Obrzęki - rodzaje, objawy, przyczyny

Obrzęki oznaczają nadmierne gromadzenie się płynu w organizmie. Gdy w tkankach gromadzi się za dużo płynów, pojawiają się najczęściej obrzęki nóg, obrzeki pod oczami, a nawet całego ciała. Masz spuchnięte stopy i nie możesz włożyć pantofli? Przeraża cię odbicie w lustrze, bo masz worki pod oczami. Nie lekceważ takich objawów! W ten sposób organizm sygnalizuje, że coś mu dolega. O czym mogą świadczyć obrzęki?

Spis treści

 1. Obrzęki - rodzaje, przyczyny
 2. Obrzęki kończyn (nóg) a choroby żył
 3. Obrzęki nóg a niewydolność serca
 4. Obrzęki ciastowate
 5. Obrzęki a tarczyca
 6. Obrzęki a miesiączka
 7. Obrzęki a reumatyzm
 8. Obrzęki jako reakcja na leki
 9. Puchnięcie przez kontakt z toksynami
 10. Obrzęki - pozostałe przyczyny

Obrzęki oznaczają nadmierne gromadzenie się płynu w tkankach i jamach ciała. Obrzęki mogą być uogólnione lub miejscowe (np. ograniczone do jakiejś części ciała). Niekiedy obrzęki pojawiają się nagle, jednak częściej rozwijają się podstępnie - na początku występuje wzrost masy ciała, opuchlizna oczu rano po przebudzeniu i uczucie ciasnoty w butach na koniec dnia. Powoli narastające obrzęki mogą stać się masywne, zanim chory znajdzie pomoc lekarską.

Gdy w tkankach gromadzi się za dużo płynu, pojawiają się obrzęki.

Obrzęki - rodzaje, przyczyny

Obrzękom zwykle towarzyszą objawy związane z chorobą, która je wywołała. Jakie są przyczyny obrzęków? Często sami na nie pracujemy, siedząc godzinami przed telewizorem lub komputerem, prowadząc przez wiele godzin samochód lub przegrzewając się. Obrzękom sprzyjają nieprzespane noce, picie wieczorem dużej ilości alkoholu.

Obrzęki są też pierwszym sygnałem, że w organizmie dzieje się coś złego. Najczęściej towarzyszą chorobom nerek, serca, złemu wchłanianiu białka, alergiom pokarmowym. Mogą być reakcją na leki czy substancje zawarte np. w kosmetykach. Pod ich wpływem puchnąć mogą niewielkie fragmenty lub całe ciało.

Najczęściej spotykane rodzaje obrzęków to: jednostronny obrzęk kończyny dolnej, ciastowate obrzęki kończyn dolnych, przewlekłe symetryczne obrzęki nóg, w tym obrzęki kostek, a także obrzęki pod oczami i powiek, obrzęki twarzy, obrzęki rąk.

materiał partnera
Na stłuczenia i urazy

Altacet to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym stosowany na urazy i stłuczenia. Żel Altacet działa potrójnie:

 • redukuje obrzęk,
 • łagodzi ból w obrębie ogniska zapalnego
 • działa chłodząco.

Dzięki zawartości mentolu zmniejsza ból i przynosi ukojenie. Altacet żel może być stosowany przez całą rodzinę - jako wyposażenie domowej apteczki oraz podczas wszelkich aktywności fizycznych.

ALTA/031/06-2021

Obrzęki kończyn (nóg) a choroby żył

Nagle występujący, niepoddający się uciskowi, jednostronny obrzęk zwykle kończyny dolnej z towarzyszącym bólem jest charakterystyczny dla zakrzepicy żył głębokich. Niekiedy pojawia się zaczerwienienie, nadmierne ucieplenie i tkliwość.

Puchnięcie jednej nogi sugeruje zakrzepicę żył. Ból pod kolanem to znak, że rozwija się zakrzepowe zapalenie żył.

Z kolei przy przewlekłej niewydolności żylnej pojawiają się jednostronne lub symetryczne przewlekłe obrzęki kończyn, brązowe zabarwienie skóry, uczucie dyskomfortu w tej okolicy, jednak bez dolegliwości bólowych, niekiedy owrzodzenie skóry. Często towarzyszy żylakowate poszerzenie żył.

