Kręgosłup, kości, stawy

Układ kostno-stawowy to podpora dla całego organizmu. Kręgosłup, kości i stawy zapewniają nam mobilność, ruchliwość kończyn i sprawność fizyczną. Niestety, w miarę jak coraz więcej czasu spędzamy za biurkiem ulegają one osłabieniu. Warto pamiętać, że stawy i kręgosłup można trenować, tak samo jak mięśnie. Z kolei kości pod wpływem wysiłku ulegają samoczynnemu wzmocnieniu. To dobra wiadomość dla wszystkich sportowców, ale też kobiet planujących ciążę – mocne plecy z pewnością przydadzą …

Lordoza pogłębiona (inaczej plecy wklęsłe) to postawa, której cechą charakterystyczną jest nadmierne wygięcie kręgosłupa ku przodowi w dole pleców. Nieleczona lordoza może nie tylko się pogłębić i zaburzyć proporcje sylwetki, lecz także dać poważne powikłania, np. przewlekłe bóle pleców czy artretyzm. Jakie są przyczyny i objawy lordozy? Na czym polega leczenie? Jakie ćwiczenia należy wykonywać, by zmniejszyć lordozę?
Kifoza piersiowa, pogłębiona (inaczej plecy okrągłe) to choroba kręgosłupa, której cechą charakterystyczną jest nadmierne wygięcie kręgosłupa ku tyłowi w odcinku piersiowym i krzyżowym. Nieleczona kifoza może nie tylko się pogłębić i doprowadzić do powstania garbu, lecz także dać poważne powikłania, np. problemy z oddychaniem. Jakie są przyczyny i objawy kifozy? Na czym polega leczenie? Jakie ćwiczenia należy wykonywać, by zmniejszyć kifozę i zapobiec utworzenia się garbu?
Skolioza - potocznie mylnie określana jako boczne skrzywienie kręgosłupa - to najczęściej występująca wada postawy u dzieci. Do jej powstania przyczyniają się najczęściej brak ruchu oraz nieprawidłowa postawa przyjmowana przez dziecko podczas siedzenia. Skoliozy nie należy lekceważyć, ponieważ może ona doprowadzić do groźnych powikłań, m.in. niewydolności krążenia. Jakie są przyczyny i objawy skoliozy? Na czym polega jej leczenie? Kiedy konieczna jest operacja?
Ból pleców między łopatkami, w odcinku piersiowym, lędźwiowym lub szyjnym może mieć różne przyczyny. Najczęściej ból pleców jest wynikiem siedzącego trybu życia, złych nawyków postawy i braku regularnego wysiłku fizycznego. Ból pleców może być również spowodowany przez liczne choroby, nie tylko kręgosłupa. Sprawdź, co oznacza ból pleców i jakie mogą być jego przyczyny.
Pracę stojącą wykonuje 30 procent społeczeństwa. Najczęściej pisze się o tym, jak zapobiegać szkodliwym dla zdrowia skutkom siedzącego trybu życia. A przecież wiele osób pracuje w pozycji stojącej i z tego powodu także odczuwa różne dolegliwości. Jak ograniczyć ryzyko bólów kręgosłupa i stóp? Co robić, żeby nie mieć problemów z żylakami? Zobacz, jakie buty są najlepsze do pracy na stojąco.
Tylko w pierwszym półroczu ubiegłego roku stwierdzono ponad 4 tysiące przypadków boreliozy. Szacuje się, że z każdym rokiem będzie zapadać na tę chorobę coraz więcej osób. Jej szczególnie groźną postacią jest kleszczowe zapalenie stawów. Właśnie o nim, na łamach Poradnika Zdrowie, rozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Brygidą Kwiatkowską.
Złamanie kości ogonowej jest wyjątkowo nieprzyjemne. Kość ogonowa, nazywana także kością guziczną znajduje się na końcu kręgosłupa. Gdy ulegnie pęknięciu lub złamaniu nie może być unieruchomiona w gipsie. Pozostaje tylko czekać aż się zrośnie. Zanim to jednak nastąpi dolegliwości bólowe można łagodzić przyjmując leki przeciwbólowe lub stosując maści o tych samych właściwościach.
Rabdomioliza to zespół objawów, które pojawiają się po uszkodzeniu mięśni. Rabdomioliza może wystąpić m.in. u osób przyjmujących niektóre leki - zwłaszcza statyny, a także po intensywnym wysiłku fizycznym, np. po maratonie. Nieleczony rozpad mięśni może doprowadzić nawet do niewydolności nerek. Jakie są przyczyny i objawy rabdomiolizy? Na czym polega leczenie?
Woda w kolanie to bolesna dolegliwość. Zwiększona obecność płynu stawowego w kolanie kojarzy się najczęściej z urazem sportowym. Choć zbyt intensywna aktywność fizyczna rzeczywiście może powodować odkładanie się wody w stawie kolanowym, nie jest to jedyna przyczyna tej dolegliwości. Skąd się bierze woda w kolanie i jak sobie z nią radzić? Czy jest niebezpieczna dla zdrowia?
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) wbrew pozorom nie dotyczy tylko bólu stawów. To choroba autoimmunologiczna, której przyczyny nie są znane. Ważna jest szybka diagnoza i leczenie, bo im szybciej zostanie podjęta terapia, tym chory ma większą szansę na zachowanie sprawności ruchowej i w miarę normalne życie. Jakie są objawy RZS i jak powstrzymać postęp choroby?
Porażenie nerwu promieniowego nazywane jest w żargonie medycznym tak zwanym porażeniem sobotniej nocy. Na czym polega ta przypadłość i jakie są jej przyczyny? Czy porażenie nerwu promieniowego spowodowane jest wyłącznie przez nieprawidłową pozycję przyjętą podczas snu? Jakie symptomy związane są z porażeniem nerwu promieniowego?
Zapalenie kaletki podbarkowej zaliczane jest do schorzeń tkanek okołostawowych. W okresie ostatnich 20-30 lat częstość występowania chorób tkanek okołostawowych znacznie wzrosła. Specjaliści uważają, że jedną z przyczyn jest coraz większe zainteresowanie uprawianiem sportu, w tym tenisa, golfa. Jakie są przyczyny i objawy zapalenia kaletki podbarkowej? Jak przebiega leczenie?

