#Temat miesiąca

Temat Miesiąca to cykl, w którym regularnie poświęcamy szczególną uwagę wybranemu - aktualnemu bądź sezonowemu - tematowi, jednostce chorobowej, bądź zjawisku z dziedziny zdrowia.

Prezentujemy eksperckie treści, materiały wideo i wywiady poświęcone właśnie tej jednej, wybranej tematyce.

Mamy nadzieję, że czytelnicy Poradnika Zdrowia odnajdą tu odpowiedzi na nurtujące pytania i wątpliwości oraz będą mogli jeszcze lepiej zadbać o siebie.

Bądźcie z nami.

Bolą, pieką, swędzą, zostawiają opuchliznę i brzydkie bąble – każdy wie, że ukąszenia owadów to nic przyjemnego. Wiedząc, co nas pogryzło, często jesteśmy w stanie złagodzić dokuczliwe objawy przy pomocy domowych sposobów lub środków z apteki. Cała sztuka tylko w tym, by rozpoznać ugryzienie. A to może nie być wcale takie proste.
Kleszcze mogą być niebezpieczne - to fakt. Ale wokół tego tematu narosło też wiele mitów. Czy kleszcze występują tylko w lasach i są aktywne jedynie latem? Czy oznaką zakażenia boreliozą jest zawsze rumień? Czy kleszcza należy wykręcić palcami lub pęsetą, czy sam wyjdzie po posmarowaniu tłuszczem? Obalamy 14 najpopularniejszych mitów na temat kleszczy.
Ugryzienia meszek są bolesne i nieprzyjemne, ale mogą też być groźne. W dodatku bardzo łatwo odróżnić od ukąszeń innych owadów. Meszki pozostawiają bowiem widoczny, krwawiący ślad i bolesny obrzęk, który może nam dokuczać nawet kilka dni. Często obserwuje się też reakcje uczuleniowe na ukąszenia meszek, które są poważnym problemem. Sprawdź, co należy aplikować na ślady po ugryzieniach meszek, by uniknąć groźnych stanów zapalnych.
Chmary komarów są wszędzie, siadają na włosach, ubraniu i każdym odsłoniętym skrawku ciała, dotkliwie nas kąsając. Na dodatek wszelkie dostępne repelenty wcale ich nie odstraszają - znacie to? Aby skutecznie bronić się przed ich ukąszeniem, warto wiedzieć, co przyciąga komary.
Więcej z działu Temat Miesiąca