Obrzęki to często objawy niewydolności żylnej

Źródło: lifestyle.newseria.pl

Obrzęki nóg a niewydolność serca

W chorobach serca - np. niewydolności serca - obrzęki są efektem wzrostu ciśnienia w żyłach z powodu zatrzymywania sodu i wody w organizmie. Początkowo nogi puchną tylko wieczorem, co tłumaczymy przemęczeniem. Jeśli po uciśnięciu w ciele pozostanie dołek, to oznacza zaburzenia krążenia. Inną cechą charakterystyczną obrzęków jest to, że bezbolesne i ciastowate. Gdy choroba postępuje, nogi puchną także rano. Objawami towarzyszącymi są duszność wysiłkowa, napadowa duszność nocna, poszerzenie żył szyjnych.

Obrzęki ciastowate a choroby nerek

Takie obrzęki moga świadczyć o kłopotach z nerkami. Często pierwszym symptomem są worki pod oczami. Wraz z rozwojem schorzenia pojawiają się rozlane, tzw. ciastowate obrzęki nóg. To skutek zatrzymywania w organizmie sodu i wody.

Powodem puchnięcia całej twarzy bywa kłębuszkowe zapalenie nerek, które czasem jest powikłaniem zakażenia górnych dróg oddechowych. Gdy cierpimy na zespół nerczycowy, puchnie całe ciało. Większość chorób nerek przebiega podstępnie i objawia się jedynie zmianą dobowego rytmu oddawania moczu i jego ilości, dlatego żadnej dolegliwości nie należy lekceważyć.

Zdaniem eksperta
dr n. med. Krystyna Knypl, internista

Opuchlizna łydek

Od jakiegoś czasu puchną mi nogi, a dokładniej łydki. Mam siedzący tryb pracy - czy to może być przyczyną? W butach na wysokich obcasach nie chodzę zbyt często. Czy to prawda, że puchnięcie nóg może mieć związek z nerkami, ich nieprawidłową pracą?

dr Krystyna Knypl, internista: Istnieje wiele przyczyn obrzęków kończyn dolnych – mogą to być sprawy związane z osłabioną praca serca, nieprawidłowościami w pracy nerek lub z niewydolnością układu żylnego. Wielogodzinne przebywanie w przymusowej pozycji ze spuszczonymi nogami sprzyja stanom niewydolności żylnej. Noszenie butów na wysokich obcasach raczej nie ma związku z opisaną sytuacją. Pomocne jest ograniczenie soli w diecie oraz unikanie pokarmów konserwowanych jonem sodowym (wędliny, żółte sery). Jednak najważniejsze w Pani przypadku jest udanie się do lekarza rodzinnego lub internisty w celu ustalenia przyczyny obrzęków.

Obrzęki a tarczyca

Nawet kilka miesięcy po wyleczeniu nadczynności tarczycy może się pojawić obrzęk na powiekach i pod oczami. Towarzyszy mu podwójne widzenie, wysuszenie i zaczerwienienie spojówek. Potrzebna jest pomoc okulisty. Skutkiem wyleczenia nadczynności tarczycy może być także obrzęk łydek nazywany przedgoleniowym. Zmiany ustępują same po 1–2 latach. Przy niedoczynności tarczycy pojawia się obrzęk na dolnych i górnych powiekach oraz rękach. Stopniowo zajmuje on także policzki i nasadę nosa oraz wargi, twarz wydaje się nalana. Potrzebne jest leczenie.

Obrzęki a miesiączka

Obrzęki nóg, oczu, dłoni w drugiej połowie cyklu to objaw PMS (syndrom napięcia przedmiesiączkowego) i nie ma się czym martwić. By chronić się przed odczuwaniem ogólnego obrzmienia ciała, wystarczy dużo pić i mało solić. Pomoże także ruch – niezbyt forsowna gimnastyka, długi spacer. I pamiętaj, że estrogeny zatrzymują wodę w organizmie – jeśli używasz pigułek antykoncepcyjnych i pojawiają się duże obrzęki, zgłoś się do lekarza, by zmienić preparat.

