Rozwój osobisty

Większość z nas łączy osiąganie sukcesu w określonej sferze z posiadaniem nadludzkiej samokontroli. Myślimy, że ktoś, kto zawsze znajduje czas na trening, zdaje egzaminy i ma wszystko dopięte na ostatni guzik to człowiek, który non stop się czegoś wyrzeka. Nauka wskazuje jednak, że to, co mylimy z siłą woli, jest często cechą przyzwyczajenia.
Każdy chce być lubiany, doceniany i szanowany. Bycie akceptowanym przez grupę jest naturalną ludzką potrzebą. I choć większość myśli, że by być lubianym należy dać z siebie wszystko i przedstawić siebie z jak najlepszej strony, to rzeczywistość jest nieco inna. Co zrobić by być lubianym i czym jest efekt Pratfalla?
Introwertyk uważany jest bardzo często za cichą, nieśmiałą i powściągliwą osobę, która unika kontaktów społecznych i bliskich relacji. Jego przeciwieństwem jest ekstrawertyk, który uchodzi za entuzjastyczną i energiczną duszę towarzystwa. Czy te informacje na temat introwertyka są prawdziwe? Niestety nie... dlatego wraz z psychologiem Marią Rygielską postanowiliśmy obalić mity, jakie krążą wokół tego typu osobowości!
Jak chętnie wstawać? Co zrobić, żeby obudzić się w dobrym nastroju? Po pierwsze niekoniecznie skoro świt, po drugie z pewnością nigdy na równe nogi. Jeśli nie możesz obejść się bez budzika, to chociaż nie reaguj na jego dźwięk jak automat. Uczyń z porannego wstawania rytuał, który sprawi, że cały dzień będziesz czuć się wspaniale.
Na boku, na wznak, w pozycji embrionalnej albo niczym rozgwiazda - to, jak śpisz ma większe znaczenie niż myślisz. Sprawdź, jakie informacje o Twojej osobowości można wywnioskować na podstawie Twojego ułożenia w łóżku!
W dzisiejszych czasach koncentracja może stanowić wyzwanie. Nieustanne powiadomienia spływające z komunikatorów, wibracje telefonu, maile od współpracowników, próby śledzenia czatu grupowego w pracy, problemy osobiste, niepokój związany z pandemią - to wszystko rozprasza naszą uwagę. Jak się skoncentrować? Oto 7 bezcennych wskazówek
Marazm to w rozumieniu medycznym wyniszczenie organizmu, ale w potocznym to stan, w którym czujemy się zmęczeni, apatyczni, znudzeni dotychczasowym życiem: pracą, codziennymi obowiązkami. Niby chcemy coś zmienić, ale nie wiemy jak. Sprawdź, jakie ćwiczenia pomogą ci przezwyciężyć ten stan!
Motywacja - słyszymy o niej niemal z każdego miejsca. "Brakuje Ci motywacji!", "Możesz osiągnąć sukces, ale popracuj nad motywacją", "Jak zmotywować dziecko, pracownika, siebie?". Przeczytaj więc, czym tak naprawdę ta motywacja jest i jak się zmotywować.
Drag queen to mężczyzna (a rzadziej także kobieta), który za pomocą mocnego makijażu, efektownej fryzury i ubrania odgrywa na scenie kobiecą rolę. Drag queen gra spektakl, jest postacią sceniczną, a (nie zawsze) transwestytą czy gejem. Drag queen nie jest też osobą transseksualną, która przeszła lub jest w trakcie procesu korekty płci. Przeczytaj, kim jest drag queen i na czym polegają jej występy!
Aseksualizm coraz częściej uznawany jest za czwartą orientację na równi z hetero-, homo- i biseksualizmem. Osoby aseksualne nie uprawiają seksu, ponieważ nie odczuwają w ogóle popędu płciowego. Jak rozpoznać aseksualizm i czy osoba aseksualna może zbudować normalny związek?
Test IQ dostępny online stał się w ostatnich latach bardzo popularny – nietrudno natknąć się chociażby na rozmaite internetowe testy, które miałyby pozwolić uzyskać wiedzę na temat tego, jaki jest nasz iloraz inteligencji. Przeczytaj, czym dokładnie jest IQ, dowiedz się, jak je mierzyć, a także sprawdź, jakie znaczenie ma określanie wartości IQ.
Ksenofobia (z gr. "ksénos", czyli obcy i "phóbos" - strach) oznacza skrajną niechęć wobec obcych danej jednostce osób, które różnią się od niej np. narodowością, wyznaniem, zostały wychowane w innej kulturze bądź inaczej się ubierają, pochodzą z innego środowiska czy mówią innym językiem. Przeczytaj, czym się objawia ksenofobia, dowiedz się, jakie są jej przyczyny i przejawy!