Cukrzyca

Cukrzycę łatwo można potwierdzić, wystarczy wykonać badania, zlecone przez lekarza - poziom cukru we krwi i doustny test obciążenia glukozą. Ale po czym poznać, że takie badania są konieczne? Przeczytaj, jakie objawy mogą sugerować, że chorujesz na cukrzycę, tylko jeszcze o tym nie wiesz.
Kwasica ketonowa (cukrzycowa) to ostre powikłanie cukrzycy, które stanowi bezpośrednie zagrożenie życia diabetyka. Nieleczona kwasica ketonowa może doprowadzić do śpiączki cukrzycowej, a nawet do śmierci. Jakie są przyczyny i objawy kwasicy ketonowej? Jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku jej wystąpienia? Na czym polega leczenie?
Miłośników kawy nie brakuje. Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki tego czarnego i aromatycznego napoju. Zawarta w kawie kofeina nie tylko pobudza, ale także posiada szereg innych, cennych właściwości. Jednak czy osoby chorujące na cukrzycę mogą pozwolić sobie na jej picie?
Hipoglikemia czyli niedocukrzenie, rozwija się stopniowo, wraz ze spadkiem poziomu cukru we krwi. Najpierw pojawiają się objawy zwiastujące. W miarę jak poziom glukozy ulega dalszemu spadkowi, objawy niedocukrzenia ulegają nasileniu, do śpiączki włącznie, która może zakończyć się śmiercią. Jakie są przyczyny i objawy hipoglikemii? Na czym polega jej leczenie?
Nietypowe objawy cukrzycy mogą dotyczyć wielu aspektów codziennego życia. Niektóre z nich są kłopotliwe i wstydliwe – łatwo je zidentyfikować, ale rzadko kojarzą nam się z cukrzycą. Dowiedz się, jakie objawy mogą mieć związek z rozwijającą się cukrzycą i co powinno wzbudzić naszą czujność.
Metformina to jeden z najczęstszych leków stosowanych na stałe w terapii cukrzycy typu II. Warto przyjrzeć się jego działaniu, a także najczęstszym skutkom ubocznym, jakie powoduje. Jak często metformina przyczynia się do wypadania włosów?
Cukrzyca typu drugiego to jedna z najczęściej występujących na świecie chorób metabolicznych. Długotrwałe podwyższenie poziomu glukozy we krwi stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Choć uważa się, że głównym czynnikiem wpływającym na poziom cukru we krwi jest jedzenie, to stężenie glukozy uzależnione jest również od innych czynników.
Cukrzyca typu 2, inaczej cukrzyca insulinoniezależna, nazywana jest również cukrzycą dorosłych, a dawniej znana była pod nazwą "cukrzyca starcza". Zdaniem lekarzy, główną przyczyną jej wystąpienia jest niezdrowy tryb życia, a przede wszystkim otyłość. Jakie są objawy cukrzycy typu 2? Jakie badania trzeba wykonać by ją potwierdzić i jak leczy się cukrzycę typu 2?
Indeks glikemiczny (IG) to wskaźnik, który informuje o tym, jak gwałtownie po spożyciu danego produktu spożywczego wzrasta poziom glukozy we krwi. W wybieraniu produktów, które mają niski indeks glikemiczny, pomoże ci praktyczna tabela. Dowiedz się, jaki indeks glikemiczny mają poszczególne produkty.
Pizza zdecydowanie nie kojarzy się ze zdrowym jedzeniem. A pizza w diecie diabetyka? Stereotypowo – zakazana. Naładowana węglowodanami i tłuszczem, zaburzająca glikemię. Czy zatem diabetyk może jeść pizzę? Czy pizza podnosi poziom cukru we krwi? Jak podawać insulinę, jedząc pizzę? I jak nie zwariować, godząc zdrową dietę cukrzycową z ulubionymi przyjemnościami?
Hiperglikemia (przecukrzenie) oznacza wysoki poziom cukru we krwi. U diabetyków przyczyny podwyższonego poziomu glukozy we krwi to zwykle źle leczona cukrzyca, np. źle dobrana dawka insuliny lub błąd w diecie. Objawy hiperglikemii (przecukrzenia) nie zawsze są rozpoznawane. Niekiedy dolegliwości mogą być nieznaczne lub pojawiać się tak wolno, że chory może nie być ich świadomy, co stanowi zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy hiperglikemii, na czym polega jej leczenie i pierwsza pomoc przy hiperglikemii.
Tylko w Stanach Zjednoczonych każdego roku diagnozuje się około 1,5 miliona nowych przypadków cukrzycy. Ponad 90 proc. tych zachorowań dotyczy jej 2 typu. Ta przewlekła choroba może doprowadzić do utraty wzroku oraz uszkodzenia nerek, serca i innych narządów. Nowe badanie sugeruje, że możliwe jest osiągnięcie remisji cukrzycy typu 2.