Pluskwy - objawy ugryzienia i zwalczanie. Jak się ich pozbyć?

2019-10-29 11:40 Monika Majewska

Pluskwy (pluskwa domowa, łóżkowa) to pasożyty, które żywią się krwią człowieka. Zwykle nie wiadomo, skąd się biorą, jednak gdy się pojawią, są bardzo uciążliwe. Zwykle pierwszym sygnałem ich obecności są objawy po ugryzieniu przez pluskwę. Gdy już najdziemy ich kryjówkę, zastanawiamy się, jak się ich pozbyć. Przeczytaj albo posłuchaj, a dowiesz się, jak zwalczyć pluskwy.

Spis treści

 1. Pluskwy - jak wyglądają?
 2. Pluskwy - skąd się biorą?
 3. Pluskwy - w jakich miejscach w domu można znaleźć pluskwy?
 4. Pluskwy - objawy ugryzienia przez pluskwy
 5. Pluskwy - czy pluskwy przenoszą choroby?
 6. Pluskwy - jak się ich pozbyć? Zwalczanie pluskiew
Pluskwy. Posłuchaj, jakie są objawy ugryzienia oraz jak je zwalczać. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Pluskwy (pluskwa domowa, łóżkowa) to pasożyty, które żywią się krwią człowieka. Zwykle nie wiadomo, skąd się biorą pluskwy w domu (zwykle trudno ustalić, skąd je przynieśliśmy), jednak gdy się pojawią, są bardzo uciążliwe, a zwalczanie pluskiew nie jest proste. Zwykle pierwszym sygnałem ich obecności są objawy po ugryzieniu przez pluskwę.

Gdy już najdziemy ich kryjówkę, zastanawiamy się, jak się ich pozbyć. Jednak zwalczanie pluskiew nie jest łatwe. Domowe sposoby zwykle nie są skuteczne i konieczna jest najszybsza pomoc fachowca. W przeciwnym razie trzeba będzie wyrzucić meble, zrobić remont mieszkania, a w skrajnych sytuacjach przeprowadzić się.

Pluskwy - jak wyglądają?

Dorosłe pluskwy są czerwono-brązowymi, owalnymi, bezskrzydłymi owadami, o długości około 5-7 mm. Dorosłe osobniki, które nie odżywiały się przez jakiś czas są koloru blado żółto-brązowego, ale po pełnym pobraniu krwi, przybierają ciemniejszą, mahoniowo-brązową barwę. Przypominają rozmiarem, kształtem i kolorem pestkę jabłka.

Pluskwa ma trzy pary cienkich, ale dobrze rozwiniętych odnóży, wyposażonych w pazurki umożliwiające skuteczne przyczepienie się do gospodarza w czasie karmienia. Głowa jest krótka i szeroka, z parą dużych, złożonych oczu oraz parą dobrze widocznych 4-segmentowych czułek.

Samice pluskwy produkują zazwyczaj od 2 do 3 jaj dziennie. Żyją kilka miesięcy, w związku z tym każdy samica w ciągu swojego życia składa około 400-500 jaj. Jaja są koloru kremowego, lekko zagięte i mają około 1 mm długości. Jaja są zwykle składane w szparach, w obrębie ciemnych miejsc. Czas trwania poszczególnych stadiów rozwojowych w znacznym stopniu zależy od dostępności pożywienia, temperatury i wilgotności względnej.

Pluskwy - skąd się biorą?

Największym mitem jest to, że pluskwy biorą się z brudu. To nieprawda! Brud nie zwabia pluskiew, ale regularne sprzątanie i usuwanie niepotrzebnych przedmiotów pomoże je szybciej zauważyć i skuteczniej się ich pozbyć.

Możliwe źródła pluskiew:

 • hotele (nawet 5-gwiazdkowe), hostele, schroniska, akademiki, biura, szpitalach
 • używane meble (zwłaszcza te wzięte z pod śmietnika pod blokiem)
 • transport mebli nowych z używanymi
 • komunikacja miejska (tramwaje, autobusy), pociągi i inne środki transportu zbiorowego
 • kino, teatr, muzea
 • goście, którzy zmagają się z pluskwami w swoim mieszkaniu

Gdy pluskwy znajdą się już w mieszkaniu, mogą przemieszczać się pomiędzy pokojami lub przedostać się do innego mieszkania poprzez niewielkie pęknięcia lub otwory w ścianach lub na sufitach bądź pod drzwiami.

Czytaj też:

Pluskwy - w jakich miejscach w domu można znaleźć pluskwy?

