Choroby pasożytnicze

Babeszjoza rozwija się najczęściej po ukąszenia przez kleszcza - wywołują ją pierwotniaki zamieszkujące jego gruczoły ślinowe. Babeszjoza, ze względu na podobieństwo objawów ciężkiej postaci choroby do malarii, zwana jest malarią północy. Sprawdź, jakie są objawy i jak leczyć babeszjozę?
Nimfa kleszcza to jeszcze niedojrzały osobnik, który jest znacznie mniejszy od dorosłego kleszcza. Ma około półtora milimetra i brązowo-czarny kolor. Niestety, jest równie niebezpieczna jak kleszcz. Dowiedz się, jak szybko nimfa kleszcza może zakazić żywiciela, jak wygląda i jak ją usunąć.
Choroby odkleszczowe to nie tylko borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Lista chorób odkleszczowych jest znacznie dłuższa. Sprawdź, jakie choroby przenoszą kleszcze.
Kleszcze atakują z ukrycia, są szybkie i skuteczne. Jak się więc przed nimi bronić? Jak uniknąć ukąszenia przez kleszcza? Poznaj skuteczne sposoby na kleszcze, które pomogą chronić cię przed ukąszeniem i zarażeniem się chorobami odkleszczowymi.
Istnieje wiele gatunków kleszczy. Kleszcze można spotkać nie tylko w lesie. Niektóre z tych pasożytów mieszkają  w centrum miasta i stanowią takie samo, a niekiedy nawet większe zagrożenie niż te znajdujące się w trawach czy krzewach. Sprawdź, które gatunki kleszczy są najgroźniejsze i gdzie występują.
Ugryzienie pająka może się zdarzyć każdemu z nas. W Polsce jest bowiem tylko kilka gatunków, które nie mają szczękoczułków. Na szczęście większość ugryzień pająków jest dla nas zupełnie niegroźna. Jak rozpoznać ugryzienie pająka i jak je leczyć? Które pająki występujące w Polsce mogą nas ugryźć?
Ukąszenia komarów pozostawiają na naszej skórze czerwonego i swędzącego  bąbla, który znika po kilku dniach. Jednak dyskomfort spowodowany uczuciem swędzenia powoduje, że szybko szukamy sprawdzonych sposobów na ukąszenia tych owadów. Przeczytaj, jak sobie radzić z ugryzieniem komarów i jak się pozbyć bąbli po komarach.
Sposoby na ukąszenia owadów są proste i skuteczne. Warto je znać, ponieważ ukąszenia owadów potrafią uprzykrzyć nawet najprzyjemniejsze dni. Listę najbardziej uciążliwych prześladowców otwierają komary, meszki, osy, pszczoły i kleszcze. Jak się przed nimi bronić i co robić, gdy już zostaliśmy zaatakowani i wszystko nas swędzi i boli?
Rumień po ukąszeniu kleszcza nie występuje u każdego. Tylko w niektórych przypadkach pojawia się charakterystyczne zaczerwienienie skóry wokół miejsca ukłucia. W takiej sytuacji należy zdiagnozować, czy jest to reakcja alergiczna na ukąszenie kleszcza czy tzw. rumień wędrujący, który jest jednym z objawów zakażenia boreliozą. Przeczytaj albo posłuchaj, jak wygląda groźny rumień wędrujący i jak go leczyć.
Domowe sposoby na meszki pozwolą nam się pozbyć tych małych i z pozoru niegroźnych owadów z domu. Ukąszenia meszek powodują bóle głowy, nudności, gorączkę i bóle stawów. Objawy te są reakcją na toksynę wydzielaną podczas ukłucia przez owada. Zbyt duża dawka jadu może spowodować wstrząs anafilaktyczny, a nawet śmierć. Poznaj sprawdzone domowe sposoby na meszki, by wiedzieć jak skutecznie z nimi walczyć.
Kleszcze mimo swoich niewielkich rozmiarów są bardzo niebezpieczne dla ludzi i zwierząt, ponieważ przenoszą szereg groźnych chorób. Jak zapobiec ukąszeniu przez kleszcza? Co robić, jeśli po spacerze zauważysz kleszcza wbitego w skórę? Kiedy bezpiecznie można wyjąć kleszcza w domu, a kiedy wskazana jest pomoc specjalisty? Obalamy mity na temat kleszczy - sprawdź, co jest prawdą, i co warto wiedzieć o kleszczach, aby skutecznie się przed nimi chronić.
Komar tygrysi jest wyjątkowy agresywny i przenosi wiele groźnych chorób. Mimo że jego naturalnym środowiskiem są południowe rejony Azji, to coraz częściej występuje także w Europie. Obecnie dotarł już do Czech, a stąd już bardzo blisko naszego kraju. Warto wiedzieć, czy komar tygrysi pojawił się także w Polsce i czym może nam zagrażać.