Obrzęki a reumatyzm

Większości chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych towarzyszą obrzęki stawów kolanowych i łokciowych oraz ból pojawiający się nad ranem. Niekiedy puchnie staw skokowy i śródstopie. Czasem deformację stawów, typową dla chorób reumatycznych, bierzemy za opuchliznę. Bywa, że po wstaniu z łóżka mamy tzw. sztywność poranną – dłonie są tak spuchnięte, że trudno je zwinąć w pięści. Wtedy konieczna jest wizyta u lekarza.

Obrzęki jako reakcja na leki

Ciało bywa nabrzmiałe, jeśli bierzemy leki zatrzymujące wodę i sól oraz takie, które zmniejszają przepuszczalność naczyń włosowatych. Należą do nich: hormony (kortykosteroidy, estrogen, progesteron, testosteron), niektóre niesteroidowe leki przeciwzapalne, na nadciśnienie (zwłaszcza blokery kanału wapniowego). Miejscowe obrzęki mogą być reakcją alergiczną na składnik leku.

Puchnięcie przez kontakt z toksynami

Opuchliznę wokół oczu może powodować wdychanie substancji zawartych w proszkach i płynach używanych w gospodarstwie domowym. Zwykle nie jest to reakcja alergiczna, ale odpowiedź układu immunologicznego na kontakt z toksynami. Ulgę dają zimne okłady na powieki. Worki pod oczami tworzą się też, gdy organizm ma zaburzoną funkcję samooczyszczania, w tym usuwania wody, lub gdy w sypialni przez całą noc jest za gorąco.

Obrzęki - pozostałe przyczyny

 • ucisk na żyły z zewnątrz - np. przez guz lub ciężarną macicę. Są to bezbolesne, powoli narastające obrzęki. W przypadku ucisku przez guz żyły głównej górnej zwykle obrzęk twarzy, poszerzenie żył szyjnych i brak tętna żylnego nad miejscem zatkania żyły
 • ucisk - do stale uciskanych tkanek miękkich pokrywających kości coraz słabiej dopływa krew. Pojawia się niewielki obrzęk w miejscu ucisku. Obrzęk powiększa się, a skóra staje się nadmiernie wrażliwa. Gdy dojdzie do otarcia naskórka, zaczyna się z niego sączyć płyn surowiczy. Jeżeli chore miejsce nadal jest uciskane, powoli obumierają tkanki skóry. Obumarłe, oddzielają się od zdrowych i dochodzi do ubytku owrzodzeniowego (nadżerki). Tak powstają odleżyny. Proces ten szybko postępuje i zaczynają obumierać tkanki położone głębiej, m.in. mięśni, ścięgien, niekiedy okostnej i samych kości
 • przedłużające się zaburzenia pompy mięśniowej nad żyłami kończyn - pacjent leżący. Pojawiają się bezbolesne, symetryczne obrzęki
 • obrzęk naczynioruchowy (alergiczny, idiopatyczny, dziedziczny) - obrzęk pojawia się nagle, jest ograniczony, asymetryczny, różowy lub w kolorze skóry
 • zakażenie tkanek miękkich (np. zapalenie tkanki podskórnej, martwica, zapalenie powięzi mięśni) - w przypadku zapalenie tkanki podskórnej obrzęk zwykle jest bardziej czerwony, bolesny i tkliwy niż w przypadku zakrzepicy żył głębokich
Warto wiedzieć

Obrzęki uogólnione najczęściej powstają w wyniku:

 • niewydolności serca
 • niewydolności wątroby
 • chorób nerek (szczególnie zespołu nerczycowego)

Obrzęki obwodowe najczęściej są związane z:

 • zakrzepicą żył głębokich lub zatkaniem innych żył (np. przez guz)
 • zakażeniami
 • obrzękami naczynioruchowymi
 • zatkaniem naczyń limfatycznych

miesięcznik "Zdrowie"

Altacet®,10 mg/g, żel; Skład: 1 g żelu zawiera 10 mg glinu octanowinianu. Wskazania: miejscowo na skórę w stłuczeniach, obrzękach stawowych, pourazowych i spowodowanych oparzeniami I°. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na składniki leku. Nie stosować: doustnie, długotrwale, na rozległe rany, na uszkodzoną lub zakażoną skórę i miejsca z widocznym wypryskiem, u dzieci <3 lat. Działania niepożądane leku należy zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych URPL: Al. Jerozolimskie 181C; 02-222 Warszawa; tel.: + 48 22 49 21 301; faks: + 48 22 49 21 309; e-mail: ndl@urpl.gov.pl lub do podmiotu odpowiedzialnego. Podmiot odpowiedzialny: Lek S.A., ul. Podlipie 16, 95-010 Stryków. Informacja o leku dostępna w Sandoz Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 50C, 02-672 Warszawa, www.sandoz.pl

