Choroby pasożytnicze

Choroby pasożytnicze zwane inaczej parazytozami, to schorzenia wywołane przez pasożyty wybranych gatunków. W zależności od rodzaju pasożyta, do rozwoju choroby pasożytniczej może dojść bezpośrednio po wniknięciu organizmu do ustroju lub po okresie wylęgania, czyli rozmnażania się pasożyta. Do chorób pasożytniczych można zaliczyć m.in. toksoplazmozę, świerzb, wszawicę i cestodozę, czyli dostanie się do układu pokarmowego tasiemca. Szacuje się, że ponad 2 miliardy ludzi na świecie ma w organizmie przynajmniej jeden gatunek …

Obrzeżek gołębień (kleszcze gołębie, ptasie kleszcze) to gatunek kleszcza, którego zwalczanie nie jest łatwe. Obrzeżki gołębie zwykle atakują nocą, a objawy ukąszenia są zauważane dopiero rano. Ślina tego pasożyta to bardzo silny alergen. W skrajnych przypadkach ugryzienie przez kleszcze obrzeżki może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, a nawet do śmierci. Sprawdź, jak wygląda obrzeżek gołębień i jak się go pozbyć.
Biedronka azjatycka (znana też jako biedronka ninja lub arlekin) to najczęściej żółta lub pomarańczowa biedronka w czarne kropki. Ugryzienie przez biedronki azjatyckie w niektórych przypadkach może skończyć się alergią. Jakie są objawy ugryzienia przez biedronkę azjatycką? Na czym polega zwalczanie biedronki azjatyckiej? Jak się pozbyć biedronek azjatyckich z domu? Jak odróżnić biedronkę azjatycką od polskiej?
64-latek z Hiszpanii był hospitalizowany z powodu nowotworu płuc, który rozprzestrzenił się na kręgosłup i uciskał na rdzeń kręgowy. Po czterech dniach pobytu lekarze zaobserwowali nietypowe zmiany na jego skórze. Opis przypadku tego mężczyzny opublikowano w "The New England Journal of Medicine".
Nowe badania sugerują, że mężczyźni, którzy wychowywali się w gospodarstwie domowym z kotem, mogą mieć większe ryzyko wystąpienia epizodów psychotycznych. Winien temu może być pospolity pasożyt o nazwie Toxoplasmosis gondii, który przedostaje się do organizmu człowieka po kontakcie z kocimi odchodami.
Rumień po ukąszeniu kleszcza nie występuje u każdego. Tylko w niektórych przypadkach pojawia się charakterystyczne zaczerwienienie skóry wokół miejsca ukłucia. W takiej sytuacji należy zdiagnozować, czy jest to reakcja alergiczna na ukąszenie kleszcza czy tzw. rumień wędrujący, który jest jednym z objawów zakażenia boreliozą. Jak wygląda groźny rumień wędrujący i jak go leczyć?
Gorączka Q to potencjalnie śmiertelna odzwierzęca choroba zakaźna. Gorączka Q może doprowadzić do zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia mózgu czy zapalenia wątroby. Głównym źródłem zakażenia dla człowieka są zwierzęta  hodowlane – krowy, owce, kozy – oraz psy i koty. Jakie są przyczyny i objawy gorączki Q? Na czym polega leczenie?
Bąblowica wielojamowa jest bardzo groźną i ciężką do wykrycia chorobą, której przyczyną jest tasiemiec bąblowcowy (bąblowiec). Bąblowcem możesz zakazić się, jedząc niemyte jagody. Niestety, często bąblowica mylona jest z nowotworem. Większość przypadków nieodpowiednio leczonych kończy się śmiercią.
Nosicielami nużeńca jest większość dorosłych, ale tylko u niektórych rozwija się wywoływana przez niego choroba nazywana nużycą lub demodekozą. Często myli się ją z innymi chorobami skóry i oczu lub z reakcjami alergicznymi. Jakie są objawy nużycy?
Parazytoza to choroba wywoływana przez pasożyty. Pasożyt to określenie wywodzące się z greki i oznacza „spożywający przy stole innego”. Trafia w samo sedno, bo we współczesnym rozumieniu każdy pasożyt żyje kosztem swojego żywiciela. Niektóre upodobały sobie ciało człowieka. Jakie są objawy parazytozy i jak przebiega jej leczenie?
Robaki obłe (inaczej nicienie) to pasożyty należące do tych, które najczęściej wywołują choroby u ludzi. Drogi zarażenia i objawy zależą od tego, z którym gatunkiem mamy do czynienia. Jakie są objawy zarażenia nicieniami i jak przebiega leczenie?
Pasożyty przewodu pokarmowego wciąż nie są rzadkością. Zakażenia pasożytami przewodu pokarmowego związane jest najczęściej z niedostateczną higieną - zwłaszcza zbyt rzadkim myciem rąk i niedostatecznym myciem owoców i warzyw. Pasożyty atakują nas także z powodu mody kulinarnej na jedzenie surowego mięsa i ryb. Jakie są objawy pasożytów przewodu pokarmowego?
Tęgoryjec dwunastnicy (Ancylostoma duodenale) to pasożyt człowieka z rodziny nicieni. Tęgoryjec może się zadomowić w naszym organizmie, gdy zjemy niedokładnie umyty owoc, a nawet gdy chodzimy boso po ziemi. Na szczęście, w naszej szerokości geograficznej zakażenie tęgoryjcem dwunastnicy należy do rzadkości, ale wybierając się na wycieczkę do ciepłych krajów pamiętajmy o podstawowych środkach ostrożności. Jak objawia się zakażenie tęgoryjcem dwunastnicy i jak się go pozbyć?

Choć nie każdy kontakt z pasożytem musi od razu objawiać się w postaci choroby, najczęściej ich rozwój w organizmie będzie powodował stany alergiczne i zapalne, stopniowe uszkadzanie narządów, a także postępujący rozwój zaburzeń funkcjonowania organizmu. Jako przykład można wskazać skazę krwotoczną wywoływaną przez pasożyty lamblii, która powoduje krwawienie z dziąseł, nosa, czy przewodu pokarmowego.

Diagnostyka zarażeń chorobami pasożytniczymi obejmuje szereg badań, wśród których szczególnie istotną rolę odgrywa badanie kału, moczu i krwi, a także diagnostyka obrazowa. Dobór właściwego badania zależy od tego, czy mamy do czynienia z pasożytem układu pokarmowego, czy tkankowym. Ważne jest regularne powtarzanie badań kontrolnych przez kilka tygodni nawet po zakończeniu terapii.

Choroby pasożytnicze szczególnie często dotykają osoby podróżujące do egzotycznych krajów, gdzie wysoka temperatura i wilgotność sprzyjają ich rozwojowi.

Do zarażenia chorobą pasożytniczą może dojść na wiele różnych sposobów, np. poprzez spożycie zakażonej żywności lub wypicie wody, wdychanie zanieczyszczonego powietrza, czy ukąszenie owadów.

Udowodniono, że na choroby pasożytnicze są narażone także dzieci znajdujące się w łonie matki. W ich przypadku zachodzi ryzyko inwazji toksoplazmozy.

Objawy zakażeń pasożytem są często mało specyficzne, dlatego wykrycie źródła problemu może być trudne i wymaga specjalistycznych badań. Do typowych symptomów zalicza się przewlekłe osłabienie, brak apetytu, problemy ze snem, biegunki, kaszel, czy utrzymujący się stan podgorączkowy.