Zapalenie mięśnia sercowego - przyczyny, objawy i leczenie ZMS

2021-11-25 21:56

Zapalenie mięśnia sercowego (ZMS) to choroba, która prowadzi do uszkodzenia serca w wyniku procesu zapalnego. Niestety, objawy zapalenia mięśnia sercowego nie są typowe, przez co nie można postawić szybkiej diagnozy. A późne podjęcie leczenia zmniejsza rokowania pacjenta, a nawet może doprowadzić do jego śmierci. Jakie są przyczyny i objawy zapalenia mięśnia sercowego? Na czym polega leczenie tej choroby?

Zapalenie mięśnia sercowego
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Zapalenie mięśnia sercowego (ZMS) - przyczyny
  2. Zapalenie mięśnia sercowego - objawy
  3. Zapalenie mięśnia sercowego (ZMS) - rodzaje
  4. Zapalenie mięśnia sercowego - diagnostyka
  5. Zapalenie mięśnia sercowego - leczenie

Zapalenie mięśnia sercowego (ZMS) to choroba, w przebiegu której stan zapalny obejmuje komórki mięśnia sercowego, tkankę śródmiąższową i naczynia serca. ZMS może doprowadzić do kardiomiopatii zapalnej, a co za tym idzie - do niewydolności mięśnia sercowego i niewydolności krążenia, a w konsekwencji do śmierci.

Pierwsza pomoc: atak serca

Zapalenie mięśnia sercowego (ZMS) - przyczyny

Przyczyny zapalenia mięśnia sercowego to infekcje:

Jednak najczęstszym sprawcą tej choroby jest wirus (50 proc. przypadków), zwłaszcza enterowirus Coxsackie B (wywołana nim choroba ma ciężki przebieg), rzadziej - wirus różyczki, ospy wietrznej i półpaśca czy HCV. Przyczyną ZMS może być także wirus grypy.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE>> Zapalenie mięśnia sercowego to groźne powikłanie grypy

Nieinfekcyjne zapalenie mięśnia sercowego może wystąpić w przebiegu chorób autoimmunologicznych, takich jak: reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy, choroby tkanki łącznej, sarkoidoza. Choroby wynikające z autoagresji są najczęściej przyczyną przewlekłej postaci ZMS.

Inne niezakaźne przyczyny zapalenia mięśnia sercowego to:

Zapalenie mięśnia sercowego - objawy

Objawami współtowarzyszącymi są te związane z toczącym się w organizmie stanem zapalnym:

Zapalenie mięśnia sercowego (ZMS) - rodzaje

W zależności od charakteru przebiegu choroby, wymienia się:

  • piorunujące ZMS - o nagłym początku, gwałtownym narastaniu objawów niewydolności krążenia, aż do wstrząsu kardiogennego
  • ostre ZMS - o mniej wyraźnym początku, mniej dokuczliwych objawach, które mijają po kilku tygodniach lub miesiącach. U części chorych ostre ZMS prowadzi do kardiomiopatii rozstrzeniowej
  • podostre lub przewlekłe ZMS - trudno orzec, kiedy zaczęła się choroba i jaka jest jej przyczyna. Wiadomo, że ten typ ZMS prowadzi do zaawansowanej niewydolności serca

Zapalenie mięśnia sercowego - diagnostyka

W celu zdiagnozowania choroby wykonuje się:

Zapalenie mięśnia sercowego - leczenie

Jeśli przyczyną choroby nie jest wirus, możliwe jest leczenie przyczynowe (np. antybiotyki, leki przeciwpasożytnicze).

Jednak podstawą terapii jest leczenie objawowe, które polega na oszczędzającym trybie życia (leżenie w łóżku), zapobieganiu powikłaniom zatorowo-zakrzepowych i leczeniu powikłań (niewydolności krążenia, zaburzeń rytmu).

Jeśli ZMS pojawia się w przebiegu ww. chorób, konieczne jest leczenie choroby podstawowej. Nieskuteczność leczenia i rozwój ciężkiej niewydolności serca są wskazaniami do przeszczepu serca.

Przeczytaj też: