Choroby pasożytnicze

Francuscy naukowcy pracują nad szczepionką przeciwko boreliozie. Szczepionka, którą opracowali, weszła już w fazę badań klinicznych.
Mucha domowa, podobnie jak komar, potrafi być bardzo uciążliwa. Wlatuje do naszych domów, siada na jedzeniu, budzi nas nad ranem. Ale czy powinniśmy się obawiać muchy domowej? Czy muchy domowe są groźne dla człowieka? Jak się ich skutecznie pozbyć z domu?
Kątnik domowy to jeden z najczęściej spotykanych w naszych domach pająków. Ma dość duży tułów i długie, masywne odnóża pokryte włoskami, a do tego potrafi się bardzo szybko poruszać, co wzbudza lęk w wielu z nas. Czy powinniśmy bać się kątnika domowego, czy może nas ugryźć? Jak się go pozbyć z domu?
Szczypawka, zwana też potocznie skorkiem, korcem, zausznikiem czy szczypawicą, to powszechnie u nas występujący owad. Nie cieszy się jednak dobrą sławą - wiele osób uważa bowiem, że szczypce na końcu odwłoka skorka służą do szczypania człowieka. Jak jest w rzeczywistości? Czy szczypawka gryzie? Jak się jej pozbyć z domu?
Od początku lipca komary atakują ze zdwojoną siłą. Wcześniej nie było ich wcale. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego w Polsce jest tak dużo komarów?
Bąblowica wielojamowa jest bardzo groźną i ciężką do wykrycia chorobą, której przyczyną jest tasiemiec bąblowcowy (bąblowiec). Bąblowcem możesz zakazić się, jedząc niemyte jagody. Niestety, często bąblowica mylona jest z nowotworem. Większość przypadków nieodpowiednio leczonych kończy się śmiercią.
Chmary komarów są wszędzie, siadają na włosach, ubraniu i każdym odsłoniętym skrawku ciała, dotkliwie nas kąsając. Na dodatek wszelkie dostępne repelenty wcale ich nie odstraszają - znacie to? Aby skutecznie bronić się przed ich ukąszeniem, warto wiedzieć, co przyciąga komary.
A to coś, to plastik! Tak, komary go przenoszą, razem z różnymi niebezpiecznymi chorobami.
Jak się ratować przed komarami? Czy technologia jest skuteczna i ultradźwięki odstraszają tych małych krwiopijców?
Mrówki są wszędzie - możemy je spotkać zarówno w ogrodzie, w środku lasu, jak i we własnym domu. Na świecie jest ponad 12 tys. gatunków mrówek, z czego w Polsce żyje ok. 100. Ale czy są groźne dla człowieka? Czy mrówki gryzą? Których z nich powinniśmy unikać?
Pasikoniki, świerszcze i koniki polne to stali bywalcy naszych łąk, jednak wiele osób je myli. Czy mogą być dla nas niebezpieczne? Jak je odróżnić? Dowiedz się, co w trawie piszczy.
Atakują w biały dzień, w pełnym słońcu. Spotkasz je na łąkach. Ich ukąszenia są bardzo bolesne i krwawią. Co zrobić, gdy ugryzie cię końska mucha, nazywana też gzem?

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020