Jeśli w danym mieszkaniu wykryto pluskwy istnieje duże prawdopodobieństwo, że występują one również w innych mieszkaniach w budynku, szczególnie w mieszkaniach sąsiednich. Dlatego należy skontrolować mieszkania po obu stronach zapluskwionego mieszkania, a także mieszkania nad i pod nim.

Pluskwy mają płaski kształt ciała i mogą praktycznie ukryć się w dowolnym pęknięciu i szczelinie, preferując ciemne, odizolowane i chronione przestrzenie. Pluskwy "lubią" drewno, papier i powierzchnie tkanin, dlatego w pierwszej kolejności należy szukać w miejscach, gdzie te materiały się znajdują. Pluskwy najczęściej można spotkać w łóżku i jego okolicach. Pluskwy nie mają skrzydeł, więc nie mogą latać.

Aby znaleźć ich kryjówkę, niekiedy może zaistnieć potrzeba usunięcia wezgłowia łóżka, podniesienia dywanów i demontażu przedmiotów (np. osłonki gniazdek elektrycznych), aby zapewnić dostęp do wszystkich miejsc bytowania pluskiew.

Pluskwy w domu można znaleźć:

 • w książkach, płytach
 • za tapetą
 • w odzieży
 • pod dywanami
 • za listwami przypodłogowymi
 • w ubytkach w ścianie
 • w łóżku - występują na materacach, szczelinach w ramie łóżka i wezgłowiu
 • w innych meblach, zwłaszcza w okolicach szwów i suwaków krzeseł i kanap, w złączeniach szuflad
 • w ramy do obrazów
 • w lustrach ściennych
 • w żaluzjach
 • w fałdach zasłon i karnisze
 • w listwie z przewodami elektrycznymi
 • w obudowach gniazdek elektrycznych

Czytaj także:

To ci się przyda

Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?1,4

O obecności pluskiew w domu świadczą:

 • żywe lub martwe pluskwy, oskórek po wylinkach larw, wylęgnięte lub niewylęgnięte jaja
 • plamienie krwią - jest to krew strawiona i wydalona przez owady, którą można początkowo zaobserwować na pościeli, ale także wzdłuż szwów materacy i innych miejscach, gdzie pluskwy będą się ukrywać (należy jednak pamiętać, że podobny wygląd mogą mieć odchody larw karaluchów, jednak plamienia krwią spowodowane przez pluskwy zwykle pojawia się grupkami, ponieważ owad ten ma tendencję do tworzenia skupisk)
 • mdły, słodki zapach, przypominający zapach kolendry/ migdałów, może być obecny przy intensywnej aktywności owadów
 • ukąszenia na skórze

Pluskwy - objawy ugryzienia przez pluskwy

Pluskwy żywią się krwią człowieka. Do ataku dochodzi zwykle nocą, podczas snu żywiciela. Pluskwa lokalizuje swoją ofiarę dzięki czułkom wrażliwym na zapach lub ciepło ciała ssaków.

Ślady po ukąszeniach rzadko się pojedyncze, częściej występują w grupach, np. po trzy lub więcej w linii.

Reakcje na ukąszenia pluskiew mogą być różne. Niektórzy nie wykazują żadnej reakcji lub jest ona niewielka, podczas gdy u innych mogą powodować uczulenie lub inne silne dolegliwości i bezsenne noce.

Charakterystyczne cechy ukąszeń pluskiew:

 • ukąszenia nie są bolesne (pluskwa gryząc, wstrzykuje do krwi człowieka substancję znieczulającą)
 • miejsca po ukąszeniach mogą różnić się wyglądem, często przybierają formę wypukłych, zaczerwienionych obrzęków, podobnych do zmian po ukąszeniu pcheł, chociaż pozbawione są czerwonego obszaru umiejscowionego centralnie. Zdarzają się także silniejsze reakcje alergiczne w postaci rozległych owalnych śladów o średnicy 5 cm lub więcej z rumieniem naokoło. Ostre reakcje immunologiczne zdarzają się rzadko
 • rzadko się pojedyncze, częściej występują w grupach, np. po trzy lub więcej w linii
 • są swędzące
 • pluskwy pasożytują na odsłoniętych częściach skóry, najczęściej nakłucia znajdowane są na brzuchu, ale także na szyi, ramionach, barkach, plecach i klatce piersiowej, bardzo rzadko na nogach i stopach

Dorosły owad pobiera krew co kilka dni, ale w przypadku braku żywiciela może przeżyć kilka miesięcy, a nawet dłużej, jeśli podda się hibernacji.

