Choroby pasożytnicze

Pasożyty przewodu pokarmowego wciąż nie są rzadkością. Zakażenia pasożytami przewodu pokarmowego związane jest najczęściej z niedostateczną higieną - zwłaszcza zbyt rzadkim myciem rąk i niedostatecznym myciem owoców i warzyw. Pasożyty atakują nas także z powodu mody kulinarnej na jedzenie surowego mięsa i ryb. Przeczytaj albo posłuchaj, jakie są objawy pasożytów przewodu pokarmowego.
Pluskwy (pluskwa domowa, łóżkowa) to pasożyty, które żywią się krwią człowieka. Zwykle nie wiadomo, skąd się biorą, jednak gdy się pojawią, są bardzo uciążliwe. Zwykle pierwszym sygnałem ich obecności są objawy po ugryzieniu przez pluskwę. Gdy już najdziemy ich kryjówkę, zastanawiamy się, jak się ich pozbyć. Przeczytaj albo posłuchaj, a dowiesz się, jak zwalczyć pluskwy.
Domowe sposoby na wszy warto wypróbować nie tylko wtedy, jeśli akurat nie masz pod ręką żadnego preparatu odstraszającego wszy. Są bezpieczne i sprawdzone, nie dają też efektów ubocznych, dlatego mogą być dobrym uzupełnieniem terapii wszawicy.
Pchła ludzka to owad, który żywi się krwią - po jego posiłku zostaje uporczywie swędzący ślad. Ale to nie jedyna pamiątka jaką może po sobie zostawić żywicielowi. Pchły roznoszą też groźne choroby. Skąd można przynieść pchły oraz jak je skutecznie zwalczyć?
Biedronka azjatycka (znana też jako biedronka ninja lub arlekin) to najczęściej żółta lub pomarańczowa biedronka w czarne kropki. Ugryzienie przez biedronki azjatyckie w niektórych przypadkach może skończyć się alergią. Przeczytaj albo posłuchaj jakie są objawy ugryzienia przez biedronkę azjatycką. Na czym polega zwalczanie biedronki azjatyckiej? Jak się pozbyć biedronek azjatyckich z domu? Jak odróżnić biedronkę azjatycką od polskiej?
Rodzice małych dzieci często sięgają po preparaty na wszy i gnidy, ponieważ wszawica to częsty problem, zwłaszcza w szkołach, przedszkolach i żłobkach. Preparaty na wszy i gnidy usuwają, a nawet zapobiegają przenoszeniu się pasożytów. Które preparaty i jakie sposoby walki z wszawicą są najskuteczniejsze?
Bąblowica wielojamowa jest bardzo groźną i ciężką do wykrycia chorobą, której przyczyną jest tasiemiec bąblowcowy (bąblowiec). Bąblowcem możesz zakazić się jedząc niemyte jagody. Niestety, często bąblowica mylona jest z nowotworem. Większość przypadków nieodpowiednio leczonych kończy się śmiercią.
Odrobaczanie dzieci i dorosłych to nowa moda w Polsce. Na forach internetowych powtarza się informacja, że każdy z nas ma pasożyty i trzeba się regularnie odrobaczać. Przy okazji reklamowane są preparaty, które mają to ułatwić. Tymczasem to kolejny chwyt marketingowy. Prawda jest taka, że nie każdy z nas ma pasożyty, a profilaktyczne odrobaczanie może przynieść więcej szkody niż pożytku.
W Polsce pojawił się nowy, groźny gatunek kleszcza - Haemaphysalis concinna. Do naszego kraju dotarł prawdopodobnie z Niemiec. Jego obecność odnotowano także u naszych południowych i wschodnich sąsiadów. Sprawdź, jak wygląda kleszcz Haemaphysalis concinna i jakie choroby może przenosić.
Bąblowica jest chorobą pasożytniczą. Objawy bąblowicy mogą przypominać choroby wątroby, gdzie najczęściej występuje, a nawet niestrawność. Bąblowica często przebiega bezobjawowo i wykrywa się ją przypadkiem. Jakie jeszcze objawy daje ta choroba pasożytnicza wywoływana przez tasiemce?
Rumień po ukąszeniu kleszcza nie występuje u każdego. Tylko w niektórych przypadkach pojawia się charakterystyczne zaczerwienienie skóry wokół miejsca ukłucia. W takiej sytuacji należy zdiagnozować, czy jest to reakcja alergiczna na ukąszenie kleszcza czy tzw. rumień wędrujący, który jest jednym z objawów zakażenia boreliozą. Przeczytaj albo posłuchaj, jak rozpoznać groźny rumień wędrujący i jak go leczyć.
Meszki i muszki owocówki to niewielkie owady należące do rzędu muchówek, które często są ze sobą mylone. Muszki owocówki odżywiają się wyłącznie drożdżami powstałymi w wyniku fermentacji, dlatego najczęściej można je spotkać w kuchni na przejrzałych owocach. Z kolei meszki kąsają jedynie ludzi i zwierzęta, ponieważ do przetrwania potrzebują krwi bogatej w białko. Sprawdź, jakie są jeszcze różnice między tymi owadami i jak odróżnić meszki od muszki owocówki.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020