Kręgosłup, kości, stawy

Układ kostno-stawowy to podpora dla całego organizmu. Kręgosłup, kości i stawy zapewniają nam mobilność, ruchliwość kończyn i sprawność fizyczną. Niestety, w miarę jak coraz więcej czasu spędzamy za biurkiem ulegają one osłabieniu. Warto pamiętać, że stawy i kręgosłup można trenować, tak samo jak mięśnie. Z kolei kości pod wpływem wysiłku ulegają samoczynnemu wzmocnieniu. To dobra wiadomość dla wszystkich sportowców, ale też kobiet planujących ciążę – mocne plecy z pewnością przydadzą …

Prowadzisz aktywny tryb życia? Poczułeś wiosenny zastrzyk energii i wróciłeś do sportu? A może spędzasz godziny w biurze przy biurku i masz mało czasu dla siebie? Ból pleców, szyi, barków, bioder może dopaść każdego – pracownika biurowego i aktywnego sportowca. Poznaj terapeutyczną moc ciepła – dowiedz się, na czym polega terapia ciepłem i w jaki sposób przyczynia się do łagodzenia bólu.

Materiał sponsorowany

Artrogrypoza to stosunkowo rzadkie schorzenie polegające na wrodzonym przykurczu stawów. Powstaje w jeszcze życiu płodowym na skutek niektórych patologii ciąży ale też czynników genetycznych. Choroba wpływa na znaczne ograniczenie ruchowe, oraz poważne zaburzenia nauki poruszania się i chodzenia. Jak wygląda diagnozowanie artrogrypozy i czy możliwe jest jej skuteczne leczenie?
Zespół cieśni nadgarstka to bardzo bolesna przypadłość. Jej objawy łatwo jest jednak pomylić ze zwykłym urazem lub przeciążeniem. Takie zaniedbanie i odwlekanie leczenia może się skończyć nawet operacją. To, czy przyczyną twoich dolegliwości jest cieśń nadgarstka, możesz sprawdzić samodzielnie.
Długotrwały stres, infekcje, niezdrowa dieta i palenie papierosów – to czynniki, które negatywnie wpływają na zdrowie i mogą zwiększyć ryzyko pojawiania się różnych chorób, w tym reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Ta choroba często atakuje stawy dłoni, nadgarstków i kolan. Do jej rozwoju może też przyczynić się długotrwała ekspozycja na chemikalia w miejscu pracy. Szwedzcy naukowcy stworzyli czarną listę substancji.
Na całym świecie na chorobę zwyrodnieniową stawów cierpi ponad 500 milionów osób. W leczeniu bólu przy tej przypadłości tradycyjnie stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne o działaniu przeciwbólowym. Okazuje się, że ich długoterminowe przyjmowanie ma niekorzystny wpływ na postęp tego schorzenia, na co zwrócili uwagę naukowcy z University of California w San Francisco.
Dźwiganie ciężkich przedmiotów, przenoszenie niewygodnych do chwycenia gabarytów czy podnoszenie dzieci może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Dźwiganie negatywnie wpływa na układ ruchu i może spowodować poważne kontuzje. Twoja praca tego od ciebie wymaga? Sprawdź, ile kg maksymalnie możesz podnosić.
Fizykoterapia jest jednym z obszarów działania fizjoterapii, który leczy pacjenta posługując się wybranymi czynnikami fizycznymi np. prądem, czy polem magnetycznym. Dzięki ich zastosowaniu przyspiesza np. proces odnowy tkanek lub rozluźnia mięśnie. Kiedy stosuje się fizykoterapię?
Punkty spustowe, określane inaczej jako punkty mięśniowo-powięziowe (ang. muscle knots, myofascial trigger points), to zgrubienia wyczuwane w zmęczonych mięśniach. Mogą być niewielkie jak kamyk albo duże, nawet wielkości piłki golfowej. Skąd tak naprawdę się biorą i jak sobie z nimi radzić?
Przykurcz Dupuytrena to zmiana chorobowa dotykająca rozcięgna dłoniowego, która istotnie obniża komfort życia chorego i jego możliwości manualne. Została opisana jeszcze w I połowie XIX w. przez francuskiego chirurga Guillaume’a Dupuytrena i stąd wzięła się jej nazwa. Na czym polega dolegliwość i jak się ją leczy?
Skręcenie stawu skokowego to popularna kontuzja, która występuje głównie u osób aktywnych fizycznie, podczas uprawiania sportu. Niekiedy jednak zdarza się również na co dzień. Pozornie niegroźny uraz może pociągać za sobą daleko idące konsekwencje i wymaga przemyślanego postępowania, aby nie pogorszyć swojego stanu zdrowia i zapobiec ponownym urazom w przyszłości. Jak radzić sobie ze skręceniem stawu skokowego?
Odczuwasz ciągłe bóle głowy lub zawroty głowy? A może zmagasz się z bólem kręgosłupa lub wadami postawy? Okazuje się, że te i wiele innych dolegliwości może mieć podłoże napięciowe w obrębie twarzoczaszki. Jak twierdzi fizjoterapeutka stomatologiczna, "napięcia z twarzy bardzo lubią się przenosić w inne obszary ciała". Co jest ich przyczyną?
Woda w kolanie to bolesna dolegliwość. Zwiększona obecność płynu stawowego w kolanie kojarzy się najczęściej z urazem sportowym. Choć zbyt intensywna aktywność fizyczna rzeczywiście może powodować odkładanie się wody w stawie kolanowym, nie jest to jedyna przyczyna tej dolegliwości. Skąd się bierze woda w kolanie i jak sobie z nią radzić? Czy jest niebezpieczna dla zdrowia?

Do najczęstszych urazów kości należą złamania i pęknięcia. Zwykle mają one podłoże urazowe, ale zdarza się też, że wynikają z osłabienia struktury kości, np. wraz z wiekiem lub wskutek osteoporozy wyindukowanej lekami. Z kolei na problemy ze stawami narzekają przede wszystkim osoby aktywne fizycznie (różnego rodzaju podwichnięcia, naciągnięcia torebki stawowej). Również wiele chorób autoimmunologicznych dotyka stawy, np. RZS, dna moczanowa. Sprawny kręgosłup to nie tylko efektywna ochrona dla rdzenia kręgowego, ale też możliwość sprawnej lokomocji. Do urazów kręgosłupa może dojść w wyniku wypadku komunikacyjnego, ale także podczas uprawiania sportu. Wystarczy chwila nieuwagi i jedno błędnie wykonane powtórzenie.

Dbanie o kręgosłup, kości i stawy polega przede wszystkim na odpowiedniej profilaktyce. Regularne wizyty u fizjoterapeuty, masażysty i wykonywanie ćwiczeń pod okiem trenera personalnego pomogą uniknąć kontuzji i pomogą zwiększyć sprawność na co dzień. Nieoceniona okazuje się również aktywność fizyczna. O mocny kręgosłup i stawy dba nie tylko siłownia, ale też pływanie, taniec czy joga.

Diagnostyka chorób układu ruchu to najczęściej badania obrazowe takie jak TK, RM, USG, czy RTG. Analiza obrazu przez doświadczonego lekarza pomoże z wyprzedzeniem wykryć zmiany zwyrodnieniowe, skoliozy, osteoporozę i innego rodzaju schorzenia. Warto pamiętać, że każdy ból jaki pojawia się organizmie ma swoją przyczynę. Jeżeli autodiagnoza w oparciu o zdobytą wiedzę nie wystarcza do eliminacji dyskomfortu, warto skonsultować dolegliwości ze specjalistą.