Kręgosłup, kości, stawy

Dna moczanowa, podagra i artretyzm to nazwy jednej choroby. Dna moczanowa, nazywana kiedyś "chorobą bogaczy", jest tak stara jak ludzkość, jednak medycyna wciąż nie poznała podłoża choroby i nie ma na nią skutecznego leku. Przeczytaj, jakie są przyczyny i objawy dny moczanowej oraz jak przebiega jej leczenie.
Osteopata to specjalista, który pomoże w ostrym bólu rwy kulszowej lub przewlekłych schorzeniach jelit, usuwa napięciowe bóle głowy i poprawia stan chorego na astmę. Zobacz, z jakimi dolegliwościami jeszcze możesz się udać do osteopaty i jak powinieneś przygotować się do pierwszej wizyty.
Łuszczycowe zapalenie stawów to inaczej łuszczyca stawowa (psoriatic arthritis) – zapalne schorzenie stawów, współistniejące w przebiegu łuszczycy. Zapada nas nią 20-30 proc. chorych na łuszczycę. Choroba najczęściej rozpoczyna się między 30 a 55 rokiem życia, może jednak wystąpić również u dzieci.
Ból z tyłu kolana to uciążliwa dolegliwość, która może mieć bardzo różne przyczyny. Doprowadzać do tego problemu mogą zarówno stany zapalne mięśni, jak i nieprawidłowości dotyczące samych ścięgien czy pojawienie się w dole podkolanowym specyficznej torbieli. Jakie badania umożliwiają znalezienie przyczyny bólu z tyłu kolana i co należy zrobić, aby pacjent przestał odczuwać nieprzyjemne dolegliwości?
Kręgosłup tworzy silną, a jednocześnie elastyczną podstawę ciała człowieka, w związku z czym bywa porównywany z jego rusztowaniem, na którym wszystko się opiera. Obok funkcji podporowej, kształtującej sylwetkę i umożliwiającej pionową postawę ciała kluczową funkcją kręgosłupa jest ochrona rdzenia kręgowego. Kręgosłup widziany od boku przypomina nieco wyciągniętą literę S, którą tworzą naturalne krzywizny: lordoza szyjna, kifoza piersiowa, lordoza lędźwiowa i kifoza krzyżowa. Funkcja podporowa i związane z nią duże obciążenia dla kręgosłupa sprawiają, że jest on narażony na zwyrodnienia i liczne urazy.
Czaszka człowieka to charakterystyczna część układu szkieletowego, która odpowiada za ochronę mózgu, narządów zmysłów oraz innych tkanek znajdujących się w jej obrębie. Dzieli się na części mózgową oraz twarzową. Na wczesnym etapie rozwoju człowieka zawiera miękkie, elastyczne ciemiączka, które kostnieją po dostosowaniu się kształtu i rozmiaru czaszki do mózgowia.
Mięsień dwugłowy ramienia (łac. biceps brachii) to popularny biceps. Jest wrzecionowaty, gruby i okrągławy. Jak wskazuje nazwa – ma dwie głowy, które biegną od łopatki do kości promieniowej. Kiedy ktoś chce symbolicznie zademonstrować swoją siłę, zwykle pręży właśnie ten mięsień, ponieważ doskonale widać, jak on pracuje, gdy podnosi się duże ciężary i jest dobrze widoczny przez skórę.
Kość udowa (łac. femur) jest najdłuższą i najmocniejszą kością ludzkiego szkieletu. Posiada solidny trzon oraz dwa bardzo charakterystyczne końce. Pełni ważne funkcje dla całego organizmu związane zarówno z utrzymywaniem pionowej postawy, jak i z lokomocją. U osób starszych, szczególnie u kobiet po 60. roku życia, często dochodzi do groźnych złamań kości udowej, zazwyczaj w okolicy międzykrętarzowej lub szyjki kości udowej.
Kość piszczelowa (łac. tibia) i strzałkowa (łac. fibula) składają się na kościec goleni. Solidniejsza z tych dwóch piszczel jest drugą po kości udowej (łac. femur) najdłuższą kością ludzkiego szkieletu. Jej przednia krawędź leży blisko pod skórą, w związku z czym jest szczególnie narażona na bolesne stłuczenia i złamania. Dlatego podczas rywalizacji sportowej, zwłaszcza w dyscyplinach kontaktowych, zaleca się używać ochraniacze na piszczel.
Kciuk to pierwszy z pięciu palców ręki, różniący się od pozostałych budową i zakresem wykonywanych ruchów. Kciuk umożliwia człowiekowi wykonywanie chwytów dłonią. Najczęstsze schorzenia kciuka są spowodowane urazami. Nadmierne przeciążenia w obrębie kciuka mogą prowadzić do przewlekłych stanów zapalnych. Dowiedz się, jak zbudowany jest kciuk, jakie funkcje pełni kciuk oraz jak przebiega diagnostyka i leczenie najczęstszych chorób kciuka.
Goleń stanowi element kończyny dolnej, znajdujący się w jej dolnej części pomiędzy stawem skokowym i kolanowym. Składa się ona zarówno z kości – piszczelowej i strzałkowej, jak i całego zespołu mięśni. Ból goleni może być następstwem przeciążenia, urazu lub w skrajnych przypadkach - złamania. Bywa jednak, że utrzymujący się ból goleni jest objawem raka kości.
Kość jarzmowa jest parzystą kością, która zaliczana jest do kości twarzoczaszki. Znaleźć ją można w tym miejscu, w którym policzek jest wypukły. Kość jarzmowa ma wpływ na to, jak wygląda ludzka twarz, ale stanowi także miejsce przyczepu wielu ważnych mięśni. Dowiedz się, jak wygląda budowa kości jarzmowej oraz jak dochodzi do jej złamania.

Kręgosłup, kości, stawy – wszystko na tematy związane z układem ruchu – choroby układu kostnego: rwa kulszowa, choroby kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe, zwyrodnienia stawów, skolioza, osteoporoza, wady postawy, dyskopatia, bóle kręgosłupa, artretyzm, dna moczanowa, bóle stawów, reumatyzm, reumatoidalne zapalenie stawów. Urazy, kontuzje, zwichnięcia, złamania, skręcenia, wybicie stawu. Rehabilitacja, fizjoterapia, fizykoterapia, masaże, ćwiczenia na kręgosłup. Zobacz jak przygotować się do sezonu narciarskiego. Znajdziesz tu informacje jak leczyć ból, jak postępować w przypadku kontuzji, jak wzmocnić stawy i kręgosłup. Dowiedz się jak prawidłowo dbać o kondycję stawów, kości i kręgosłupa.