Rozwój osobisty

Prezenteizm: czym jest? Spróbuj zastanowić się, czy zdarzyło ci się pójść do pracy mimo choroby? Przeziębienia, bólu stawów czy kręgosłupa? Jeśli tak, nawet kilkakrotnie, wpisujesz się w stosunkowo nowe zjawisko jakim jest prezenteizm, co pokrótce określa przychodzenie chorego pracownika do pracy. Poniżej prześledźmy działanie tego problemu.
Kiedy mówimy o rozwoju dziecka, zwykle mamy na myśli szereg umiejętności, które łatwo zmierzyć i ocenić. Koncentracja, spostrzegawczość, dokonywanie obliczeń w pamięci, płynne czytanie, zasób słownictwa… Tego typu kompetencje stawiamy na pierwszym miejscu i dbamy, by dzięki odpowiedniej stymulacji nasze maluchy osiągały w nich coraz lepsze wyniki. A gdyby przyjrzeć się na chwilę tak oczywistej dziecięcej umiejętności, jaką jest wyobraźnia?

Materiał sponsorowany

Wytrwałość to cecha polegająca na dążeniu do celu pomimo przeciwności losu. Jest silnym predyktorem sukcesu, ale dotąd nie było do końca wiadomo, w jaki sposób odnosi się do subiektywnego samopoczucia jednostki. Badania opublikowane w "Personality and Social Psychology Bulletin" wykazały, że wytrwałość w wysiłku ma silny związek z subiektywnym dobrostanem psychicznym.
Ekstrawertyk - kim jest? To typ osobowości, który zyskuje energię przebywając wśród innych ludzi. Traci ją, gdy spędza czas w samotności. Ekstrawertyk jest pełen optymizmu, a jego życie ma szybkie tempo i przesycone jest realizacją pasji. Ekstrawertyzm przejawia się w kierowaniu uwagi na innych - na otaczający świat. Ekstrawertyk stanowi więc przeciwieństwo skierowanego ku sobie introwertyka. Przeczytaj, kim jest ekstrawertyk!
Większość z nas łączy osiąganie sukcesu w określonej sferze z posiadaniem nadludzkiej samokontroli. Myślimy, że ktoś, kto zawsze znajduje czas na trening, zdaje egzaminy i ma wszystko dopięte na ostatni guzik to człowiek, który non stop się czegoś wyrzeka. Nauka wskazuje jednak, że to, co mylimy z siłą woli, jest często cechą przyzwyczajenia.
Każdy chce być lubiany, doceniany i szanowany. Bycie akceptowanym przez grupę jest naturalną ludzką potrzebą. I choć większość myśli, że by być lubianym należy dać z siebie wszystko i przedstawić siebie z jak najlepszej strony, to rzeczywistość jest nieco inna. Co zrobić by być lubianym i czym jest efekt Pratfalla?
Introwertyk uważany jest bardzo często za cichą, nieśmiałą i powściągliwą osobę, która unika kontaktów społecznych i bliskich relacji. Jego przeciwieństwem jest ekstrawertyk, który uchodzi za entuzjastyczną i energiczną duszę towarzystwa. Czy te informacje na temat introwertyka są prawdziwe? Niestety nie... dlatego wraz z psychologiem Marią Rygielską postanowiliśmy obalić mity, jakie krążą wokół tego typu osobowości!
Jak chętnie wstawać? Co zrobić, żeby obudzić się w dobrym nastroju? Po pierwsze niekoniecznie skoro świt, po drugie z pewnością nigdy na równe nogi. Jeśli nie możesz obejść się bez budzika, to chociaż nie reaguj na jego dźwięk jak automat. Uczyń z porannego wstawania rytuał, który sprawi, że cały dzień będziesz czuć się wspaniale.
Na boku, na wznak, w pozycji embrionalnej albo niczym rozgwiazda - to, jak śpisz ma większe znaczenie niż myślisz. Sprawdź, jakie informacje o Twojej osobowości można wywnioskować na podstawie Twojego ułożenia w łóżku!
W dzisiejszych czasach koncentracja może stanowić wyzwanie. Nieustanne powiadomienia spływające z komunikatorów, wibracje telefonu, maile od współpracowników, próby śledzenia czatu grupowego w pracy, problemy osobiste, niepokój związany z pandemią - to wszystko rozprasza naszą uwagę. Jak się skoncentrować? Oto 7 bezcennych wskazówek
Marazm to w rozumieniu medycznym wyniszczenie organizmu, ale w potocznym to stan, w którym czujemy się zmęczeni, apatyczni, znudzeni dotychczasowym życiem: pracą, codziennymi obowiązkami. Niby chcemy coś zmienić, ale nie wiemy jak. Sprawdź, jakie ćwiczenia pomogą ci przezwyciężyć ten stan!
Motywacja - słyszymy o niej niemal z każdego miejsca. "Brakuje Ci motywacji!", "Możesz osiągnąć sukces, ale popracuj nad motywacją", "Jak zmotywować dziecko, pracownika, siebie?". Przeczytaj więc, czym tak naprawdę ta motywacja jest i jak się zmotywować.