Choroby pasożytnicze

Rodzice małych dzieci często sięgają po preparaty na wszy i gnidy, ponieważ wszawica to częsty problem, zwłaszcza w szkołach, przedszkolach i żłobkach. Preparaty na wszy i gnidy usuwają, a nawet zapobiegają przenoszeniu się pasożytów. Które preparaty i jakie sposoby walki z wszawicą są najskuteczniejsze?
Bąblowica wielojamowa jest bardzo groźną i ciężką do wykrycia chorobą, której przyczyną jest tasiemiec bąblowcowy (bąblowiec). Bąblowcem możesz zakazić się jedząc niemyte jagody. Niestety, często bąblowica mylona jest z nowotworem. Większość przypadków nieodpowiednio leczonych kończy się śmiercią.
Odrobaczanie dzieci i dorosłych to nowa moda w Polsce. Na forach internetowych powtarza się informacja, że każdy z nas ma pasożyty i trzeba się regularnie odrobaczać. Przy okazji reklamowane są preparaty, które mają to ułatwić. Tymczasem to kolejny chwyt marketingowy. Prawda jest taka, że nie każdy z nas ma pasożyty, a profilaktyczne odrobaczanie może przynieść więcej szkody niż pożytku.
W Polsce pojawił się nowy, groźny gatunek kleszcza - Haemaphysalis concinna. Do naszego kraju dotarł prawdopodobnie z Niemiec. Jego obecność odnotowano także u naszych południowych i wschodnich sąsiadów. Sprawdź, jak wygląda kleszcz Haemaphysalis concinna i jakie choroby może przenosić.
Domowe sposoby na wszy warto wypróbować nie tylko wtedy, jeśli akurat nie masz pod ręką żadnego preparatu odstraszającego wszy. Są bezpieczne i sprawdzone, nie dają też efektów ubocznych, dlatego mogą być dobrym uzupełnieniem terapii wszawicy.
Bąblowica jest chorobą pasożytniczą. Objawy bąblowicy mogą przypominać choroby wątroby, gdzie najczęściej występuje, a nawet niestrawność. Bąblowica często przebiega bezobjawowo i wykrywa się ją przypadkiem. Jakie jeszcze objawy daje ta choroba pasożytnicza wywoływana przez tasiemce?
Rumień po ukąszeniu kleszcza nie występuje u każdego. Tylko w niektórych przypadkach pojawia się charakterystyczne zaczerwienienie skóry wokół miejsca ukłucia. W takiej sytuacji należy zdiagnozować, czy jest to reakcja alergiczna na ukąszenie kleszcza czy tzw. rumień wędrujący, który jest jednym z objawów zakażenia boreliozą. Sprawdź, jak rozpoznać groźny rumień wędrujący i jak go leczyć.
Meszki i muszki owocówki to niewielkie owady należące do rzędu muchówek, które często są ze sobą mylone. Muszki owocówki odżywiają się wyłącznie drożdżami powstałymi w wyniku fermentacji, dlatego najczęściej można je spotkać w kuchni na przejrzałych owocach. Z kolei meszki kąsają jedynie ludzi i zwierzęta, ponieważ do przetrwania potrzebują krwi bogatej w białko. Sprawdź, jakie są jeszcze różnice między tymi owadami i jak odróżnić meszki od muszki owocówki.
Choroby przenoszone przez kleszcze są bardzo groźne dla człowieka. Borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu, babeszjoza to tylko niektóre choroby, będące konsekwencją kontaktu z tymi małymi pajęczakami. Sprawdź, jakimi jeszcze chorobami można się zarazić od kleszczy.
Komar tygrysi jest wyjątkowy agresywny i przenosi wiele groźnych chorób. Mimo że jego naturalnym środowiskiem są południowe rejony Azji, to coraz częściej występuje także w Europie. Obecnie dotarł już do Czech, a stąd już bardzo blisko naszego kraju. Sprawdź, czy komar tygrysi pojawił się także w Polsce i czym może nam zagrażać.
Które kleszcze są najgroźniejsze? Gdzie występują? Kleszcze można spotkać nie tylko w lesie. Niektóre z tych pasożytów mieszkają  w centrum miasta i stanowią takie samo, a niekiedy nawet większe zagrożenie niż te znajdujące się w trawach czy krzewach. Sprawdź, które kleszcze są najgroźniejsze i gdzie występują.
Afrykańskie kleszcze z rodzaju Hyalomma są coraz bliżej Polski. Ich obecność odnotowano już w Niemczech. Naukowcy przed nimi ostrzegają - afrykańskie kleszcze mogą przenosić groźne - egzotyczne dla nas - choroby, Sprawdź, jak wyglądają afrykańskie kleszcze i co może nam grozić po ukąszeniu przez afrykańskiego kleszcza.

NOWY NUMER

W numerze 10/2019 "Zdrowia" kreatywne podejście do seksu, podstępna borelioza, nowe terapie nowotworów, komu grozi cyberchondria, leki szkodzące urodzie, probiotyki w kiszonkach. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 10/2019