Seksuolog: czym się zajmuje specjalista z dziedziny seksuologii? Jak wygląda wizyta u seksuologa?

2017-07-25 10:40

Seksuolog to specjalista w dziedzinie seksuologii, zajmującej się sferą życia seksualnego człowieka. Do seksuologa warto się udać, jeśli trapią nas problemy związane z seksem - brak orgazmu, zaburzenia erekcji, przedwczesny wytrysk albo pochwica czy bolesne stosunki. Wizyty u seksuologa nie trzeba się obawiać: przeczytaj, jak wygląda wizyta i z jakimi problemami warto się udać do specjalisty z seksuologii.

Seksuolog. Czym się zajmuje i jak wygląda pierwsza wizyta?
Autor: thinkstockphotos.com O udany seks trzeba dbać tak jak o każdy inny aspekt zdrowia, ponieważ jego brak odbija się na całym organizmie.

Spis treści

 1. Seksuolog - czym się zajmuje?
 2. Z jakimi problemami udać się do seksuologa?
 3. Jak wygląda wizyta u seksuologa?
 4. Na czym polega leczenie po wizycie u seksuologa?

Seksuolog - czym się zajmuje?

Seksuolog specjalizuje się w seksuologii - interdyscyplinarnej dziedzinie wiedzy, która zajmuje się płciowym życiem człowieka zarówno w sferze ciała, jak i psychiki. Seksuolog udzieli nam niezbędnych wskazówek, gdy dopiero zamierzamy rozpocząć współżycie. To ważne, bo ten "pierwszy raz" ma ogromny wpływ na jakość naszego późniejszego życia intymnego. Pomoże również, jeśli mamy problemy ze wzwodem czy osiągnięciem orgazmu. Udzieli porad z zakresu anatomii, higieny intymnej, zapobiegania ciąży, a także w przypadku problemów z akceptacją orientacji seksualnej czy określeniem swojej tożsamości płciowej.

Seksuolog zwykle uzyskuje wcześniej tytuł lekarza medycyny w dziedzinie psychiatrii, ginekologii lub urologii. Dlatego rada, którą otrzymujemy, jest pełna. Dowiemy się, czy nasze problemy ze współżyciem wiążą się z psychiką, czy też są spowodowane złym funkcjonowaniem jakichś narządów. Wizyta u seksuologa wymaga przełamania wstydu - przecież dotyczy najbardziej intymnej sfery życia. Ale warto go odwiedzić, ponieważ o udany seks należy dbać tak samo jak o zdrowe serce czy stawy. Brak satysfakcji w życiu erotycznym niesie za sobą wiele niepotrzebnych negatywnych przeżyć, które odbijają się na funkcjonowaniu całego organizmu i psychiki. Do seksuologa powinny się też zgłaszać osoby, które uważają, że ich życie seksualne odbiega od ogólnie przyjętych norm, nie akceptują swej orientacji seksualnej, mają nietypowe preferencje i zaburzenia identyfikacji płciowej (np. transseksualiści).

Z jakimi problemami udać się do seksuologa?

Jeżeli chcemy zasięgnąć bezpłatnej porady, musimy wcześniej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu i wziąć od niego skierowanie do specjalisty w dziedzinie seksuologii. Wskazaniami do wizyty u seksuologa są zwłaszcza:

 • zaburzenia erekcji (niepełna, zanikająca, brak erekcji);
 • zaburzenia wytrysku (przedwczesny, opóźniony, brak wytrysku);
 • zaburzenia popędu seksualnego (wzmożony, obniżony);
 • bolesne stosunki płciowe (dyspaurenia);
 • niemożność odbycia stosunku płciowego (pochwica),
 • brak orgazmu (anorgazmia) lub trudności w jego osiągnięciu;
 • uzależnienie od seksu (seksoholizm);
 • brak akceptacji (lub trudności z określeniem) swojej orientacji seksualnej;
 • problemy z tożsamością płciową (transseksualizm).

Jak wygląda wizyta u seksuologa?

Pierwsza wizyta u seksuologa zwykle polega na zebraniu wywiadu. Lekarz pyta o problemy dotyczące życia erotycznego, ogólny stan zdrowia, przebyte choroby i urazy. Odpowiedzi są ważne, bo wiele schorzeń ogólnych (cukrzyca, nadciśnienie) oraz regularne przyjmowanie leków może źle wpływać na jakość życia seksualnego. Jeśli seksuolog jest też ginekologiem, to w przypadku podejrzenia np. wad budowy narządów płciowych zaproponuje badanie. Po ustaleniu przyczyn problemów lekarz podejmuje decyzje o dalszym postępowaniu.

Na czym polega leczenie po wizycie u seksuologa?

Seksuolog w zależności od diagnozy:

 • zaleci psychoterapię;
 • przepisze różnego typu leki (czasem niezbędna jest kuracja hormonalna lub leczenie kardiologiczne);
 • udzieli praktycznych wskazówek dotyczących "techniki" współżycia;
 • podpowie środki i metody pomocne w rozwiązaniu problemów.
Warto wiedzieć

Ile kosztuje wizyta u seksuologa?

Z pomocy seksuologa możemy korzystać zarówno w ramach wizyty refundowanej przez NFZ, jak i prywatnej. Cena wizyty u lekarza-seksuologa różni się w zależności od regionu kraju i samego specjalisty. Najczęściej za wizytę zapłacimy 100-200 zł, u najbardziej uznanych lekarzy nawet więcej.

Warto dodać, że możemy udać się na wizytę nie tylko do lekarza-seksuologa, ale również psychologa-seksuologa - ceny jednej godzinnej wizyty u psychologa specjalizującego się w seksuologii także wynoszą około 100-200 zł.

W artykule wykorzystano fragmenty tekstu lek. med. Sylwii Baczyńskiej-Świerczyńskiej, który ukazał się w miesięczniku "Zdrowie".

miesięcznik "Zdrowie"

O autorze
Anna Sierant
Anna Sierant
Redaktor prowadząca działy Psychologia i Uroda, a także stronę główną w serwisie Poradnikzdrowie.pl. Jako dziennikarka współpracowała m. in. z "Wysokimi Obcasami", serwisami: dwutygodnik.com i entertheroom.com, kwartalnikiem "G'RLS Room". Współtworzyła również magazyn internetowy "Pudrowy Róż". Prowadzi blog jakdziewczyna.wordpress.com.

Specjalizacje medyczne - test wiedzy

Pytanie 1 z 10
W leczeniu nadwagi i otyłości specjalizuje się: