Kręgosłup, kości, stawy

Zdrowy kręgosłup jest ważnym elementem narządu ruchu. Jeśli dbamy o tę część ciała, to nie przysparza ona nam wielu zmartwień. Badania jednak pokazują, że 80 proc. społeczeństwa skarży się na ból pleców, bezsenność oraz problemy z wyprostowaniem się po siedzeniu czy leżeniu. Dolegliwości te mogą wskazywać, że kręgosłup jest nie w najlepszej kondycji. Co w takim razie zrobić, żeby zadbać o zdrowy kręgosłup?
Bóle rąk są powszechną dolegliwością, która może wynikać z różnych przyczyn - może występować po przeciążeniu, po urazie albo z powodu choroby ogólnoustrojowej. Źródło problemu może leżeć w samej ręce, jeśli doszło do kontuzji albo nadwyrężenia, a może być to także rezultat choroby zapalnej dotykającej całego organizmu. Jakie są przyczyny bólu rąk?
Ganglion (torbiel galaretowata) to guzek na nadgarstku, który może być zarówno niewielki i nie dający żadnych dolegliwości, jaki i sporych rozmiarów, bolesny i uciążliwy. Szczęśliwie nie jest to złośliwy nowotwór i nie jest to zmiana groźna. Niemniej jednak nie można jej lekceważyć – pojawienie się jakiejkolwiek zmiany na nadgarstku, nawet zupełnie niebolesnej, powinno zostać skonsultowane przez ortopedę. Jakie są przyczyny i objawy ganglionu? Na czym polega leczenie i czy jest ono konieczne?
Skolioza - potocznie mylnie określana jako boczne skrzywienie kręgosłupa - to najczęściej występująca wada postawy u dzieci. Do jej powstania przyczyniają się najczęściej brak ruchu oraz nieprawidłowa postawa przyjmowana przez dziecko podczas siedzenia. Skoliozy nie należy lekceważyć, ponieważ może ona doprowadzić do groźnych powikłań, m.in. niewydolności krążenia. Jakie są przyczyny i objawy skoliozy? Na czym polega jej leczenie? Kiedy konieczna jest operacja?
Nadgarstek jest częścią kończyny górnej, zespala dłoń z przedramieniem i umożliwia poruszanie dłonią. Kości szeregu bliższego nadgarstka łączą się z kośćmi przedramienia, a kości szeregu dalszego – z kośćmi śródręcza. Zbudowany z wielu drobnych składowych, narażony jest na urazy czy choroby. Jakie czynniki predysponują do uszkodzenia nadgarstka? Czy da się im zapobiec, jak wygląda leczenie?
Kość promieniowa leży po stronie kciuka i jest jedną z kości długich przedramienia. Wraz z kością łokciową i ramienną zapewnia prawidłowe funkcjonowanie kończyny górnej. Dowiedz się, jakie nieprawidłowości mogą wystąpić w obrębie kości promieniowej i jak sobie z nimi poradzić.
Cysta (torbiel) Bakera to zbiornik płynowy wyczuwalny w dole podkolanowym, czyli po stronie tylnej stawu kolanowego. Najczęściej pojawia się on u osób, które przeciążyły staw kolanowy, może dotykać intensywnie trenujących sportowców oraz osób z nadwagą i otyłością, choć może wystąpić także u niektórych osób z chorobami stawów, np. dną moczanową czy RZS. Jakie są przyczyny i objawy cysty (torbieli) Bakera? Jak przebiega leczenie i rehabilitacja? Kiedy konieczna jest operacja?
Ból szyi niełatwo zignorować, zwłaszcza gdy pojawia się często i staje się coraz bardziej dokuczliwy. Są jednak metody, które pozwolą go złagodzić. Najlepiej stosować je w porozumieniu z lekarzem, by były uzupełnieniem zaleconej przez specjalistę terapii. Które domowe sposoby na ból szyi są najskuteczniejsze?
Pod nazwą zespół bolesnego barku kryje się nie jedna, ale wiele chorób dotyczących barku. Przyczyną bólu i ograniczenia zakresu ruchów ręką może być przeciężenie mięśni, szkodzenie ścięgna lub zapalenie kaletki podbarkowej. Od ustalenia przyczyn bólu zależy metoda leczenia.
Zwyrodnienie stawów było kiedyś schorzeniem osób starszych, teraz dotyczy coraz młodszych pacjentów. Choroba zwyrodnieniowa to przede wszystkim ból i ograniczenia ruchomości stawów.  Problem zaczyna się od uszkodzenia chrząstki, a może skończyć się do kalectwa. Jakie są przyczyny i objawy choroby zwyrodnieniowej stawów? Jak przebiega leczenie?
Łąkotki to dwie chrząstki w kolanie, które amortyzują pracę stawu. Przypominają porowatą gąbkę wypełnioną płynem. Kiedy idziemy niesie ona ciężar 2-5 razy przekraczający wagę naszego ciała. Podczas uprawiania sportu łąkotki niosą ciężar ponad 20 razy większy od naszej wagi. Jakie są objawy uszkodzenia łąkotki? Jakie zabiegi pozwalają na leczenie uszkodzonej łąkotki?
Osteoporoza została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę cywilizacyjną. W Unii Europejskiej z powodu osteoporozy co 30 sekund dochodzi do złamania. A można im łatwo zapobiec. Wystarczy dbać, by w codziennej diecie była odpowiednia ilość wapnia, witaminy D i białka. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy osteoporozy. Na czym polega diagnostyka i leczenie osteoporozy?

Kręgosłup, kości, stawy – wszystko na tematy związane z układem ruchu – choroby układu kostnego: rwa kulszowa, choroby kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe, zwyrodnienia stawów, skolioza, osteoporoza, wady postawy, dyskopatia, bóle kręgosłupa, artretyzm, dna moczanowa, bóle stawów, reumatyzm, reumatoidalne zapalenie stawów. Urazy, kontuzje, zwichnięcia, złamania, skręcenia, wybicie stawu. Rehabilitacja, fizjoterapia, fizykoterapia, masaże, ćwiczenia na kręgosłup. Zobacz jak przygotować się do sezonu narciarskiego. Znajdziesz tu informacje jak leczyć ból, jak postępować w przypadku kontuzji, jak wzmocnić stawy i kręgosłup. Dowiedz się jak prawidłowo dbać o kondycję stawów, kości i kręgosłupa.