Ospa

Ospa to typowa choroba wieku dziecięcego. W 90% przypadków występuje przed ukończeniem 15 roku życia. Jest wywoływana przez zakażenie wirusem ospy wietrznej i półpaśca (VZV). Ospa najczęściej pojawia się na twarzy i skórze tułowia i objawia się w postaci niewielkich grudek, które następnie przekształcają się w pęcherzyki, krosty i strupy. Liczba przypadków zarażeń ospą wzrasta w okresie jesienno-zimowym, kiedy słabnie nasza odporność, ale jednocześnie utrzymują się jeszcze pozytywne warunki do …

Blizny po ospie to nadal częsty widok, choć istnieje szczepionka przeciw ospie i leki zapobiegające takim problemom. Czy możliwe jest pozbycie się starych blizn po ospie, jeśli już powstały? Co może pomóc, by pozbyć się brzydkich śladów po ospie wietrznej?
Ospa wietrzna to jedna z najbardziej zakaźnych chorób. Najczęściej dotyka dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, lecz nie tylko - na ospę mogą chorować również dorośli. Ospa nie jest chorobą banalną - może przebiegać ciężko i dawać poważne powikłania, szczególnie u kobiet w ciąży. Jak objawia się ospa wietrzna i dlaczego warto zaszczepić się na ospę?  
Szczepienie na ospę to szczepienie obowiązkowe dla niektórych dzieci, a także zalecane dla dorosłych. Ospa wietrzna to choroba nieprzewidywalna, która u dotychczas zdrowego dziecka może przebiegać z poważnymi powikłaniami. Z kolei u dorosłych choroba ta ma ciężki przebieg i często daje poważne powikłania. Najlepszą ochronę przed chorobą daje szczepionka przeciwko ospie. Kiedy powinna zostać podana szczepionka na ospę? Jakie są jej skutki uboczne i przeciwwskazania do szczepienia?
Wirusy ospy prawdziwej i bakterie wąglika mogą dziś stać się bronią. Tym bardziej groźną, że nie wiadomo, kto ją ma i gdzie jej użyje. Świat przypomniał sobie o ospie prawdziwej, której niebezpieczeństwo dawno zażegnano.
Zapalenie ucha środkowego to choroba, której objawy najczęściej pojawiają się u dzieci, choć dorosłym też się przydarza. W ciągu dwóch pierwszych lat życia aż 65 proc. dzieci choruje na nie przynajmniej raz, a ok. 30 proc. więcej niż trzy razy. Ból ucha jest tak dotkliwy, że dziecko zanosi się płaczem. Jak leczyć zapalenie ucha środkowego i co zrobić, by nie doszło do groźnych powikłań?
Gronkowiec to bakteria tlenowa mająca dla ludzi patogenny charakter. Gronkowce mają kulisty kształt. Wywołują one różne zakażenia. W zależności od rozwoju choroby stosowane jest inne leczenie.
Ospa małpia to rzadka choroba, której objawy początkowo przypominają grypę. Na jej skutek może także wystąpić obrzęk węzłów chłonnych, a następnie pojawia się wysypka obejmująca twarz i ciało. Właśnie wykryto drugi przypadek tej choroby u mieszkańca Maryland, który niedawno wrócił z podróży do Nigerii.
Ospa wietrzna w ciąży niesie ze sobą zagrożenie zarówno dla kobiety w ciąży jak i płodu. Najpoważniejszym powikłaniem u kobiety w ciąży chorej na ospę jest zapalenie płuc, przy czym śmiertelność dochodzi 2 procent. U dziecka może wystąpić wrodzony zespół ospy wietrznej. Jakie jeszcze zagrożenia dla matki i płodu niesie ze sobą ospa wietrzna w ciąży? Czy kobiety w ciąży mogą zaszczepić się na ospę wietrzną?
Ospa wietrzna u dorosłych daje podobne objawy jak u dzieci, ale jej przebieg jest z reguły dużo cięższy. W przypadku ospy u dorosłych dużo częściej też dochodzi do poważnych powikłań po ospie - zapalenia opon mózgowych, wątroby, stawów, nerek lub mięśnia sercowego. Jakie są objawy ospy u dorosłych i jak przebiega leczenie ospy? Jakie powikłania po ospie wietrznej u dorosłych są najczęstsze?
Kalendarz szczepień zalecanych na rok 2021 obejmuje nie tylko te szczepienia, które mają na celu chronić dzieci i dorosłych przez najczęściej spotykanymi wirusami i bakteriami. Są w nim również te szczepienia, które zmniejszają ryzyko zachorowania na równie groźne choroby - takie jak grypa, ospa wietrzna, kleszczowe zapalenie mózgu, wirusowe zapalenie wątroby czy zakażenia wywoływane przez meningokoki. Jakie szczepionki znajdują się w kalendarzu szczepień zalecanych na 2021 rok?
Ospa wietrzna u dzieci zwykle ma łagodny przebieg, ale jeśli pojawiają się powikłania po ospie, to zazwyczaj są poważne. Najczęściej chorują przedszkolaki. Czy można dziecko zaszczepić przeciwko ospie wietrznej? Jak wygląda wysypka przy wietrznej ospie i czy pomaga ona rozpoznać tę chorobę zakaźną? Objawy i leczenie ospy wietrznej u dzieci.
Choroba bostońska bywa mylona z ospą wietrzną - w przebiegu obu pojawia się wysypka. Ale chorobę bostońską wywołuje inny wirus, objawy zaś - przede wszystkim umiejscowienie wysypki - też są inne. Wirus bostoński atakuje najczęściej dzieci, ale dorośli też czasem chorują. Dowiedz się, jak rozpoznać chorobę bostońską oraz na czym polega leczenie bostonki.

W większości zachorowań czynnikiem przekazującym wirusa jest inna osoba chora na ospę lub półpasiec. Do zachorowania dochodzi drogą kropelkową (kichanie, kasłanie) albo przez bezpośredni kontakt. Okres wylęgania wirusa może trwać nawet do 3 tygodni, ale ospa jest zaraźliwa przede wszystkim w czasie, kiedy na skórze widoczna jest wysypka. Ryzyko ustaje wraz z zaschnięciem pęknięć i pęcherzy skórnych. W większości przypadków ospa wietrzna przebiega łagodnie. Ilość wykwitów może wahać się od kilkunastu do nawet kilku tysięcy. Niekiedy towarzyszą im inne objawy jak zapalenie gardła, oczu lub problemy dermatologiczne.

Powikłania po ospie mogą być bardzo zróżnicowane. Najpowszechniejsze są wtórne zapalenia bakteryjne w miejscu, gdzie doszło do powstania ranki. Znacznie rzadziej chorobie towarzyszy zapalenie płuc albo problemy z układem neurologicznym, w tym zapalenie mózgu. Przyjmuje się, że 1 na 20 pacjentów wymaga hospitalizacji z uwagi na występowanie komplikacji zdrowotnych.

Ogólne osłabienie organizmu towarzyszące ospie może doprowadzić do wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego, rozwoju małopłytkowości oraz uszkodzenia wątroby. Na ospę powinny uważać również kobiety w ciąży. W krańcowych przypadkach zakażenie wirusem może oznaczać rozwój zespołu ospy wrodzonej, a nawet obumarcie płodu.

Leczenie ospy wietrznej najczęściej ogranicza się do podawania leków antyhistaminowych oraz preparatów przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Ulgę w dokuczliwym swędzeniu mogą przynieść też częste kąpiele oraz przemywanie wykwitów antyseptykami jak octanidyna.