia oraz płaskostopie. Jeśli masz halluksy, to musisz wiedzieć, że nie zawsze wystarczy leczenie zachowawcze, często konieczna jest operacja.

Do najczęstszych urazów kości należą złamania i pęknięcia. Zwykle mają one podłoże urazowe, ale zdarza się też, że wynikają z osłabienia struktury kości, np. wraz z wiekiem lub wskutek osteoporozy wyindukowanej lekami. Z kolei na problemy ze stawami narzekają przede wszystkim osoby aktywne fizycznie (różnego rodzaju podwichnięcia, naciągnięcia torebki stawowej). Również wiele chorób autoimmunologicznych dotyka stawy, np. RZS, dna moczanowa. Sprawny kręgosłup to nie tylko efektywna ochrona dla rdzenia kręgowego, ale też możliwość sprawnej lokomocji. Do urazów kręgosłupa może dojść w wyniku wypadku komunikacyjnego, ale także podczas uprawiania sportu. Wystarczy chwila nieuwagi i jedno błędnie wykonane powtórzenie.

Dbanie o kręgosłup, kości i stawy polega przede wszystkim na odpowiedniej profilaktyce. Regularne wizyty u fizjoterapeuty, masażysty i wykonywanie ćwiczeń pod okiem trenera personalnego pomogą uniknąć kontuzji i pomogą zwiększyć sprawność na co dzień. Nieoceniona okazuje się również aktywność fizyczna. O mocny kręgosłup i stawy dba nie tylko siłownia, ale też pływanie, taniec czy joga.

Diagnostyka chorób układu ruchu to najczęściej badania obrazowe takie jak TK, RM, USG, czy RTG. Analiza obrazu przez doświadczonego lekarza pomoże z wyprzedzeniem wykryć zmiany zwyrodnieniowe, skoliozy, osteoporozę i innego rodzaju schorzenia. Warto pamiętać, że każdy ból jaki pojawia się organizmie ma swoją przyczynę. Jeżeli autodiagnoza w oparciu o zdobytą wiedzę nie wystarcza do eliminacji dyskomfortu, warto skonsultować dolegliwości ze specjalistą.