Niebezpieczna wakacyjna moda. Blizny mogą zostać na całe życie

2023-06-30 16:50

Tatuaże z henny to letnia moda, za którą wiele osób podąża. Pozwalamy na nie nawet dzieciom, bo przecież mają być tylko na jakiś czas, w opozycji do prawdziwych tatuaży. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, ile zagrożeń niosą tatuaże henną.

Tatuaż henną - skutki uboczne
Autor: GettyImages Niebezpieczna wakacyjna moda. Blizny mogą zostać na całe życie

Tatuaże z henny - czy są bezpieczne? 

Rysunki henną – lub hennopodobne, bo realnie często nie wiemy, jaki barwnik trafia na naszą skórę – to letni hit. W Polsce i za granicą możemy ozdabiać odsłonięte części ciała dowolnymi wzorami. Mają uatrakcyjniać letni look, stanowić niepowtarzalny wakacyjny akcent na skórze.

Tatuaże z henny wydają się idealne dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą się naprawdę tatuować. Bywają praktykowane nawet u dzieci. Henna jednak nie jest tak bezpieczna, jak wielu osobom się wydaje. Jakie mogą być konsekwencje tatuażu henną?

Tatuaże z henny - powikłania i skutki uboczne

Wbrew obiegowej opinii, henna nie dla wszystkich jest bezpieczna i hipoalergiczna. Choć wiele osób przedstawia ją jako naturalną alternatywę do barwienia skóry czy włosów, jednak wiele osób może mieć reakcję uczuleniową i podrażnienie po kontakcie z henną. Szczególnie taką, której składu nie sposób zweryfikować.

Przede wszystkim, korzystając z usług osoby oferującej takie zabiegi na plaży, skwerze czy promenadzie, nie wiemy, z czego tak naprawdę składa się preparat, z którego dana osoba korzysta. Nie wiemy też, czy narzędzia, pędzelki lub inne urządzenia do aplikacji na skórę, są czyste, odpowiednio dezynfekowane i spełniające normy bezpieczeństwa. Nie wiemy, ile osób – z których część mogła mieć różne schorzenia i zanieczyszczenia na ciele – mogło mieć już kontakt z tym, co za chwilę ma dotknąć kolejnej osoby i jej skóry.

Jakie powikłania można mieć po zrobieniu tatuażu z henny? Najczęstsze komplikacje to: uczucie swędzenia, pieczenia, bólu, zaczerwienienie, rumień, opuchlizna, obrzęki, a nawet rany na skórze, które nadkażone pod wpływem drobnoustrojów np. podczas drapania, mogą powodować sączące się i ropiejące zmiany skórne.

U niektórych osób pojawiają się reakcje skórne przypominające poparzenie chemiczne. W konsekwencji zamiast niewinnego i tymczasowego tatuażu z henny można mieć blizny, nawet na całe życie. Skóra w tym miejscu może pozostać też wrażliwa na kosmetyki czy ekspozycję na słońce na długo lub na zawsze. Reakcja uczuleniowa na skórze może przyczyniać się też do uogólnionych reakcji autoimmunologicznych.