Latem odczuwasz przypływ energii, a zimą nic cię nie cieszy? Zobacz, skąd biorą się te wahania nastrojów

2025-07-03 6:23

Jeśli masz wrażenie, że twoje samopoczucie zależy od pogody, możesz mieć rację. Pory roku wpływają na nasz organizm bardziej, niż sądzisz. Sprawdź, dlaczego lato poprawia humor, a zima potrafi odebrać energię i motywację.

Kochasz lato, ale zimą nic ci nie cieszy? Zobacz, skąd bierze się ten spadek formy
Autor: Getty Images

Dlaczego nastrój zmienia się w zależności od pory roku?

Lato to ulubiona pora roku ogromnej liczby osób, nie tylko ze względu na wakacje, słońce i dłuższe dni, ale przede wszystkim za sprawą znacznie lepszego nastroju i większej ilości energii. Istnieje wiele przyczyn, które odpowiadają za zmiany naszego samopoczucia w zależności od pogody, ale kluczowy jest nasz mózg i sposób, w jaki całe ciało reaguje na otoczenie.

Temperatura rdzenia wynosi 37 stopni, kontrolą tej wartości zajmuje się podwzgórze, które na podstawie informacji z całego ciała inicjuje proces chłodzenia lub grzania. Temperatura na zewnątrz oddziałuje również na nasz zegar biologiczny, wpływając na cykl snu i czuwania. Co ciekawe, rytm dobowy także podlega kontroli podwzgórza, a konkretnie jądra nadskrzyżowaniowego.

Fakt, że zarówno kontrola temperatury, jak i cyklu snu i czuwania są regulowane z tego samego obszaru mózgu, świadczy o tym, że są nierozerwalnie połączone. To częściowo wyjaśnia, dlaczego nasz nastrój jest uzależniony od pory roku. Zimą wiele osób narzeka na znaczny spadek nastroju, zwłaszcza gdy dzień jest wyjątkowo krótki.

Niektórzy cierpią nawet na sezonowe zaburzenie afektywne, czyli stan przypominający depresję. Smutek często współwystępuje z zaburzeniami snu i apetytu, wzrasta ochota na węglowodany i wysokoprzetworzoną żywność.

Cienie i blaski social mediów - wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne
Poradnik Zdrowie Google News

Co powoduje zimowy smutek?

Istnieją dowody na to, że smutek ma związek z wydzielaniem hormonu zwanego melatoniną. Jest ona produkowana przez szyszynkę, kontroluje czas i jakość snu. Stężenie melatoniny zwykle jest stosunkowo niskie w ciągu dnia, ale wzrasta wieczorem, by osiągnąć najwyższy poziom w środku nocy. Jednak niewielka ilość światła dziennego powoduje zaburzenia w zakresie wydzielania hormonu, co wyjaśnia nadmierną senność i zmęczenie zimą.

Jednak nie tylko melatonina może powodować smutek. Istnieją bowiem neuroprzekaźniki, które działają jak wzmacniacze nastroju (np. serotonina). Nie bez znaczenia jest również nasze położenie geograficzne - złe samopoczucie w jesienne i zimowe miesiące jest bardziej zauważalne w regionach najbardziej oddalonych od równika.

Czy istnieje letni smutek?

Osoby, które źle czuły się zimą, oddychają z ulgą, gdy dzień się wydłuża, a mocne promienie słońca budzą o poranku. Jednak nie wszyscy są zadowoleni ze zmiany pory roku, istnieje bowiem grupa ludzi, która latem czuje smutek i przygnębienie.

Istnieje odmiana zespołu SAD (sezonowego zaburzenia efektywnego), która faktycznie nasila się w lipcu i sierpniu. Eksperci nie do końca wiedzą, dlaczego niektórzy odczuwają smutek latem, ale najprawdopodobniej jest to efekt wielu różnych czynników. Naukowcy biorą pod uwagę między innymi negatywny wpływ wysokiej temperatury na zaburzenia psychiczne. Udowodniono również, że upał inicjuje biologiczną reakcję na stres.

Polska na ucho
Basia będzie chodzić