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Bitty
|

Moja mama ze względu na częste opuchnięcia nóg chodzi na zabiegi drenażu
limfatycznego, ale nie do kosmetyczek tylko do fizjoterapeutów. Zabieg
jest przyjemny, zawsze wraca zadowolona, po serii takich zabiegów to
nogi mają kilka cm mniej nawet. Ale tak jak mówię u niej ta opuchlizna
jest spora szczególnie w lecie.

Jaa
|

W moim przypadku puchnięcie nóg, dłoni i twarzy było spowodowane ogromną anemią, taką naprawdę duuuużą! Zaburzona osmoza z braku żelaza powoduje że krew nie zabiera z komórek ciała płynów i woda gromadzi się w przestrzeniach międzykomórkowych. Mój brzuch przypominał w dotyku worek z wodą! Już po trzech dniach od rozpoczęcia leczenia preparatem żelaza masa ciała zmniejszyła się o 1,5 kilograma. Oczywiście nie wspomnę jak ogólnie źle czułam się przed terapią... Teraz powoli siły do życia mi wracają.

Niedźwiedzka
|

Nie mam podkrążonych oczu,i nie mam tarczyc,jedynie mam cholesterol i powstają u mnie obrzęki nóg tylko przy kostakach ale rano mi to schodzi,i nie wiem czemu tak się dzieje,i chcę dodać że te obrzęki nie są duże,normalnie zakładam buty tylko jak mam te obrzęki to czuję że nogi mam naciągnięte i nie wiem co o tym sądzić.

dorasz
|

Jeżeli Twoja znajoma ma takie objawy to może to być ciepła pokrzywka wywołana zburzeniami hormonów kory nadnerczy.

kornelia
|

Moja bardzo bliska znajoma ( 50 lat ) od 4 dni, 2 razy na dobę nagle cała puchnie i jej twarz oraz ciałj się czerwienią, pojawia się "pokrzywka". Ten stan się przemieszcza po ciele i po ok. pół godziny wszystko wraca do normy. W tym czasie nie odczuwa problemów z oddychaniem. Nie bierze zadnych nowych lekarstw, nie uzywa nowych kosmetyków, reakcja nie następuję po spożytym pokarmie. Nie ma ani stałej pory dnia kiedy się to pojawia. Tarczyca była badana miesiąc temu i wszystko było w porządku. USG jamy brzysznej też miała robione ok. miesiąca temu i również nie wykazało nieprawidłowości.

Marcin B.
|

Czy obrzęk stóp może być spowodowany zażywaniem takich leków jak np.baclofen,oxycontin,hydroksyzyna?Chodzi mi głównie o baclofen,stopy wyglądają jak u słonia...

aneta92
|

Bardzo częstookazuje się że to obrzęk limfatyczny, ja bardzo długo nie przejmowałam się tym problememu i doszło właśnie do obrzęku, cięzko jest to wyleczyć trzeba chodzić na rehabilitacje i męczyć się lekami a to nie jest zbyt przyjemne. Poczytajcie troszkę o obrzękach limfatycznych rąk i stóp

antek
|

Jeśli jeszcze nie korzystaliście to polecam komorę hiperbaryczną. Na obrzęki sprawdza się bezbłędnie.

Dorota
|

Witam mam 27 lat i od miesiąca zauwazylam ze mam opuchnięte nogi. Ćwiczę systematycznie i biegam. Odżywiam się w miare normalnie nie nadużywam soli pije dużo wody. Co może być przyczyną?

Zosia
|

Jeśli taki problem się powtarza, to wynika on po prostu ze skłonności, które nadchodzą wraz z wiekiem, głownie konsekwencja złego krążenia żylnego. Trzeba iść do lekarza.
Ja ze swojej strony mogę polecić na takie przypadki aparat Venowave zakładany na łydkę.