Choroby pasożytnicze

Świerzb to choroba, którą wywołuje pasożyt - świerzbowiec ludzki. Objawy świerzbu to uporczywy świąd i charakterystyczna wysypka. Leczenie domowe tej choroby zwykle nie daje zadowalających rezultatów i konieczne jest leczenie farmakologiczne. Dowiedz się, jak wygląda świerzb i jakie są jego przyczyny.
Kleszcz mimo swoich niewielkich rozmiarów jest bardzo niebezpieczny dla ludzi i zwierząt - kleszcze przenoszą bowiem szereg groźnych chorób. Jak zapobiec ukąszeniu przez kleszcza? Co robić, jeśli po spacerze zauważysz, że kleszcz jest w skórze? Kiedy bezpiecznie można wyjąć kleszcza w domu, a kiedy wskazana jest pomoc specjalisty? Obalamy mity na temat kleszczy - sprawdź, co jest prawdą, i co warto wiedzieć o kleszczach, aby skutecznie się przed nimi chronić.
Nużeniec to mikroskopijny pajęczak, który zasiedla okolice rzęs i powiek większości dorosłych ludzi. Dolegliwości wywołane przez tego pasożyta bywają mylone z symptomami innych chorób skóry oraz oczu, a także z reakcjami alergicznymi. Ale nużeniec występuje nie tylko w okolicach oczu. Gdzie jeszcze można go znaleźć?
Nużeniec to pasożyt, który często atakuje psy lub koty. Żeruje m.in. na ich rzęsach oraz powiekach – dokładnie tak samo, jak u człowieka. Czy posiadacze zwierząt domowych mogą zarazić się nużycą od swoich czworonożnych podopiecznych?
Swędzenie brzegów powiek, uczucie suchości lub pieczenia oczu, nawracające gradówki, jęczmienie, a nawet wrażenie, że coś drąży skórę powiek – takie są efekty aktywności nużeńca. Wywoływaną przez niego chorobę – nużycę lub demodekozę – leczy się miesiącami. Czy poza zakażonym leczeniu poddaje się również bliskie mu osoby oraz współmieszkańców?
Swędzenie brzegów powiek, uczucie suchości, a czasem pieczenia oczu, nawracające gradówki, jęczmienie, a nawet wrażenie, że coś drąży skórę powiek – to wszystko efekty aktywności nużeńca. Wywoływana przez niego choroba – nużyca lub demodekoza – często jest mylona z innymi schorzeniami oczu lub skóry, a także z alergiami. Jak się z niej wyleczyć?
Nużeniec zasiedla okolice rzęs i powiek większości dorosłych ludzi, lecz tylko u pewnej części z nich wywołuje chorobę zwaną nużycą lub demodekozą. Dolegliwości wywołane przez nużeńca bywają mylone z symptomami innych chorób skóry oraz oczy, a także z reakcjami alergicznymi. W jaki sposób można sprawdzić, czy źródłem problemów nie jest właśnie nużeniec?
Nosicielami nużeńca jest większość dorosłych, ale tylko u niektórych rozwija się wywoływana przez niego choroba nazywana nużycą lub demodekozą. Często myli się ją z innymi chorobami skóry i oczu lub z reakcjami alergicznymi. Jakie są objawy nużycy?
Babeszjoza rozwija się najczęściej po ukąszenia przez kleszcza - wywołują ją pierwotniaki zamieszkujące jego gruczoły ślinowe. Babeszjoza, ze względu na podobieństwo objawów ciężkiej postaci choroby do malarii, zwana jest malarią północy. Sprawdź, jakie są objawy i jak leczyć babeszjozę?
Nimfa kleszcza to jeszcze niedojrzały osobnik, który jest znacznie mniejszy od dorosłego kleszcza. Ma około półtora milimetra i brązowo-czarny kolor. Niestety, jest równie niebezpieczna jak kleszcz. Dowiedz się, jak szybko nimfa kleszcza może zakazić żywiciela, jak wygląda i jak ją usunąć.
Choroby odkleszczowe to nie tylko borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Lista chorób odkleszczowych jest znacznie dłuższa. Sprawdź, jakie choroby przenoszą kleszcze.
Kleszcze atakują z ukrycia, są szybkie i skuteczne. Jak się więc przed nimi bronić? Jak uniknąć ukąszenia przez kleszcza? Poznaj skuteczne sposoby na kleszcze, które pomogą chronić cię przed ukąszeniem i zarażeniem się chorobami odkleszczowymi.