Rozwój osobisty

Inteligencja jest jedna, ale składa się z kilku elementów, które muszą być komplementarne. A może mamy wiele rodzajów inteligencji i rozpoznanie dominującego pozwala realizować się zawodowo i prywatnie? To wciąż aktualne rozważania dla ekspertów. Pytanie, jak je optymalnie wykorzystać w codziennym życiu.
Postanowienia noworoczne to zagadnienie, które odświeżane jest co 365 dni. Większość z nas podejmuje je w nadziei pozytywnych zmian. Najczęściej dotyczą zdrowego odżywania, chęci zadbania o aktywność fizyczną, utraty zbędnych kilogramów czy nabycia nowych umiejętności. Bywa jednak tak, że w styczniu motywacja jest na wysokim poziome, ale rutyna i natłok codziennych obowiązków ją powoli zabija. Ekspertka zdradza 5 kroków, które mogą pomóc wytrwać we wdrażaniu nowych nawyków.
Od dawna wiadomo, że najinteligentniejsi ludzie wcale nie są wzorami cnót i zalet. Geniuszom często nie po drodze z klasycznym systemem edukacji i zasadami społecznymi. Warto o tym pamiętać, kiedy znowu wyprowadzi nas z równowagi ktoś, kto się w schematach nie mieści. Może to w sumie dobrze?
Czerp z życia pełnymi garściami i pielęgnuj w sobie wewnętrzne dziecko - radził swoim pacjentom japoński lekarz, który żył ponad 105 lat. Niemal do samego końca pracował. Jego konto na Facebooku jest nadal aktywne. Można z niego wciąż czerpać dobre rady dotyczące zdrowia i lepszego życia. Oczywiście pod warunkiem, że nauczysz się japońskiego.
W Polsce spożywa się coraz więcej alkoholu – to już 12 litrów na osobę rocznie, w przeliczeniu na czysty spirytus. Pod względem liczby zgonów powodowanych przez alkohol jesteśmy „wicemistrzami” Europy (za Słowenią). Czy jest szansa, żeby zmniejszyć picie alkoholu w Polsce i obalić mity, że „lampka wina nie jest szkodliwa”? Wyjaśnia Robert Rutkowski, psychoterapeuta uzależnień, który też ma za sobą doświadczenie nałogu.
Za oknem deszcz, śnieg, ciemno? Nastrój szybuje w dół wraz ze spadającą temperaturą? Aura nie sprzyja wychodzeniu z domu, a psychika szwankuje: nic ci się nie chce, poza spędzeniem reszty życia pod kołderką? Spróbuj fińskiej metody, która może wzmocnić psychikę.
Od 2022 roku tzw. "burnout", czyli wypalenie zawodowe, przestało być tylko syndromem, a zostało zdefiniowane jako jednostka chorobowa. oznacza to, że z jego powodu przysługuje zwolnienie lekarskie. Oznacza to, że Czym jest wypalenie zawodowe, jakie są jego objawy, w jakich okolicznościach jesteśmy na nie bardziej narażeni mówi nasz ekspert, dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB.
Czy znasz efekt halo? Nie chodzi o zjawisko atmosferyczne, aczkolwiek trop tzw. efektu aureoli jest tu całkiem na miejscu. Efekt halo w kontaktach interpersonalnych też ma znaczenie. Na czym polega efekt halo między ludźmi? Wyjaśniamy.
Współcześnie dużo mówi się o roli aktywności fizycznej. Dbamy o ciało... dokładając sobie tym samym obowiązków i presji. Trening mentalny może być odpowiedzią, jak radzić sobie w sytuacjach trudnych, jak zarządzać sobą, i jak nabyć umiejętności wpływu na niwelowanie stresu i presji. Nie tylko w sporcie.
Dr Ulrike Bossmann jest dyplomowaną psycholożką, terapeutką i trenerką osobistą, specjalizującą się w psychologii pozytywnej. zajmuje się więc wyzwalaniem dobrego samopoczucia, poczucia szczęścia. Masz teraz cięższy okres? Nie dajesz rady w domu, a w pracy to już dosłownie wszystko cię przerasta? Ekspertka proponuje skuteczną i szybką metodę 5x5.
Wyniki najnowszych badań potwierdzają, że przyswajanie wiedzy oraz osiąganie mistrzostwa sprowadza się w istocie do zastosowania na co dzień „zasady 7”. Okazuje się że, choć talent ma znaczenie każdy z nas może nauczyć się każdej umiejętności i wszyscy uczymy się w zbliżonym tempie. Jak działa „Zasada 7” i co warto o niej wiedzieć?
Wśród naukowców odkrycie przepisu na długowieczność jest pożądaną wiedzą. Jak dowiodły liczne badania, by dożyć sędziwego wieku, należy przykładać większą wagę do badań profilaktycznych, do tego, co się je i ile czasu poświęca się na aktywność fizyczną. Według najnowszej analizy najdłużej żyją ludzie, którzy mają jednak tę cechę charakteru.