Otyłość

Otyłość to jedna z groźniejszych chorób przewlekłych. Została uznana za chorobę cywilizacyjną stanowiącą globalny problem zdrowotny. To nadmierne lub nieprawidłowe gromadzenie tłuszczu stanowi zagrożenie dla zdrowia. Otyłość jest stanem, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 30 proc. całkowitej masy ciała u kobiet i 25 proc. u mężczyzn. Przyczyny otyłości są zróżnicowane i jest ich wiele. W niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci.

Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, z którą zmaga się coraz większy odsetek społeczeństwa. Jest dużym wyzwaniem dla opieki zdrowotnej, co potwierdzają liczne badania naukowe i raporty sporządzone przez Światową Organizację Zdrowia. Naukowcy szukają nie tylko przyczyn, ale także opracowują różne metody walki z otyłością. Według badań opublikowanych w czasopiśmie "JAMA Internal Medicine" pieniądze okazały się dobrym czynnikiem motywującym w procesie odchudzania. Nowe ustalenia mocno zaskakują.
Jedna z nich przebiega ponad 160 km miesięcznie, druga ciągle jest na nogach, bo opiekuje się dwójką dzieci, trzecia jeździ na rowerze i uprawia jogę, a czwarta spaceruje przez co najmniej godzinę każdego dnia. Lecz to nie sprawność fizyczna je łączy. Przez ekspertów zostały ocenione jako osoby z nadwagą, a u jednej z nich zdiagnozowano otyłość.
Otyłość wśród dzieci stanowi coraz poważniejszy i niepokojący globalny problem zdrowotny. Uznana została za chorobę cywilizacyjną, która odbija się na kondycji całego organizmu. Walka z nią jest niezwykle trudna i czasochłonna. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda wpadli na genialnie prosty pomysł, który polega na umieszczaniu specjalnych etykiet na butelkach słodkich napojów na wzór tych, które widnieją na paczkach papierosów.
W przeciągu trzech dekad obserwuje się wzrost częstości występowania otyłości. Z tą chorobą cywilizacyjną może zmagać się około 800 mln osób i ich liczba stale rośnie. Wiele badań wykazało, że jest ona istotnym czynnikiem ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Problem otyłości potęgują między innymi złe odżywianie i błędne nawyki żywieniowe. Według naukowców jedzenie w nocy znacznie sprzyja jej rozwojowi.
Najpierw udało ci się schudnąć, a następnie znów nabierasz kilogramów i masz poczucie, że zaczynasz od nowa? Jeśli konsekwentnie dążysz do celu, to go wreszcie osiągniesz. Badacze twierdzą, że im więcej prób utraty wagi w przeszłości, tym większe długoterminowe efekty leczenia otyłości.
Nadmiar tłuszczu we krwi może przyczynić się do wystąpienia wielu chorób. Otyłość, podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów mają niekorzystny wpływ na organizm. Jednak najnowsze badania dowodzą, że podwyższony poziom tłuszczu we krwi może mieć jeszcze poważniejsze konsekwencje dla zdrowia niż wydawało się wcześniej.
Stan zapalny w organizmie pojawia się nie tylko podczas infekcji, czy skaleczenia. Także nadmierny przyrost tkanki tłuszczowej, szczególnie tej na brzuchu, może stać się źródłem przewlekłych stanów zapalnych, co – w przeciwieństwie do ostrego i krótkotrwałego zapalenia, generuje powstanie różnych chorób.
Otyłość tzw. brzuszna może doprowadzić do poważnych kłopotów ze zdrowiem i znacznie pogorszyć jakość życia. Tkanka tłuszczowa zbierająca się na brzuchu jest znacznie bardziej niebezpieczna, niż ta skupiająca się w innych partiach ciała, np. na udach lub pośladkach.
Prawidłowa flora bakteryjna jelit oraz szczelna bariera jelitowa to nie tylko gwarancja zdrowia, ale również lepszego metabolizmu. Jeśli jesteś osobą, która mimo ćwiczeń i niskokalorycznej diety nie może zrzucić zbędnych kilogramów, przyjrzyj się swojej mikroflorze jelit. Być może tam tkwi główne źródło problemów z nadwagą i otyłością.
Jeszcze do niedawna receptą na otyłość była przede wszystkim modyfikacja stylu życia poprzez drastyczną zmianę diety i znaczące zwiększenie wysiłku fizycznego, a jeśli to nie pomogło - operacja bariatryczna. Dziś ratunkiem dla wielu osób chorujących na otyłość są nowoczesne leki, dostępne również w Polsce. Jeden z nich – znany dobrze lek na cukrzycę - okrzyknięto niedawno prawdziwym przełomem w leczeniu choroby otyłościowej. Co o nim wiadomo?
Otyłość powstaje z wielu przyczyn – także genetycznych. Naukowcy szacują, że geny mogą mieć blisko 70% udział w wahaniach masy ciała. Czy to oznacza, że za większość przypadków otyłości odpowiadają geny?
Stres psychologiczny, zwłaszcza długotrwały może być jednym z czynników wpływających na powstawanie nadwagi i otyłości. Ale też nadmierna masa ciała często staje się dla chorego źródłem wielu niepokojów. Czym jest stres i jak wpływa na tycie? Jakie problemy emocjonalne wywołuje otyłość?

Z otyłością boryka się coraz większy odsetek społeczeństwa i dotyczy ona coraz młodszych osób. Wyróżnia się dwa główne typy rozmieszczenia podściółki tłuszczowej: otyłość brzuszna to typ otyłości polegający na centralnym odkładaniu tłuszczu i otyłość pośladkowo-udowa najczęściej spotykana u kobiet.

Do głównych przyczyn otyłości należą: nieprawidłowa dieta, niezdrowy styl życia i zbyt mała aktywność fizyczna. Jednak w niektórych przypadkach za przyczynę uznaje się czynniki genetyczne czyli skłonność do tycia i szybkiego przybierania na wadze. Problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała może być wynikiem procesów chorobowych np. zaburzeń związanych z czynnością gruczołów wydzielania wewnętrznego czy przyjmowaniem niektórych leków.

Otyłość niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego tak ważne jest by dbać o prawidłową masę ciała. Może przyczynić się do rozwoju różnych chorób i schorzeń np. cukrzycy, zwyrodnienia stawów czy chorób sercowo-naczyniowych.

Leczenie otyłości polega głównie na leczeniu objawowym i związane jest z wprowadzeniem odpowiedniej diety, zmianie stylu życia, a czasami konieczne jest wsparcie psychodietetyka. Warto zwrócić uwagę na ilość błonnika pokarmowego w diecie. W niektórych przypadkach niezbędne okazuje się leczenie chirurgiczne tzw. operacja bariatryczna polegająca na usunięciu fragmentu żołądka lub jelita.