Operację bariatryczną możesz mieć "na NFZ". Jakie kryteria musisz spełniać?

2023-09-08 17:07

Nie wystarczy spełniać wymogów określonych przez NFZ, by w optymalnym momencie przejść zabieg bariatryczny. Lekarze oceniają, że w celu ratowania życia i zdrowia takiej operacji wymaga aktualnie w Polsce 500-700 tysięcy osób. Tymczasem przeprowadza się w ramach ubezpieczenia ok. 5 tysięcy zabiegów rocznie.

Operację bariatryczną możesz mieć na NFZ. Jakie kryteria musisz spełniać?
Autor: GettyImages

W całym kraju ponad 40 ośrodków ma umowę z NFZ na wykonywanie zabiegów bariatrycznych. Chociaż prawo do skorzystania z bezpłatnej formy leczenia jest obłożone wieloma ograniczeniami, wciąż kolejki są niebotycznie długie, bo miejsc jest zdecydowanie mniej niż chętnych i potrzebujących. Chorzy, których stan zdrowia wskazuje, że powinni być operowani natychmiast, czekają nawet kilkanaście miesięcy.

Gadaj Zdrów: Prof. Tarnowski: "Ludzie nie rozumieją, że skoro otyłość jest śmiertelna, to i leczenie nie jest lekkie"

Jesteś otyły? Zapisz się do kolejki

Obserwując trudności z zaopatrzeniem w analogi GLP-1, czyli nowoczesne leki wspomagające odchudzanie, nazywane potocznie glutydami, nie ma co liczyć na szybkie rozwiązanie problemu otyłości w Polsce.

Zapewne sprawne rozładowanie kolejek do zabiegów bariatrycznych byłoby możliwe, gdyby więcej pacjentów skorzystało z leczenia zastrzykami na otyłość (też określenie potoczne, zwłaszcza że jeden z glutydów jest już dostępny w Polsce na cukrzycę w formie doustnej).

Urzędnicy odpowiedzialni za politykę lekową oszacowali, że w Polsce z takiego leczenia będzie korzystać niewiele ponad 30 tysięcy ludzi. Stąd między innymi dziś mamy potężne braki na rynku leków.

Otyłość do choroba sama w sobie, niezależnie od występujących powikłań. Zagraża zdrowiu i życiu. Niestety, to wciąż nie dociera do wielu pacjentów, decydentów, a nawet lekarzy.

Zabieg bariatryczny na NFZ - kryteria kwalifikujące

Kryteria ustalone przez Narodowy Fundusz Zdrowia nie pokrywają się ściśle z zaleceniami medycznymi i sporo osób, które nie mogą leczyć się w ramach ubezpieczenia, może przejść zabieg prywatnie. O dopuszczeniu do niego decyduje lekarz.

Jeśli jednak:

  1. masz ukończone 18 lat,
  2. BMI ≥ 40 kg/m²
  3. BMI 35–40 kg/m², a lekarz oceni, że chirurgiczna redukcja masy ciała może przynieść potencjalną poprawę w zakresie chorób wywołanych otyłością,

weź skierowanie od lekarza POZ i umawiaj się do ośrodka wykonującego zabiegi bariatryczne, bo masz sporą szansę na leczenie w ramach NFZ.

Kto nie może skorzystać z zabiegu na NFZ (wyłączenia)

Wyłączeń jest sporo i na pewno poinformuje cię o nich lekarz, który przyjmie cię w ośrodku leczenia otyłości. Pamiętaj, że nawet jeśli nie możesz przejść zabiegu, są też inne sposoby, by wygrać z twoją chorobą.

Przykładowe przeciwwskazania wg NFZ do zabiegu bariatrycznego:

  • choroby nieuleczalne prowadzące do wyniszczenia;
  • choroby endokrynologiczne stanowiące podłoże dla otyłości;
  • ciężkie zaburzenia krzepnięcia krwi;
  • czynne uzależnienie od alkoholu lub narkotyków;
  • upośledzenie umysłowe ciężkiego stopnia.

Zabiegi, które finansuje obecnie NFZ:

  • Częściowe wycięcie żołądka z zespoleniem z jelitem czczym metodą Roux-en gastric bypass.
  • Częściowe wycięcie żołądka z zespoleniem z jelitem czczym metodą Mini gastric bypass.
  • Rękawowa resekcja żołądka (sleeve gastrectomy).
  • Laparoskopowa operacja ograniczająca objętość żołądka.
  • Operacja powtórna zabiegu ograniczającego objętość żołądka, laparoskopowa.