Grzybica pochwy - przyczyny, objawy, leczenie

2021-06-30 14:15

Grzybica pochwy, zwana drożdżycą pochwy lub kandydozą, jest chorobą wywoływaną przez grzyby drożdżopodobne, a przede wszystkim przez gatunek Candida albicans. To niezwykle częsta infekcja intymna kobiet, z którą należy walczyć. Jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie?

Grzybica pochwy - przyczyny, objawy, leczenie
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Objawy grzybicy pochwy
  2. Co wywołuje grzybicę pochwy?
  3. Jak uniknąć rozwoju grzybicy pochwy?
  4. Leczenie grzybicy pochwy

Grzybica pochwy atakuje, gdy dochodzi do zachwiania naturalnej flory bakteryjnej. W pochwie żyje niezliczona liczba mikroorganizmów stanowiących jej naturalną florę. Pałeczki kwasu mlekowego nadają środowisku kwaśny odczyn, który chroni przed inwazją chorobotwórczych intruzów - bakterii, wirusów i grzybów. Ale gdy pałeczek kwasu mlekowego jest za mało albo nie ma ich wcale, dochodzi do zachwiania równowagi między poszczególnymi rodzajami mikrobów. Niektóre grzyby (zwykle drożdżaki Candida albicans) zaczynają gwałtownie się rozmnażać. Tak dochodzi do kandydozy, popularnie nazywanej grzybicą pochwy.

Objawy grzybicy pochwy

Kobiety, które podejrzewają zakażenie grzybami, zauważają bardzo charakterystyczne objawy. Wydzielina z pochwy, która powinna być bezwonna, przejrzysta lub mleczna, staje się biała, przybiera grudkowatą konsystencję i słodkawy zapach.

Upławom zazwyczaj towarzyszy świąd i pieczenie. Występuje także uczucie suchości w pochwie. Dodatkowo może pojawić się zaczerwienienie i obrzęk warg sromowych.

Niekiedy także uczucie pieczenia - w szczególności podczas oddawania moczu lub w trakcie stosunku. Już przy pierwszych niepokojących sygnałach należy udać się do ginekologa lub do apteki i poprosić farmaceutę o pomoc. Grzybicy nie można bagatelizować.

Co wywołuje grzybicę pochwy?

Na zakażenie grzybicze narażona jest każda kobieta, niezależnie od wieku. Co sprzyja jej rozwojowi? W naturalnej biocenozie pochwy znajduje się niezliczona, ale odpowiednia ilość grzybów drożdżopodobnych i bakterii, stanowiących jej naturalną florę.

W przypadku, gdy dojdzie do zakłócenia równowagi, drożdżaki zaczynają namnażać się i rozprzestrzeniać, z kolei pałeczek kwasu mlekowego będzie zbyt mało, co doprowadzi do rozwoju infekcji grzybiczej.

Czynniki sprzyjające rozwojowi infekcji grzybiczej to:

Jak uniknąć rozwoju grzybicy pochwy?

Szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłową higienę miejsc intymnych. Warto podmywać się dwa razy dziennie – rano i wieczorem.

Należy zrezygnować z używania gąbek i różnego rodzaju myjek, na których zagnieżdżają się grzyby. Bardzo istotne jest, aby nosić bawełnianą, przewiewną bieliznę.

Podczas korzystania z publicznych toalet musimy zachować szczególną ostrożność – nie siadajmy.

Z kolei w trakcie antybiotykoterapii warto zażywać doustne preparaty zawierające w składzie bakterie kwasu mlekowego – Lactobacillus. Probiotyki można stosować także dopochwowo.

Leczenie grzybicy pochwy

Ginekolog diagnozę stawia na podstawie wywiadu, objawów i badania mikroskopowego wymazu z pochwy. Warto wykonać posiew z dróg rodnych, bowiem bez właściwej wiedzy, leczenie grzybicy może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

Zaleczenie, a nie wyleczenie infekcji, gwarantuje nawrót grzybicy. Kandydoza najczęściej leczona jest lekami przeciwgrzybiczymi, tj. nystatyną i pochodnymi imidazolu.

W terapii grzybicy pochwy wykorzystuje się:

  • leki doustne – gdy kobieta zmaga się z zaawansowaną i nawracającą grzybicą,
  • maści, kremy, żele do smarowania miejsc intymnych,
  • globulki dopochwowe,
  • probiotyki ginekologiczne – doustne lub dopochwowe preparaty zawierające pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus.

Czytaj też:

Jak można zakazić się grzybicą?

Jaka to choroba?

Pytanie 1 z 12
Co dolega temu dziecku?
niemowle