"Tak się odchudzają lekarze i celebryci". Semaglutyd w tabletkach jest dla cukrzyków

2023-12-19 12:14

O nowoczesnych zastrzykach na odchudzanie słyszeli chyba już wszyscy. O tabletkach już niekoniecznie, chociaż te są dostępne w Polsce (nazwa handlowa Rybelsus). Zawierają semaglutyd, czyli tę samą substancję czynną, co modne zastrzyki. "Rozpęta się kolejna wojna między chorymi na cukrzycę i osobami otyłymi, bo to lek na cukrzycę". No nie do końca.

Tak się odchudzają lekarze i celebryci. Semaglutyd w tabletkach jest dla cukrzyków
Autor: GettyImages

"Chyba każdy by wolał tabletki od zastrzyków, tylko o nich mniej się mówi, bo są zarezerwowane dla wybrańców" - to częsta opinia osób, które o leku się dowiedziały. Nie jest do końca prawdziwa. Dostępny w Polsce semaglutyd w tabletkach (nazwa handlowa Rybelsus) jest zarejestrowany jako lek na cukrzycę. Jego stosowanie to także wyzwanie, a sporo osób nie jest zadowolonych z efektów kuracji.

Zdrowe odchudzanie

Semaglutyd w tabletkach - jak działa

Analogi GLP-1, nazywanymi potocznie glutydami, to leki te wskazane w leczeniu cukrzycy i otyłości. Obie choroby zdecydowanie zagrażają zdrowiu i życiu ludzkiemu, są schorzeniami cywilizacyjnymi, więc na całym świecie pojawienie się skutecznych środków przyjęto z ogromnym zainteresowaniem i nadzieją.

W wielu krajach te same leki są rejestrowane w obu wskazaniach lub w jednym z nich. Ma to związek z odmiennym dawkowaniem - w przypadku otyłości wskazane są większe dawki substancji czynnej.

W związku z regularnymi problemami z zaopatrzeniem, lekarze niejednokrotnie przepisywali pacjentom preparaty zamiennie (na otyłość preparat dla diabetyków i odwrotnie), odpowiednio modyfikując dawkowanie.

Większość analogów GLP-1 to zastrzyki. Przykładowo: semaglutyd jest dostępny w Polsce w postaci zastrzyków. Dla diabetyków mamy Ozempic, dla osób z otyłością Wegovy.

Jest jeszcze doustny semaglutyd (nazwa handlowa Rybelsus). Zarejestrowany jest w leczeniu cukrzycy. Producent znalazł i opatentował metodę, by lek nie został przedwcześnie strawiony (to główny powód leczenia zastrzykami). prawidłowo stosowany lek ma być równie skuteczny, jak zastrzyki.

Rybelsus -błędy w stosowaniu

Pacjenci, którzy boją się igły jak ognia, chętnie wybiorą semaglutyd w tabletkach, ale to nie takie proste. Sporo osób jest rozczarowanych efektami. Według farmaceutki, Pauliny Front, często nie rozumiemy, jak pozornie drobne błędy wpływają na wchłanianie z przewodu pokarmowego:

- Pacjenci zapominają, że lek trzeba wziąć na czczo, nie popijają go zalecaną ilością wody, a zaraz po zażyciu je śniadanie. Potem są zaskoczeni brakiem efektów.Zdaniem farmaceutki tabletki, które trzeba przyjmować codziennie, nie dla wszystkich są tak atrakcyjne:

- Iniekcja raz w tygodniu jest często wygodniejsza.

Semaglutyd w tabletkach - gdzie kupić

Farmaceutka nie zgadza się z opinią, że Rybelsus nie jest w Polsce popularny. Z zaopatrzeniem też bywają problemy.

- Jak nie przyjął w Polsce? Schodzi non stop.

Stosują go tylko diabetycy? Najpewniej nie. Uzyskanie recepty, niezależnie od wskazania, to przecież żaden problem.

Wg wyszukiwarki GdziePoLek, aktualnie łatwiej kupić semaglutyd w tabletkach niż w zastrzykach. Dostępność deklaruje ponad 70 proc. aptek, często "wiele opakowań", także preparatu z maksymalną zawartością substancji czynnej.

Pamiętaj, że o zasadności zastosowania tego leku decyduje wyłącznie lekarz. Konieczny jest jego nadzór podczas terapii i wykonywanie kontrolnych badań, potwierdzających bezpieczeństwo stosowania.

Czytaj także: Ograniczenia w sprzedaży Ozempicu. W kogo uderzą nowe przepisy?