Swędzenie pochwy - przyczyny. Jak wyleczyć swędzenie pochwy?

2017-08-17 8:55

Swędzenie pochwy nie zawsze wskazuje na infekcję. Może być spowodowane używaniem drażniących wrażliwą strefę intymną detergentów lub noszeniem ciasnej, nieprzewiewnej bielizny. Wtedy wystarczy zmienić proszek do prania i bieliznę. Jednak w przypadku infekcji grzybiczych i bakteryjnych lub innych chorób kobiecych konieczne jest leczenie pod kontrolą ginekologa. Jakie są przyczyny świądu pochwy i jak sobie z nim poradzić?

Swędzenie pochwy - przyczyny. Jak wyleczyć swędzenie pochwy?
Autor: Photos.com Swędzenie pochwy - przyczyny. Jak wyleczyć swędzenie pochwy?

Spis treści

 1. Swędzenie pochwy - przyczyny
 2. Choroby wywołujące swędzenie pochwy
 3. Swędzenie pochwy po stosunku

Swędzenie pochwy to jedna z najczęstszych kobiecych dolegliwości. Przyczyny dyskomfortu okolic intymnych to m.in. alergia na kosmetyki, jak również grzybica pochwy. Dlatego w niektórych przypadkach leczenie świądu pochwy powinno odbywać się pod kontrolą ginekologa.

Grzybica - objawy i profilaktyka

Swędzenie pochwy - przyczyny

Swędzenie pochwy to dolegliwość, która najczęściej jest wynikiem podrażnienia okolic intymnych, zwiększenia poziomu pH pochwy, a co za tym idzie - zaburzenia równowagi flory bakteryjnej w pochwie. W tym przypadku objawem towarzyszącym może być pieczenie pochwy, ale nigdy wydzielina o nieprzyjemnym zapachu i zmienionym kolorze. Jest ona charakterystyczna m.in. dla infekcji bakteryjnych.

1. Kosmetyki - substancje chemiczne zawarte w kosmetykach mogą nie tylko podrażniać pochwę, lecz także być przyczyną reakcji alergicznych. Dlatego do mycia stref intymnych używaj przeznaczonych do tego celu żeli. Najlepiej o pH zbliżonym do pH pochwy (5,2) i z zawartością kwasu mlekowego.

2. Proszek do prania lub płyn do płukania, których używasz do prania bielizny, mogą podrażniać srom i pochwę. Dlatego używaj łagodnych, ekologicznych środków piorących. Sprawdzą się także proszki do prania dla dzieci i niemowląt.

3. Nieprzewiewne lub zbyt ciasne ubrania zwiększają ryzyko podrażnień, dlatego noś luźną bieliznę wykonaną z bawełny.

4. Nadmierne wysuszenie pochwy to dolegliwość, która może być wynikiem:

 • odwodnienia organizmu,
 • używania tamponów podczas ostatnich dni miesiączki (wtedy lepiej wybrać podpaski),
 • kontaktu z chlorowaną wodą (np. na basenie),
 • używania dopochwowych środków antykoncepcyjnych (lepszym rozwiązaniem są tabletki antykoncepcyjne lub wkładka domaciczna),
 • używania lubrykantów (niektóre lubrykanty mogą zawierać substancje wywołujące reakcje alergiczne),
 • używania przez partnera prezerwatywy lateksowej lub nawilżanej lubrykantami (lepiej kupić kondomy wykonane z poliuretanu),
 • tzw. stosunku na sucho, czyli bez wcześniejszego pobudzenia.

SPRAWDŹ >> Jak zapobiegać suchości pochwy?

5. Podczas antybiotykoterapii zmniejsza się ilość pałeczek kwasu mlekowego, które są odpowiedzialne za zdrowie intymne, co sprzyja infekcjom.

6. Podwyższone pH pochwy przez krew miesiączkową również zwiększa ryzyko wzrostu patologicznej flory bakteryjnej w pochwie.