Czytaj też: Sposoby na ukąszenia owadów: co robić, by nie były niebezpieczne

Ważne

Jedyny sposób, aby upewnić się, że ugryzienia pochodzą od pluskiew, to znaleźć owada, ponieważ objawy ugryzienia pluskiew wyglądają tak samo, jak inne problemy skóry albo ugryzienia innych owadów. Podobne zmiany mogą występować po ugryzieniu przez kleszcze, roztocza, wszy i pchły.

Ponadto, czynniki środowiskowe lub inne schorzenia  mogą także powodować objawy przypominające ukąszenia, co w połączeniu z opóźnieniem wystąpienia reakcji na ukąszenie pluskwy, może prowadzić do błędnych wniosków. Poza tym część ludzi nie ma żadnej reakcji skórnej po ukąszeniu przez pluskwę.1,4

Najlepiej poszukać  fizycznych oznak obecności pluskiew, takich jak żywe lub martwe pluskwy, jaja lub skorupki jaj lub niewielkie ciemne lub brunatne plamki na materacach lub w innych miejscach, gdzie gnieżdżą się pluskwy.

Pluskwy - czy pluskwy przenoszą choroby?

Czy pluskwy przenoszą choroby? Podobnie jak w przypadku innych insektów odżywiających się krwią, także przy kontakcie z pluskami istnieje - teoretyczna - możliwość przeniesienia wirusa zapalenia wątroby typu B (HBV) - jednak naukowcy zaznaczają, że konieczne są dalsze badania, które pozwolą stwierdzić czy wirus wyizolowany z pluskwy jest zakaźny.²

Naukowy z Kanady3 odkryli, że pluskwy mogą być nosicielami enterokoków, a także superbakterii MRSA, która jest oporna na wszystkie dostępne antybiotyki. Badacze nie są jednak pewni, czy to pluskwy przeniosły bakterie na chorych, czy odwrotnie.

Obecnie nie ma dowodów na to, że pluskwy przenoszą jakiekolwiek choroby. Jednak ich obecność może powodować u ludzi niepokój, uczucie strachu. Mogą zaburzać sen, a nawet doprowadzać do bezsenności.

Pluskwy - jak się ich pozbyć? Zwalczanie pluskiew

Po pierwsze należy pamiętać, że domowe sposoby na zwalczanie pluskiew (niektórzy polecają np. ziemię okrzemkową) zwykle nie są skuteczne. Trzeba zwrócić się po pomoc do fachowca.

Nie zawsze trzeba pozbyć się pościeli, ubrań oraz innych materiałów, które mogą być zapluskwione. Chyba że specjalista ds. zwalczania pluskiew uzna inaczej. W razie konieczności wyrzucenia takich przedmiotów, należy je usuwać w szczelnie zamkniętych plastikowych torbach, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się robaków.

Należy wyprać pościel oraz inne zapluskwione materiały w gorącej wodzie (60 st. C), a następnie zastosować gorące suszenie w suszarce, by zabić wszystkie formy rozwojowe pluskiew. Pranie w temperaturze 60° C zabija wszystkie stadia.

Po wypraniu i wysuszeniu wszystkich rzeczy należy je włożyć do czystych, szczelnie zamykanych torebek, aby nie dopuścić do ponownego zapluskwienia. Aby zniszczyć pluskwy znajdujące się na drobnych przedmiotach, należy włożyć je do worka i wstawić do zamrażarki pracującej w około -20 st. C na min. 10 godzin.

Pluskwy można też usunąć odkurzaczem. Należy odkurzać podłogę, pęknięcia i szczeliny w ścianie /podłodze, połączenia ściany i podłogi, wzdłuż krawędzi dywanu, ramy łóżek, szwy materaca i całość jego podstawy, meble i inne potencjalne miejsca siedlisk.

Odkurzanie pęknięć i szczelin przed zastosowaniem środka owadobójczego, nie tylko usuwa owady, ale także brud, co pozwoli na lepsze wniknięcie środków chemicznych i poprawi ich efekt. Po zakończeniu odkurzania, zawartość odkurzacza musi być szczelnie zamknięta w plastikowej torbie i usunięta. - na podstawie naszego źródła.

Pluskwy są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę i szybko giną, gdy są narażone na działanie temperatury powyżej 45 st. C. Para wodna jest szczególnie skuteczna, ponieważ zabija pluskwy we wszystkich stadiach, w tym jaja (na które nie działa większość środków owadobójczych).

