Ból przy próbie podjęcia stosunku. Dlaczego odczuwasz ból przy stosunku?

2019-04-07 15:34

Ból przy próbie podjęcia stosunku (dyspareunia) może skutecznie zniechęcić do seksu. Ból przy stosunku odczuwają zarówno kobiety, jak i mężczyźni, choć ci drudzy zdecydowanie rzadziej. Dyspareunia prawie zawsze spowodowana jest schorzeniem związanym z zakażeniem lub stanem zapalnym. Jakie mogą być przyczyny dyspareunii, czyli bólu przy stosunku?

Ból przy próbie podjęcia stosunku. Dlaczego odczuwasz ból przy stosunku?
Autor: Thinkstockphotos.com Nie lekceważ bólu, który pojawia się podczas stosunku - porozmawiaj o tym z partnerem i skonsultuj się z lekarzem

Spis treści

 1. Ból przy stosunku: suchość pochwy
 2. Ból przy stosunku: alergia
 3. Ból przy stosunku, czyli dyspareunia
 4. Ból przy stosunku: infekcje intymne
 5. Ból przy stosunku: endometrioza i stany zapalne
 6. Ból przy stosunku: ból przy głębokiej penetracji
 7. Ból przy stosunku: pochwica

Ból przy podjęciu stosunku (dyspareunia) może wynikać z wielu przyczyn. Jeśli ból pojawi się w trakcie stosunku, nie należy tego ukrywać przed partnerem. Ważne jest też, by zdiagnozować przyczyny, bo ból podczas seksu może obrzydzić tę sferę życia, a nawet doprowadzić do poważnych kłopotów w związku. Jakie mogą być przyczyny bólu podczas seksu?

 1. Suchość pochwy
 2. Alergia
 3. Infekcje intymne
 4. Endometrioza i stany zapalne
 5. Głęboka penetracja
 6. Pochwica
Co psuje jakość życia seksualnego?

Ból przy stosunku: suchość pochwy

Dyspareunia może być spowodowana suchością pochwy. Najczęstszą przyczyną niedostatecznego nawilżenia pochwy jest niedostateczne podniecenie wynikające z braku lub niewłaściwej gry wstępnej. Suchość pochwy pojawić się może również przy dużym zmęczeniu czy stresie. Jeśli jesteś podniecona, wypoczęta i niezestresowana, a mimo to czujesz, że pochwa jest zbyt sucha, przyczyną może być:

 • wiek – w okresie okołomenopauzalnym wiele kobiet uskarża się na suchość pochwy;
 • nadmierny wysiłek – ten problem pojawia się u niektórych kobiet uprawiających sport zawodowo;
 • leki przyjmowane stale czy chemioterapia – suchość pochwy może być jednym ze skutków ubocznych tej formy leczenia;
 • zaburzeniami hormonalnymi.

Ból przy stosunku: alergia

Alergia również może powodować dyspareunię, a przede wszystkim pieczenie przy stosunku.  Reakcja alergiczna może być wywołana proszkiem do prania, mydłem, płynem do higieny intymnej czy irygacji pochwy, a także lateksem, z którego zrobione są prezerwatywy.

Czytaj też: Alergia na nasienie partnera - jakie są przyczyny uczulenia na spermę?

Warto wiedzieć

Ból przy stosunku, czyli dyspareunia

Dyspareunia to fachowe pojęcie używane już w starożytnej Grecji określające ból przy stosunku - najczęściej w trakcie seksu, może się jednak też pojawić krótko przed i po nim. Wbrew powszechnemu przekonaniu, dyspareunia nie dotyczy wyłącznie kobiet, choć wśród pań zdarza się zdecydowanie częściej. Mianem dyspareunii nie nazywa się delikatnych i pojawiających się sporadycznie dolegliwości w trakcie stosunku, ale ból, który uniemożliwia jego komfortowe przeżycie.

Leczenie dyspareunii zazwyczaj kończy się sukcesem: najważniejsze jest bowiem poznanie przyczyny bólu przy stosunku. Wdraża się leczenie suchości pochwy, infekcji intymnych, zaleca stosowanie środków nawilżających podczas seksu. W przypadku dyspareunii konieczna jest konsultacja z ginekologiem, a w niektórych przypadkach z seksuologiem-psychologiem.

Ból przy stosunku: infekcje intymne

Infekcje grzybicze, bakteryjne czy wirusowe mogą być przyczyną dyspareunii przede wszystkim u kobiet (mężczyźni są najczęściej nosicielami, bez odczuwanych objawów). Najczęstszymi przyczynami bólu podczas stosunku są:

 • drożdżyca – powoduje niezbyt obfite, gęste, serowate upławy, bez charakterystycznego zapachu, świąd i przekrwienie pochwy;
 • chlamydioza – to zakażenie bakteryjne wywołuje swędzenie, bóle brzucha, gęste upławy, a także krwawienia międzymiesiączkowe;
 • rzęsistkowica- powoduje nieprzyjemny zapach, szare, żółtozielone, pieniste upławy, świąd, ból przy oddawaniu moczu;
 • opryszczka narządów płciowych – wywołuje pojawienie się na narządach płciowych swędzących pęcherzyków.

Ból przy stosunku: endometrioza i stany zapalne

Dyspareunia może być także wynikiem stanów zapalnych w obrębie narządów rozrodczych, takich jak:

 • zapalenie łechtaczki - może być wywołane jej zbyt silnym pobudzaniem albo gromadzeniem się woskowej wydzieliny w fałdzie skóry
 • zapalenie przedsionka pochwy - objawia się zmianami podobnymi do brodawek, które powstają w okolicy wejścia do pochwy
 • endometrioza - rozprzestrzeniające się endometrium, podczas penetracji może wywoływać ból i dyskomfort u kobiety, nasilający się zwykle w konkretnych pozycjach

Ból przy stosunku: ból przy głębokiej penetracji

Ból przy głębokiej penetracji może być spowodowany zapaleniem przydatków, które wymaga niezwłocznego leczenia. U kobiet z tyłozgięciem macicy przyczyną bólu przy głębokiej penetracji może być zatwardzenie - częsty problem kobiet z tyłozgięciem macicy, którym dno macicy utrudnia wypróżnienie.

Ból przy stosunku: pochwica

Pochwica to schorzenie powstające w psychice - mięśnie otaczające wejście do pochwy kurczą się tak mocno, że mężczyzna nie może wprowadzić członka. Pochwica dotyka przede wszystkim kobiety mające złe doświadczenia seksualne (np. gwałt, molestowanie) lub wychowane w atmosferze potępienia seksu. Pochwica ustępuje prawie w stu procentach, ale konieczna jest psychoterapia i trening - zaczyna się go od nauki głębokiego rozluźnienia mięśni.