Candida albicans (drożdżak wywołujący grzybicę) - objawy, leczenie

2020-06-10 11:42

Candida albicans (bielnik biały) to drożdżak, który może być przyczyną grzybicy. Candida albicans wchodzi w skład flory fizjologicznej przewodu pokarmowego, moczowo-płciowego, oddechowego i skóry. U zdrowych ludzi nie wywołuje zakażenia. Do rozwoju drożdżycy może dojść wtedy, gdy spada odporność organizmu. Kto znajduje się w grupie ryzyka zakażenia Candida albicans? Jakie są objawy i na czym polega leczenie?

Candida albicans. Drożdżak, który wywołuje grzybicę
Autor: Thinkstockphotos.com Candida albicans. Drożdżak, który wywołuje grzybicę

Candida albicans (zwany inaczej bielnikiem białym) to rodzaj grzyba, który naturalnie występuje w przewodzie pokarmowym, oddechowym oraz układzie moczowo-płciowym - wchodzi w skład mikroflory błon śluzowych tych układów. Można go znaleźć także na skórze. Jednak nie doprowadza do rozwoju grzybicy (inaczej zwanej drożdżycą lub kandydozą), ponieważ występuje w niewielkich ilościach. Wszystko dzięki "dobrym" bakteriom, których jest znacznie więcej i które hamują namnażanie się Candida albicans.

Jednak w niesprzyjających warunkach może dojść do sytuacji, gdy ilość "dobrych" bakterii maleje i Candida albicans namnaża się, wywołując grzybicę. Według szacunków Candida albicans jest najczęstszą przyczyną grzybicy (50-70 proc. przypadków).

Spis treści

  1. Candida albicans - przyczyny infekcji bielnikiem białym
  2. Candida albicans - objawy drożdżycy
  3. Candida albicans - diagnostyka
  4. Candida albicans - leczenie

Candida albicans - przyczyny infekcji bielnikiem białym

Przyczyną rozwoju zakażeń wywoływanych przez Candida albicans jest upośledzenie funkcji układu immunologicznego oraz zakłócenie równowagi w składzie mikroflory organizmu ludzkiego, do czego mogą się przyczynić m.in.:

Candida albicans - objawy drożdżycy

Toksyny wytwarzane przez bielnika białego mogą też powodować wiele ciężkich objawów psychicznych, takich jak:

  • niepokój,
  • wahania nastroju,
  • lęk,
  • bezsenność,
  • depresja.

Candida albicans - z jakimi objawami należy zgłosić się do lekarza?

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

Candida albicans - diagnostyka

Od pacjenta należy pobrać do badania krew, plwocinę, mocz czy wymazy z odpowiednich okolic ciała. Konieczne może być nawet pobranie wycinków tkanek, płynu mózgowo-rdzeniowego i każdego innego materiału, na którym znajduje się grzyb.

W przypadku zakażeń grzybiczych wykonuje się badania mikroskopowe, posiewy mikrobiologiczne, identyfikację wyhodowanych gatunków grzybów, badania serologiczne (wykrywanie antygenów i przeciwciał) oraz molekularne.

Candida albicans - leczenie

W leczeniu zakażeń wywołanych Candida albicans stosuje się leki przeciwgrzybicze. Jednak grzyb Candida albicans staje się coraz bardziej oporny na działanie leków, podobnie jak bakterie stają się oporne na działanie antybiotyków. W związku z tym naukowcy poszukują nowych skutecznych związków chemicznych o szerokim działaniu przeciwgrzybiczym.

    Przeczytaj również:

    Candida albicans - czy grzybem można zarazić się od kogoś i czy zagrzybienie może być śmiertelnie groźne?

    Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

    Jaka to choroba?
    Pytanie 1 z 12
    Co dolega temu dziecku?
    niemowle