Otyłość

Niski poziom witaminy B12 (kobalaminy) może powodować przyrost masy ciała u kobiet w ciąży. To wniosek z badań przeprowadzonych przez naukowców z Univeristy of Warwick Medical School w Wielkiej Brytanii.
Woda to jedyny napój zalecany osobom, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Ale nie tylko dlatego, że nie zawiera kalorii. Picie określonej ilości wody może też skutecznie wspierać odchudzanie oraz utrzymać wagę. W jaki sposób? Wyjaśniamy.
Nadwaga i otyłość nie są wyłącznie efektem spożywania zbyt wielu kalorii w stosunku do potrzeb organizmu. Na wadze mogą przybierać także osoby długo leczone niektórymi preparatami. Sprawdź, czy możesz szukać przyczyny otyłości w lekach, które zażywasz.
Masz nadwagę lub już chorujesz na otyłość? Jesteś na diecie odchudzającej? A może po prostu chcesz zdrowo odżywiać się i nie przybrać na wadze? Poznaj 25 produktów, które przyspieszają przemianę materii i sprzyjają redukcji tkanki tłuszczowej.
Jeszcze do niedawna receptą na otyłość była przede wszystkim modyfikacja stylu życia poprzez drastyczną zmianę diety i znaczące zwiększenie wysiłku fizycznego, a jeśli to nie pomogło - operacja bariatryczna. Dziś ratunkiem dla wielu osób chorujących na otyłość są nowoczesne leki, dostępne również w Polsce. Jeden z nich – znany dobrze lek na cukrzycę - okrzyknięto niedawno prawdziwym przełomem w leczeniu choroby otyłościowej. Co o nim wiadomo?
Nadwaga u dzieci w Polsce jest dużym problemem. Aż 30 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym i 20 proc. nastolatków ma nadwagę. Niestety pandemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia prawdopodobnie jeszcze pogorszą te statystyki. Jakie są przyczyny nadwagi u dzieci? Jak pomóc dziecku, które zaczyna tyć? Dowiedz się, jak nadwaga wpływa na jego zdrowie i poznaj zasady prawidłowej diety dziecka.
Otyłość to skomplikowana choroba przewlekła. Powstaje z wielu różnych przyczyn i sama, bez leczenia, nie ustępuje. Jednego, "cudownego środka" na otyłość nie ma. Leczenie otyłości jest trudne, długie i wymaga zastosowania różnych metod dopasowanych indywidualnie do każdego chorego. Sprawdź jakie są przyczyny otyłości i jak się ją bezpiecznie leczy.
Karnawał trwa, a twoja figura daleka jest od doskonałości? Wbrew pozorom zdążysz ją jeszcze poprawić. Wystarczy trochę silnej woli, szybka dieta i... sporo sprytu. Poznaj sprytne triki, które sprawdzą się nie gorzej niż odchudzanie, gdy chcesz wyglądać szczupło, idąc na bal karnawałowy.
Chorzy na otyłość są bardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19 i to niezależnie od swojego wieku, płci i innych parametrów zdrowotnych. To wniosek z najnowszych 9 badań klinicznych, w których obserwowano ponad 6,5 tys. chorych na COVID-19 z 5 krajów. Wyniki badań opublikowano na łamach pisma „Obesity Research & Clinical Practice”.
Im więcej zbędnych kilogramów, tym słabsza pamięć - do takich wniosków doszli naukowcy, analizując związki między wskaźnikiem BMI a demencją. Wyjaśnili również, dlaczego otyłość ma negatywny wpływ na pamięć i zapamiętywanie, a przede wszystkim - jak temu zapobiec. Wyniki ich badań opublikowano w International Journal of Epidemiology.
A co by Pani o mnie pomyślała, gdybym teraz wzięła łyżkę, nabrała zupy z mojego talerza, a potem wpakowała ją Pani do ust? I jeszcze zagarnęła resztki tej zupy z Pani buzi, żeby Pani wszystko „ładnie zjadła”. No, śmiało! Że jestem nieźle trzepnięta, prawda? No widzi Pani – a my, dorośli, „takie rzeczy” robimy własnym dzieciom!
Michał Gątarek (27 lat) po operacji bariatrycznej schudł 69 kg. Zmienił się nie do poznania. Nie tylko fizycznie.