Rozwój osobisty
Ani kropelki. Nie piją od lat. Wyszli z nałogu, pomogli innym. Są dumni ze swojej decyzji i wytrwali w trzeźwości. Myślisz, że na liście niepijących gwiazd jest twój idol? Nie trzeba znaleźć się na dnie butelki, żeby warto było go naśladować.
Powodów braku pewności siebie może być całkiem sporo. Czasem wynika to z modelu wychowawczego opartego na niedostępności emocjonalnej. Bywa również tak, że często słyszeliśmy słowa krytyki i umniejszano naszym osiągnięciom. Nie oznacza to jednak, że już do końca życia musimy mieć niskie poczucie własnej wartości i chować się przed światem.
Spędzamy coraz więcej czasu przed ekranami – zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Chociaż nowoczesne technologie ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie, ich nadmiar może prowadzić do uzależnienia. Jak rozpoznać moment, w którym korzystanie z telefonu i mediów społecznościowych staje się problemem? Kiedy potrzebny jest cyfrowy detoks? Poznaj sygnały ostrzegawcze, które wskazują, że czas na przerwę od świata online.
Prof. Charan Ranganath z Centrum Neuronauki na Uniwersytecie Kalifornijskim uważa, że na zachowanie dobrej pamięci do późnej starości wpływ mają przede wszystkim 4 aspekty. Jeśli zadbasz o nie już dziś, umysł nie odmówi ci posłuszeństwa nawet w podeszłym wieku.
Przepis pani Elżbiety Dombrowskiej mocno cię zadziwi tych, co wzorują się na słynnych stulatkach z Okinawy. Mieszkanka Gdańska ma inny stosunek do jedzenia niż niemal ascetyczni Japończycy. Skończyła 100 lat i ma się świetnie.
Coraz więcej uwagi poświęcamy zdrowiu psychicznemu i fizycznemu, a także sposobom na budowanie zdrowych relacji. Wiele z nas zmaga się jednak z zaburzeniami postrzegania siebie, presją społeczną i niską samooceną, które często wynikają z trudnych doświadczeń z przeszłości. Jak nauczyć się zdrowo dbać o siebie, przełamać strefę komfortu i unikać powielania negatywnych wzorców? Jakie kroki podjąć, aby zamiast narzucać sobie bezustanne wymagania, znaleźć w sobie siłę do pozytywnych zmian? O tym wszystkim, oraz o roli wsparcia społecznego i terapii, rozmawiamy z Natalią Jakułą, autorką książki „Ciałomentalnie”.
Od dawna wiadomo, że najinteligentniejsi ludzie wcale nie są wzorami cnót i zalet. Geniuszom często nie po drodze z klasycznym systemem edukacji i zasadami społecznymi. Trudno o tym pamiętać, gdy ktoś z otoczenia wydaje się nie szanować innych i robi brzydkie rzeczy. Ale może to dla dobra ludzkości?
Osoby wychowywane przez rodziców krytykujących komentujących, deprecjonujących, nakładających swoje oczekiwania, idą potem przez życie jak "zaczarowane" słowami, które mają niszczącą moc. Uwolnienie się od tego balastu nie jest łatwe, ale - mimo wszystko - jest możliwe. O mocy słów i o zerwaniu z "zaklęciami" z dzieciństwa, będzie okazja porozmawiać przy okazji zbliżającego się wykładu cenionego językoznawcy, podczas tegorocznych targów Vivelo.
Inteligencja jest jedna, ale składa się z kilku elementów, które muszą być komplementarne. A może mamy wiele rodzajów inteligencji i rozpoznanie dominującego pozwala realizować się zawodowo i prywatnie? To wciąż aktualne rozważania dla ekspertów. Pytanie, jak je optymalnie wykorzystać w codziennym życiu.
W Polsce w wielu związkach jest „ich troje”: dwie osoby i alkohol. Często to nie jest ta przysłowiowa „patologia”, która żyje z 800+ i zasiłków. Uzależnieni bywają ludzie wysokofunkcjonujący, na stanowiskach, czasem nawet kierowniczych, wykonujący odpowiedzialną pracę. Jak żyć z osobą uzależnioną od alkoholu i jak od niej odejść?
Test IQ dostępny online stał się w ostatnich latach bardzo popularny – nietrudno natknąć się na rozmaite internetowe testy, które miałyby pozwolić uzyskać wiedzę na temat tego, jaki jest nasz iloraz inteligencji. Przeczytaj, czym dokładnie jest IQ, dowiedz się, jak je mierzyć, a także sprawdź, jakie znaczenie ma określanie wartości IQ.
Postanowienia noworoczne to zagadnienie, które odświeżane jest co 365 dni. Większość z nas podejmuje je w nadziei pozytywnych zmian. Najczęściej dotyczą zdrowego odżywania, chęci zadbania o aktywność fizyczną, utraty zbędnych kilogramów czy nabycia nowych umiejętności. Bywa jednak tak, że w styczniu motywacja jest na wysokim poziome, ale rutyna i natłok codziennych obowiązków ją powoli zabija. Ekspertka zdradza 5 kroków, które mogą pomóc wytrwać we wdrażaniu nowych nawyków.
Więcej z działu Psychologia
Materiał sponsorowany