Choroby pasożytnicze

Ugryzienie pająka może się zdarzyć każdemu z nas. W Polsce jest bowiem tylko kilka gatunków, które nie mają szczękoczułków. Na szczęście większość ugryzień pająków jest dla nas zupełnie niegroźna. Jak rozpoznać ugryzienie pająka i jak je leczyć? Które pająki występujące w Polsce mogą nas ugryźć?
Pasożyty przewodu pokarmowego wciąż nie są rzadkością. Zakażenia pasożytami przewodu pokarmowego związane jest najczęściej z niedostateczną higieną - zwłaszcza zbyt rzadkim myciem rąk i niedostatecznym myciem owoców i warzyw. Pasożyty atakują nas także z powodu mody kulinarnej na jedzenie surowego mięsa i ryb. Przeczytaj albo posłuchaj, jakie są objawy pasożytów przewodu pokarmowego.
Francuscy naukowcy pracują nad szczepionką przeciwko boreliozie. Szczepionka, którą opracowali, weszła już w fazę badań klinicznych.
Mucha domowa, podobnie jak komar, potrafi być bardzo uciążliwa. Wlatuje do naszych domów, siada na jedzeniu, budzi nas nad ranem. Ale czy powinniśmy się obawiać muchy domowej? Czy muchy domowe są groźne dla człowieka? Jak się ich skutecznie pozbyć z domu?
Kątnik domowy to jeden z najczęściej spotykanych w naszych domach pająków. Ma dość duży tułów i długie, masywne odnóża pokryte włoskami, a do tego potrafi się bardzo szybko poruszać, co wzbudza lęk w wielu z nas. Czy powinniśmy bać się kątnika domowego, czy może nas ugryźć? Jak się go pozbyć z domu?
Szczypawka, zwana też potocznie skorkiem, korcem, zausznikiem czy szczypawicą, to powszechnie u nas występujący owad. Nie cieszy się jednak dobrą sławą - wiele osób uważa bowiem, że szczypce na końcu odwłoka skorka służą do szczypania człowieka. Jak jest w rzeczywistości? Czy szczypawka gryzie? Jak się jej pozbyć z domu?
Od początku lipca komary atakują ze zdwojoną siłą. Wcześniej nie było ich wcale. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego w Polsce jest tak dużo komarów?
Bąblowica wielojamowa jest bardzo groźną i ciężką do wykrycia chorobą, której przyczyną jest tasiemiec bąblowcowy (bąblowiec). Bąblowcem możesz zakazić się, jedząc niemyte jagody. Niestety, często bąblowica mylona jest z nowotworem. Większość przypadków nieodpowiednio leczonych kończy się śmiercią.
Chmary komarów są wszędzie, siadają na włosach, ubraniu i każdym odsłoniętym skrawku ciała, dotkliwie nas kąsając. Na dodatek wszelkie dostępne repelenty wcale ich nie odstraszają - znacie to? Aby skutecznie bronić się przed ich ukąszeniem, warto wiedzieć, co przyciąga komary.
A to coś, to plastik! Tak, komary go przenoszą, razem z różnymi niebezpiecznymi chorobami.
Jak się ratować przed komarami? Czy technologia jest skuteczna i ultradźwięki odstraszają tych małych krwiopijców?
Mrówki są wszędzie - możemy je spotkać zarówno w ogrodzie, w środku lasu, jak i we własnym domu. Na świecie jest ponad 12 tys. gatunków mrówek, z czego w Polsce żyje ok. 100. Ale czy są groźne dla człowieka? Które mrówki gryzą? Których z nich powinniśmy unikać?