Otyłość

Otyłość to jedna z groźniejszych chorób przewlekłych. Została uznana za chorobę cywilizacyjną stanowiącą globalny problem zdrowotny. To nadmierne lub nieprawidłowe gromadzenie tłuszczu stanowi zagrożenie dla zdrowia. Otyłość jest stanem, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 30 proc. całkowitej masy ciała u kobiet i 25 proc. u mężczyzn. Przyczyny otyłości są zróżnicowane i jest ich wiele. W niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci.

Nadmiar tłuszczu we krwi może przyczynić się do wystąpienia wielu chorób. Otyłość, podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów mają niekorzystny wpływ na organizm. Jednak najnowsze badania dowodzą, że podwyższony poziom tłuszczu we krwi może mieć jeszcze poważniejsze konsekwencje dla zdrowia niż wydawało się wcześniej.
Stan zapalny w organizmie pojawia się nie tylko podczas infekcji, czy skaleczenia. Także nadmierny przyrost tkanki tłuszczowej, szczególnie tej na brzuchu, może stać się źródłem przewlekłych stanów zapalnych, co – w przeciwieństwie do ostrego i krótkotrwałego zapalenia, generuje powstanie różnych chorób.
Otyłość tzw. brzuszna może doprowadzić do poważnych kłopotów ze zdrowiem i znacznie pogorszyć jakość życia. Tkanka tłuszczowa zbierająca się na brzuchu jest znacznie bardziej niebezpieczna, niż ta skupiająca się w innych partiach ciała, np. na udach lub pośladkach.
Prawidłowa flora bakteryjna jelit oraz szczelna bariera jelitowa to nie tylko gwarancja zdrowia, ale również lepszego metabolizmu. Jeśli jesteś osobą, która mimo ćwiczeń i niskokalorycznej diety nie może zrzucić zbędnych kilogramów, przyjrzyj się swojej mikroflorze jelit. Być może tam tkwi główne źródło problemów z nadwagą i otyłością.
Jeszcze do niedawna receptą na otyłość była przede wszystkim modyfikacja stylu życia poprzez drastyczną zmianę diety i znaczące zwiększenie wysiłku fizycznego, a jeśli to nie pomogło - operacja bariatryczna. Dziś ratunkiem dla wielu osób chorujących na otyłość są nowoczesne leki, dostępne również w Polsce. Jeden z nich – znany dobrze lek na cukrzycę - okrzyknięto niedawno prawdziwym przełomem w leczeniu choroby otyłościowej. Co o nim wiadomo?
Otyłość powstaje z wielu przyczyn – także genetycznych. Naukowcy szacują, że geny mogą mieć blisko 70% udział w wahaniach masy ciała. Czy to oznacza, że za większość przypadków otyłości odpowiadają geny?
Stres psychologiczny, zwłaszcza długotrwały może być jednym z czynników wpływających na powstawanie nadwagi i otyłości. Ale też nadmierna masa ciała często staje się dla chorego źródłem wielu niepokojów. Czym jest stres i jak wpływa na tycie? Jakie problemy emocjonalne wywołuje otyłość?
Nadmiar lub niedobór hormonów mogą wywoływać zmiany w składzie masy ciała, a w konsekwencji prowadzić do nadwagi i otyłości. Które hormony przyczyniają się do choroby otyłości? Jak badać hormony i jak zadbać o ich prawidłowy poziom w organizmie?
Wskaźniki otyłości u dzieci rosną na całym świecie, co ma niekorzystne konsekwencje zdrowotne. Szacuje się, że na całym świecie 124 miliony dzieci i nastolatków w wieku szkolnym cierpi na otyłość, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z 11 milionami w latach 70. Nowe badania prowadzone przez University of Southampton pokazują, że wspieranie kobiet w zdrowej diecie przed ciążą może zmniejszyć ryzyko otyłości u ich dzieci.
Zespół nocnego jedzenia (NES) to niebezpieczne zaburzenie polegające na niekontrolowanym jedzeniu w ciągu nocy. Wydaje się błahe? To błąd. Osoba z tym zespołem może nieświadomie zrobić krzywdę sobie lub swoim bliskim, np. wywołując pożar podczas gotowania. O zespole nocnego jedzenia rozmawialiśmy z dr n. med. Magdaleną Cubałą-Kucharską, ekspertką medycyny integracyjnej, specjalistą medycyny rodzinnej, środowiskowej oraz alergologii.
Niski poziom witaminy B12 (kobalaminy) może powodować przyrost masy ciała u kobiet w ciąży. To wniosek z badań przeprowadzonych przez naukowców z Univeristy of Warwick Medical School w Wielkiej Brytanii.
Woda to jedyny napój zalecany osobom, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Ale nie tylko dlatego, że nie zawiera kalorii. Picie określonej ilości wody może też skutecznie wspierać odchudzanie oraz utrzymać wagę. W jaki sposób? Wyjaśniamy.

Z otyłością boryka się coraz większy odsetek społeczeństwa i dotyczy ona coraz młodszych osób. Wyróżnia się dwa główne typy rozmieszczenia podściółki tłuszczowej: otyłość brzuszna to typ otyłości polegający na centralnym odkładaniu tłuszczu i otyłość pośladkowo-udowa najczęściej spotykana u kobiet.

Do głównych przyczyn otyłości należą: nieprawidłowa dieta, niezdrowy styl życia i zbyt mała aktywność fizyczna. Jednak w niektórych przypadkach za przyczynę uznaje się czynniki genetyczne czyli skłonność do tycia i szybkiego przybierania na wadze. Problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała może być wynikiem procesów chorobowych np. zaburzeń związanych z czynnością gruczołów wydzielania wewnętrznego czy przyjmowaniem niektórych leków.

Otyłość niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego tak ważne jest by dbać o prawidłową masę ciała. Może przyczynić się do rozwoju różnych chorób i schorzeń np. cukrzycy, zwyrodnienia stawów czy chorób sercowo-naczyniowych.

Leczenie otyłości polega głównie na leczeniu objawowym i związane jest z wprowadzeniem odpowiedniej diety, zmianie stylu życia, a czasami konieczne jest wsparcie psychodietetyka. Warto zwrócić uwagę na ilość błonnika pokarmowego w diecie. W niektórych przypadkach niezbędne okazuje się leczenie chirurgiczne tzw. operacja bariatryczna polegająca na usunięciu fragmentu żołądka lub jelita.