Skąd się biorą NADWAGA i OTYŁOŚĆ?

2018-10-31 10:01

Nadwaga, czyli zwiększona masa ciała w stosunku do przyjętych norm, może prowadzić do otyłości. I nadwaga, czyli tzw. stan przedotyłościowy i otyłość nie są problemem estetycznym, ale złożoną chorobą przewlekłą. Wyjaśniamy jakie czynniki wywołują nadwagę i otyłość.

Skąd się biorą NADWAGA i OTYŁOŚĆ?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jakie czynniki przyczyniają się do gromadzenia się tkanki tłuszczowej?
Gadaj Zdrów: Prof. Tarnowski: "Ludzie nie rozumieją, że skoro otyłość jest śmiertelna, to i leczenie nie jest lekkie"

Nadwaga, w obesitologii (obesity – z ang. otyłość, specjalizacja medyczna zajmująca się leczeniem otyłości) określana stanem przeodotyłościowym to pierwszy etap choroby otyłości. W fazie nadwagi organizm zaczyna magazynować pod postacią tkanki tłuszczowej nadwyżki energii, której dostarczamy mu z pożywieniem. Jeśli proces ten nie zostanie zahamowany, tkanka tłuszczowa będzie narastać w różnych partiach ciała – najczęściej zaś na brzuchu (tzw. otyłość brzuszna, typu jabłko) lub w dolnych partiach brzucha, udach i pośladkach (tzw. otyłość pośladkowo-udowa, typu gruszka). W ten sposób nadwaga rozwinie się w chorobę otyłości I, II lub III stopnia. Aby sprawdzić czy twoja waga jest prawidłowa, czy też masz nadwagę lub już chorujesz na otyłość użyj kalkulatora BMI (Body Mass Index – z ang. indeks masy ciała).

Nadmiar tkanki tłuszczowej jest jednak tylko objawem, a nie powodem nadwagi i otyłości. Powiedzieć o osobie z nadwagą lub otyłością, że jest „gruba, bo dużo je i mało się rusza” to krzywdzący stereotyp. Naukowcy wyróżnili bowiem już ok. 50 powodów, dla których organizm zaczyna gromadzić tkankę tłuszczową.

Zapamiętaj!

PRAWDA: Jest chory na otyłość dlatego nieprawidłowo się odżywia i mało się rusza.

Jakie czynniki przyczyniają się do gromadzenia się tkanki tłuszczowej?

1. środowiskowe:

  • nieprawidłowe odżywianie,
  • zwyczaje rodzinne i regionalne w przyrządzaniu i spożywaniu posiłków,
  • niewielka aktywność fizyczna,
  • stres.

2. psychologiczne:

3. hormonalne – nadwaga i otyłość powstają z powodu niedoborów, nadmiaru lub nieprawidłowego działania hormonów,

4. genetyczne.

Określenie czynnika lub czynników wywołujących nadwagę i otyłość to długi proces. Wymaga żmudnej i indywidualnej diagnostyki. A badania naukowe ujawniają wciąż nowe przyczyny, które mogą doprowadzić do powstania tej choroby.

Ważne

Poradnikzdrowie.pl wspiera bezpieczne leczenie i godne życie osób chorych na otyłość. Ten artykuł nie zawiera treści dyskryminujących i stygmatyzujących osoby chore na otyłość.

Magdalena Gajda
Magdalena Gajda
Specjalistka ds. choroby otyłości i dyskryminacji osób chorób na otyłość. Prezes Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA, Społeczny Rzecznik Praw Osób Chorych na Otyłość w Polsce oraz przedstawicielka Polski w Europejskiej Koalicji na Rzecz Osób Żyjących z Otyłością. Z zawodu – dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a także specjalistka PR, komunikacji społecznej, storytellingu i CSR. Prywatnie – od dzieciństwa chora na otyłość, po operacji bariatrycznej w 2010 r. Waga wyjściowa – 136 kg, waga obecna – 78 kg.