Pluskwy - jak się ich pozbyć? Profesjonalne środki

 • zamgławianie ULV – polega na rozprowadzeniu cieczy roboczej (koncentrat biobójczy o odpowiednim stężeniu wraz z wodą) za pomocą generatora zimnej mgły (wysokiej jakości zamgławiacz ULV) dzięki któremu powstają 5x mniejsze krople (ok. 40 mikronów), niż przy oprysku szczegółowym (ok. 200 mikronów), które dają efekt mgły unosząc się w powietrzu, ale też dzięki temu cząsteczki wody wraz ze skutecznymi preparatami biobójczymi penetrują każdą najmniejszą szczelinę
 • oprysk ciśnieniowy - metoda polega na rozprowadzeniu cieczy roboczej (koncentratu biobójczego o odpowiednim stężeniu wraz z wodą) w miejscach i na powierzchniach występowania danego owada za pomocy manualnych wysokojakościowych opryskiwaczy ciśnieniowych
 • wymrażanie mieszkania ciekłym azotem - suchy lód (temp. poniżej -68°C) może być bardzo niebezpieczny dla człowieka, w dodatku a koniec zabiegu i tak stosuje się chemie poprzez oprysk ogólny)
 • wygrzewanie mieszkania - nagrzewanie mieszkania do 60°C przeciwko pluskwom często przez wysoką temperaturę topi wiele urządzeń RTV/AGD z tworzywa sztucznego, plastiku ( tj. odkurzacz, żelazko, telewizory, monitory, laptopy, miksery, czajniki, piloty, konsole)

Najlepiej by pomieszczenie pozostawało puste aż do momentu, gdy zostanie stwierdzony brak obecności pluskiew podczas wizyty kontrolnej (czasami trzeba czekać nawet miesiąc).

Bomby i inne środki zamgławiające NIE są w 100 proc. skuteczne przeciwko pluskwom, a poza tym bardzo szkodliwe (potencjalnie rakotwórcze). Gorąca temperatura jest jedną z najlepszych metod usuwania pluskiew, bo zabija wszystkie postacie owadów – od jaj do dojrzałych osobników.

To ci się przyda

Pluskwy - jak zapobiec?

Pluskwy  występują  praktycznie  wszędzie,  więc  zawsze należy  bacznie  obserwować  otoczenie

 • przed dokonaniem zakupu należy zawsze sprawdzać meble oraz pościel, w szczególności używane, pod kątem  oznak  występowania pluskiew
 • nigdy nie  należy  wnosić  do  mieszkania przedmiotów wyrzuconych  przez  kogoś innego, gdyż mogą być one   siedliskiem pluskiew
 • po powrocie do domu z podróży należy zawsze dokładnie sprawdzić bagaż przed wniesieniem go do mieszkania
 • warto zmniejszyć  ilość  przedmiotów zagracających  mieszkanie, szczególnie w sypialniach
 • należy często prać  i suszyć poście
 • należy regularnie sprawdzać łóżka i meble pod kątem ewentualnych oznak występowania pluskiew
  Warto wiedzieć

  W Stanach Zjednoczonych są serwisy, takie jak: bedbugregistry.com i www.bedbugreports.com, gdzie można sprawdzić, czy w hotelu, do którego się wybieramy, inni podróżni nie zanotowali problemów z tymi uciążliwymi owadami.

  Źródło:

  1. Bed Bug Handbook, https://dph.georgia.gov/sites/dph.georgia.gov/files/related_files/document/ADES_Bed_Bug_Handbook.pdf

  2. Rosie F. Davis, Graham A. Johnston, Michael J. Sladden, Rozpoznawanie i leczenie chorób powszechnie występujących u osób podróżujących, wywołanych przez pasożyty zewnętrzne, "Dermatologia po dyplomie" 2010, nr 2

  3. Thought Bedbugs Were Bad? Try Bedbugs With MRSA, http://healthland.time.com/2011/05/12/thought-bed-bugs-were-bad-try-bed-bugs-with-mrsa/

  4. Podręcznik procedur ochrony przed szkodnikami. Pluskwy, Kwiecień 2011, Chartered Institute of Environmental Health

  O autorze
  Monika Majewska - właściwe zdjęcie
  Monika Majewska
  Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

