Cukrzyca

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna związana z zaburzeniami gospodarki wodorowęglanowej w organizmie. Charakteryzuje się przewlekłą hiperglikemią będącą wynikiem zaburzeń wydzielania lub działania insuliny - hormonu produkowanego przez trzustkę. Częstsze oddawanie moczu, wzmożone pragnienie i wysokie stężenie cukru we krwi świadczą o rozwoju choroby. Jednak często przez lata cukrzyca nie daje żadnych charakterystycznych objawów.

Codzienne pomiary cukru bywają dla diabetyków niezwykle uciążliwe. Na szczęście mamy już systemy ciągłego monitorowania glikemii, które nie wymagają nakłuwania opuszek palców. Dowiedz się, kto i na jakich warunkach może skorzystać z refundacji.

Materiał sponsorowany

Problem z dostępem do nowoczesnych zastrzyków stosowanych w leczeniu cukrzycy i otyłości oraz powikłanej nadwagi to nie jest sprawa polska. Wręcz przeciwnie – z regularnymi trudnościami z zaopatrzeniem boryka się niemal cała Europa. Ostatnio szczególnie odczuwalne niedobory są u nas, ale też w Austrii, Finlandii, Grecji czy Szwecji. Do tematu odniosła się niedawno Europejska Agencja Leków (EMA).
Wieczorem poziom glukozy był w normie, a rano okazuje się, że poszybował bez kontroli? Takie skoki cukru nie mają związku z dietą i niekoniecznie tylko z klasyczną cukrzycą, ale głównie z aktywnością hormonów w organizmie. Nie lekceważ wysokich cukrów na czczo, gdyż mogą sygnalizować chorobę nowotworową.
Świadomość objawów może uchronić przed niebezpiecznymi powikłaniami choroby. W przypadku cukrzycy pomocna może okazać się reguła 4T, która wskazują na wczesne oznaki schorzenia. Na czym polega i dlaczego warto ją znać?
Pompa insulinowa to urządzenie wykorzystywane do ciągłego podawania insuliny. Jest wygodna w stosowaniu i podnosi jakość codziennego funkcjonowania diabetyków. Na czym polega działanie pompy insulinowej i co warto o niej wiedzieć?
Diabetycy to grupa szczególnie narażona na choroby serca - cukrzyca odciska bowiem piętno również na układzie sercowo-naczyniowym. Nadmiar cukru we krwi uszkadza naczynia krwionośne i przyspiesza miażdżycę, co zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Ale nie każdy diabetyk jest skazany na chore serce, wiele zależy od samego chorego i jego nastawienia - wyjaśnia lek. Piotr Kędzierski z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku.
Kilka dni temu obchodziliśmy Światowy Dzień Cukrzycy. Z tej okazji lekarka dr hab. n. med. Karolina Helena Kędzierska-Kapuza opublikowała post w mediach społecznościowych, w którym rozprawia się z najczęściej powielanymi mitami na temat tej choroby.
Cukrzyca typu 2 to globalny problem. Dlatego eksperci podkreślają, jak ważne jest, by wiedzieć, z jakimi objawami wiąże się ta choroba. Niektóre z wczesnych objawów cukrzycy można dostrzec gołym okiem. Wystarczy przyjrzeć się naszym włosom.
Cukrzyca typu 2 to najpopularniejsza odmiana tej choroby na świecie. Szacuje się, że zaledwie w Polsce ponad 3 miliony osób choruje na cukrzycę, z czego 90% przypadków to właśnie cukrzyca typu 2. Choć nie można zaprzeczyć, że występowanie tego schorzenia w istotny sposób może obniżyć komfort życia nie oznacza to, że pacjenci muszą rezygnować z aktywności fizycznej. Wręcz przeciwnie, bardzo często będzie ona wręcz zalecana. Jak powinny ćwiczyć osoby dotknięte cukrzycą typu 2?
Hipoglikemia reaktywna to stan niedocukrzenia u osób niechorujących na cukrzycę. Występuje zazwyczaj parę godzin po zjedzeniu posiłku - stąd jej zamienna nazwa - ,,hipoglikemia poposiłkowa”. Jej objawy są charakterystyczne dla gwałtownego spadku poziomu cukru. Jakie są przyczyny i objawy hipoglikemii reaktywnej?
Hipoglikemia czyli niedocukrzenie, rozwija się stopniowo, wraz ze spadkiem poziomu cukru we krwi. Najpierw pojawiają się objawy zwiastujące. W miarę jak poziom glukozy ulega dalszemu spadkowi, objawy niedocukrzenia ulegają nasileniu, do śpiączki włącznie, która może zakończyć się śmiercią. Jakie są przyczyny i objawy hipoglikemii? Na czym polega jej leczenie?
Insulina to hormon wydzielany przez trzustkę, a konkretnie przez tzw. komórki B wysp Langerhansa. Rola insuliny w organizmie jest bardzo ważna, pełni ona wiele funkcji. Jednak insulina najbardziej jest znana jako lek stosowany w cukrzycy. Insulina znalazła zastosowanie również w kulturystyce. Sprawdź, jakie działanie ma insulina.

Cukrzyca to stosunkowo często diagnozowana choroba, zaliczana do grona chorób metabolicznych. Liczba chorych wciąż rośnie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) cukrzycę dzielimy na cztery rodzaje – typ 1, typ 2, cukrzycę ciążową i inne specyficzne typy cukrzycy. Przyczyny występowania choroby do końca nie zostały poznane, jednak główną rolę odgrywają czynniki genetyczne i środowiskowe.

Cukrzyca typu 1 (10 proc. wszystkich rozpoznań) to choroba autoimmunologiczna - w wyniku niszczenia przez przeciwciała dochodzi do uszkodzenia komórek beta trzustki, które wydzielane są przez insulinę. Z kolei cukrzyca typu 2 (90 proc. wszystkich rozpoznań) jest chorobą nabytą. Może być wynikiem insulinooporności komórek i tkanek lub wynikiem niedostatecznego wytwarzania insuliny przez trzustkę. Do czynników zwiększających ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 zaliczymy nadwagę, otyłość, płeć (bardziej narażone są kobiety), stres, nieprawidłową dietę, przyjmowanie niektórych leków czy cukrzycę ciążową.

Jednym z głównych objawów choroby jest wysokie stężenie glukozy we krwi, które powoduje kłopoty w przemianie tłuszczowców. Cukrzyca typu 1 i 2 objawia się wzmożonym głodem i pragnieniem, osłabieniem, suchością w ustach, częstszym oddawaniem moczu, problemami z koncentracją i drażliwością.

Cukrzyca przez wiele lat może nie dawać żadnych charakterystycznych objawów i często rozpoznawana jest podczas rutynowych badań kontrolnych. Dlatego tak ważne jest, by osoby powyżej 45. roku życia badania przesiewowe w kierunku cukrzycy przeprowadzały raz na trzy lata. Podstawowym badaniem wykonywanym w ramach diagnostyki jest oznaczenie stężenie glukozy na czczo.