  Choroby wywołujące swędzenie pochwy

  Infekcje pochwy, które są wynikiem działania chorobotwórczych drobnoustrojów, a także inne choroby kobiece, które objawiają się świądem pochwy, wymagają jak najszybszej kontroli ginekologicznej.

  • Grzybica pochwy

  Grzybica pochwy, inaczej grzybicze zapalenie pochwy i sromu, wywoływana jest głównie przez grzyby Candida albicans, czyli drożdżaki. Występują one w ilościach niezagrażających zdrowiu m.in. właśnie w pochwie. Czasami, np. w wyniku obniżenia odporności, może dojść do ich nadmiernego namnażania i w efekcie do zakażenia. Wtedy, oprócz świądu pochwy, pojawiają się gęste, białe, serowate upławy, uczucie pieczenia oraz zaczerwienienie i obrzęk pochwy, jak również uczucie suchości w pochwie. Częstą dolegliwością jest także ból podczas stosunku płciowego.

  Leczenie, które odbywa się pod kontrolą ginekologia, polega na stosowaniu leków przeciwgrzybiczych (doustnie lub miejscowo - w postaci tabletek, kapsułek, kremów dopochwowych).

  SPRAWDŹ >> Co zrobić, gdy masz objawy grzybicy pochwy?

  • Bakteryjne zakażenie pochwy, czyli bakteryjna waginoza

  Bakteryjne zakażenie pochwy (bakteryjna waginoza, BV) to choroba wywoływana najczęściej przez bakterie beztlenowe. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi bakterii są zaburzenia hormonalne, a także nieprzestrzeganie higieny (np. za rzadko zmieniane tampony, które stają się pożywką dla drobnoustrojów). Choroba objawia się pieczeniem, bólem (zwłaszcza podczas oddawania moczu), a także obfitą, szarą lub żółtą wydzieliną z pochwy o charakterystycznym rybim zapachu.

  Leczenie: Bakteryjne zapalenie pochwy leczy się antybiotykami, które podaje się dopochwowo lub doustnie.

  Zmiany atroficzne (zanikowe) nabłonka sromu i pochwy pojawiają się u kobiet w okresie przekwitania, ponieważ są związane z niedoborem estrogenów. W przebiegu choroby nabłonek staje się coraz cieńszy, a tkanka tłuszczowa warg sromowych zanika. Pojawiają się wówczas m.in. suchość, pieczenie i świąd pochwy oraz plamienia kontaktowe.

  Leczenie: Kobiety cierpiące na zanikowe zapalenie sromu i pochwy powinny przede wszystkim przestrzegać zasad higieny osobistej, ponieważ są bardziej narażone na tworzenie się wybroczyn i nadżerek nabłonka.

  Rzęsistkowica to choroba przenoszoną drogą płciową, za którą odpowiedzialny jest rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis) - pierwotniak znajdujący się głównie w pochwie lub w okolicach cewki moczowej. Najczęstszymi objawami rzęsistkowicy są: swędzenie pochwy (szczególnie w przedsionku), pieniste, żółtozielone upławy oraz ból w trakcie stosunku.

  Leczenie: stosuje się antybiotykoterapię. Leczenie powinno obejmować również partnerów seksualnych osoby chorej.

  Duże stężenie glukozy we krwi może sprzyjać namnażaniu się w pochwie drożdżaków, które odżywiają się czystą glukozą.

  Dlatego częsty świąd pochwy i sromu powinny skłonić do wykonania badania stężenia glukozy we krwi.

  Leczenie: będąc pod kontrolą diabetologa, należy jak najszybciej uregulować stężenie glukozy we krwi. Z kolei do ginekologa należy się zgłosić po receptę na odpowiednie leki.

  Swędzenie pochwy po stosunku

  Świąd pochwy może dokuczać również po stosunku analnym. Jeśli partner wprowadził penisa do pochwy bezpośrednio po zakończeniu stosunku analnego, mogło dojść do infekcji wywołanej przez bakterie znajdujące się w odbycie. Dlatego dokładne mycie jest koniecznością po wprowadzeniu do odbytu penisa.