  NOWY NUMER

  Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

  Dowiedz się więcej
  Miesięcznik Zdrowie 6/2020
  KOMENTARZE
  69na96
  |

  Walczę z pluskwami od około dwóch miesięcy. Slady krwi na pościeli były już wcześniej ale trochę czasu zajęło mi skąd się biorą.
  Gniazdo było w drewnianej ramie łóżka. Poszło na śmietnik.
  Zaopatrzyłem się w parownice i chemię. Po dwóch tygodniach wygląda na to, że opanowałem problem w sypialni. Niestety zaczęły pojawiać się w innym pokoju. Pojedyńcze osobniki znalazłem w książce na biurku. Jajeczka pluskiew były pod podkładką do myszki. Wszystko oczyściłem ale wciąż je widywałem, nawet w ciągu dnia.
  Po kilku dniach odkryłem gdzie siedzą. Dość oczywiste miejsce. Dziwię się, że nie zajrzałem tam od razu. Cała gromada żyła pod fotelem biurowym. Spędzam sporo czasu przed komputerem. Miały nieograniczony dostęp do mojej krwi codziennie. Nawet nie czułem kiedy mnie gryzły.
  Kilka uwag na co są wrażliwe. Z mojego doświadczenia wynika, że parowanie niewiele daje o ile nie przystawi się dyszy z parą bardzo blisko pluskwy. Minus jest taki, że ciśnienie parownicy jest tak duże, że może pluskwę zdmuchnąć na drugi koniec pomieszczenia zanim się ugotuje i już jej nie znajdziemy.
  Używam chemii Draker 10.2. Polecam zrobić nieco większe stężenie roztworu niż zaleca producent.
  Opryskałem chemią cały fotel. Do tego stopnia, że nią ociekał a i tak kilkanaście minut później wychodziły żywe ososbniki.
  To jest walka z wiatrakami. Chyba zdecyduję się na pomoc fachowców.
  Miejsca przebywania pluskiew w moim przypadku to: drewniana rama łóżka, zagięcia materiału na materacu, listwy przypodłogowe, fotel biurowy a dokładniej jego obity drewniany spód. Widuję je czasem na ścianach lub rogach między ścianą a sufitem. Generalnie będą wszędzie tam gdzie spędzacie dużo czasu. Łóżko, fotel, sofa. Chcą być blisko Was. Nieprawdą jest, że gryzą tylko gdy śpimy. Mnie gryzły również gdy siedziałem w nocy przed komputerem i łaziły po udach w biały dzień.
  Powinno dopuścić się środki chemiczne, które zabijają również jaja. W przeciwnym razie problem będzie narastał.

  Monika
  |

  U mnie dziwna sprawa, od ponad miesiąca byłam gryziona i mieszkam sama z dzieckiem, domyslalam się co to może być bo już kiedyś miałam doczynienia z pluskwami, szukalam i szukalam sprawdzalam ciągle łóżko, posciele i nic. W końcu któregoś dnia ścieliłam łóżko i jedna sama wypadła, dostalam szału wrecz prawie zdemolowalam dom w poszukiwaniu reszty i nic nie znalazlam a gryziona bylam. Nastepnego dnia zamowilam kontener i wszystko wyrzuciłam lozko posciele koce maskotki co do sztuki, zerwalam nawet podloge tam gdzie były drewniane i też wywaliłam. Moja rada natychmiast opuścić mieszkanie i nie żywić ich sobą oraz wywalic wszystko co sie da, nic nie oszczędzać, sprawdzic sąsiednie mieszkania i szybko wzywać fachowca i u mnie dzis było zmgławianie.... mam nadzieje że gdziekolwiek siedzą u mnie - zdechną w męczarni

  edddrobak.pl
  |

  Jedyna skuteczna metodą jest zamgławianie ULV ,żadne parowanie nic nie da ,tylko strata czasu i funduszy.

  Hunter PCS
  |

  Nie powinno używać się metody parowej po zastosowaniu środków owadobójczych gdyż para zniszczy preparat

  Kasiek
  |

  Ja mam ten sam problem płakać mi się chce nie wiem już jak z nimi walczyć mam dosyć tego ochydztwa. Walczę z nimi od roku 10 dezynsekcij i nic trzy razy w tygodniu paruję całe mieszkanie spokój jest na jedną noc i znowu wychodzą na żery mam dość

  aga
  |

  Walczylam pól roku, jedynym sposobem było wyrzucenie wszystkich łóżek i piscieli, dość drogi oprysk ale nie mam, żadna gorąca para nie dała im rady

  Karol
  |

  Jak możesz napisz co zrobiłaś żeby się pozbyć ich z domu

  Mariola
  |

  Boże u mnie to jest masakra. Tych pluskiew mam chyba z milion. Juz od 2 miesięcy nie mogę w nocy spać spokojnie bo mnie gryzą i gryzą. Najgorsze jest to ze śpię z dzieckiem i ostatnio widziałam jak po jego poduszce normalnie stado leciało a on biedny wiercil się i drapak się ciągle