Do najczęstszych urazów kości należą złamania i pęknięcia. Zwykle mają one podłoże urazowe, ale zdarza się też, że wynikają z osłabienia struktury kości, np. wraz z wiekiem lub wskutek osteoporozy wyindukowanej lekami. Z kolei na problemy ze stawami narzekają przede wszystkim osoby aktywne fizycznie (różnego rodzaju podwichnięcia, naciągnięcia torebki stawowej). Również wiele chorób autoimmunologicznych dotyka stawy, np. RZS, dna moczanowa. Sprawny kręgosłup to nie tylko efektywna ochrona dla rdzenia kręgowego, ale też możliwość sprawnej lokomocji. Do urazów kręgosłupa może dojść w wyniku wypadku komunikacyjnego, ale także podczas uprawiania sportu. Wystarczy chwila nieuwagi i jedno błędnie wykonane powtórzenie.

Dbanie o kręgosłup, kości i stawy polega przede wszystkim na odpowiedniej profilaktyce. Regularne wizyty u fizjoterapeuty, masażysty i wykonywanie ćwiczeń pod okiem trenera personalnego pomogą uniknąć kontuzji i pomogą zwiększyć sprawność na co dzień. Nieoceniona okazuje się również aktywność fizyczna. O mocny kręgosłup i stawy dba nie tylko siłownia, ale też pływanie, taniec czy joga.

Diagnostyka chorób układu ruchu to najczęściej badania obrazowe takie jak TK, RM, USG, czy RTG. Analiza obrazu przez doświadczonego lekarza pomoże z wyprzedzeniem wykryć zmiany zwyrodnieniowe, skoliozy, osteoporozę i innego rodzaju schorzenia. Warto pamiętać, że każdy ból jaki pojawia się organizmie ma swoją przyczynę. Jeżeli autodiagnoza w oparciu o zdobytą wiedzę nie wystarcza do eliminacji dyskomfortu, warto skonsultować dolegliwości ze specjalistą.