Zaburzenia seksualne kobiet: brak orgazmu, bolesne współżycie, niechęć do seksu

Zaburzenia seksualne na tle nerwicowym dotykają wielu kobiet, chociaż rzadko która się do nich przyznaje. Najczęstsze z zaburzeń seksualnych kobiet to anorgazmia, dyspareunia, pochwica, hypolibidemia i hiperlibidemia. Jakie są przyczyny braku orgazmu, bolesnego współżycia czy niechęci do seksu i jak się to leczy?

Brak orgazmu, bolesne współżycie, niechęć do seksu albo nadmierny apetyt na seks. Zaburzenia seksualne to wciąż temat tabu, choć z badań seksuologów wynika, że aż około 30 procent kobiet odczuwa dyskomfort w trakcie współżycia.

Zaburzenia seksualne u kobiet: przyczyny

  • zahamowania powstałe w wyniku wychowania w środowisku rodzinnym,
  • konflikty w kontakcie z partnerem,
  • stan zmęczenia, niedospania, wyczerpania, nadmiernego obciążenia różnymi obowiązkami,
  • lęk przed ciążą,
  • błędy popełniane w technice współżycia seksualnego,
  • wiązanie się z partnerem na zasadzie zdrowego rozsądku,
  • nieumiejętność dopasowania seksualnego,
  • brak akceptacji orgazmu osiągniętego w wyniku pieszczot łechtaczki i oczekiwanie na orgazm w wyniku stosunku,
  • brak warunków zapewniających intymność współżycia,
  • negatywne nastawienie i uprzedzenie wobec mężczyzn.

Zaburzenia seksualne u kobiet: leczenie

Zaburzenia seksualne, wbrew temu, co myśli wiele kobiet nimi dotkniętych, nie przejdą same. Zaburzenia seksualne u kobiet wymagają terapii i to najlepiej prowadzonej przy udziale partnera, bo u ich podłoża leżą właśnie relacje z partnerem i ocena związku. Szanse na skuteczną terapię rosną, gdy kobieta jest szczera w stosunku do terapeuty i ma pełne wsparcie partnera.

Zaburzenia seksualne u kobiet: anorgazmia czyli brak orgazmu

Anorgazmia, czyli brak orgazmu, to problem, któremu mogą towarzyszyć niewielkie zaburzenia hormonalne. Anorgazmia może być pierwotna - kobieta od inicjacji seksualnej nigdy nie szczytowała, lub wtórna. Brak orgazmu może się wiązać z obojętnością seksualną, nieodczuwaniem podniecenia czy potrzeb seksualnych w ogóle. Z anorgazmią może się wiązać niechęć a nawet wstręt do partnera, choć czasem zaburzenie to nie wyklucza odczuwania przyjemności z seksu mimo braku orgazmu. Anorgazmia może pojawić się również po porodzie, gdy kobieta nie widzi świata poza swoim dzieckiem.

Zaburzenia seksualne u kobiet: bolesne współżycie czyli dyspareunia

Dyspareunia, czyli bolesne współżycie sprawia, że kobieta unika seksu, bo sprawia jej on ból. Dlaczego? Przyczyną mogą być stany zapalne pochwy i sromu oraz grzybice, choć często okazuje się przyczyna tkwi w konfliktach z partnerem i ma tło nerwicowe.

Zaburzenia seksualne u kobiet: pochwica czyli skurcz mięśni

Pochwica często występuje u kobiet obawiających się defloracji. Dotyka też kobiety z nerwicą lękową, oraz z brakiem poczucia bezpieczeństwa lub z brakiem akceptacji partnera. Czasem jej ofiarami padają histeryczki. Kolejne nieudane próby odbycia stosunku mogą tylko pochwicę pogłębiać, stąd konieczność interwencji fachowca.

Zaburzenia seksualne u kobiet: hypolibidemia

Hypolibidemia to spadek potrzeb seksualnych, zobojętnienie seksualne (przy zachowaniu zdolności do przeżywania orgazmu). Może to być spowodowane różnymi czynnikami, ale zazwyczaj u podłoża hypolibidemi leży monotonia i rutyna współżycia oraz zobojętnienie na partnera i znudzenie się nim.

Zaburzenia seksualne u kobiet: hiperlibidemia

Hiperlibidemia to nadmierna potrzeba aktywności seksualnej. Może być spowodowana hormonami, ale rozwija się też na podłożu nerwicowym: seks zaczyna być narzędziem pozwalającym rozładować napięcie, staje się ucieczką od codzienności.

Przy pisaniu tekstu korzystałam z książek profesora Zbigniewa Lwa-Starowicza

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
M
|

Polecam lubrykantu użyć ;)

Mania
|

Ja od 11 lat nie przezywam orgazmu I nie wiem jak sobie z tym poradzic. Powodem chyba jest wychowanie, ze o sexie sie nie rozmawia, zadawniony lek o zajscie w ciaze, I chyba za duzo mam na glowie. Tu upatrywalabym powodow. Ale bez orgazmu chyba mozna zyc,prawda?

liza
|

ja mam problem z suchością pochwy podczas stosunku i do szału mnie to doprowadza....

Generacja
|

Serdecznie zapraszamy na bezpłatne konsultacje z seksuologiem, które odbędą się w poniedziałek 9.12. w godz. 8 -14. Decyduje kolejność zapisów - każdy pacjent zapisywany jest aż na 45-minutowe spotkanie, bezpłatnie.

Adres: Instytut Genetyki Generacja, ul. Piękna 66/8, 00-672 Warszawa

Zapraszamy indywidualnie, w parach, na edukację seksualną i po porady - to wyjątkowa możliwość rozwiania swoich wątpliwości i uzyskania odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania.

Zapisy pod numerami telefonów:
+48 726 587 111
+48 697 400 836
info@gene-racja.pl
Szczegóły, sylwetka prowadzącej na http://gene-racja.pl/

Decyduje kolejność zgłoszeń.

Antosia
|

Odkąd urodziłam córeczkę zaczęły się moje problemy z seksem.
Jakieś 10 tygodni po urodzenia córeczki miałam zbliżenie z mężem ale nie było miło, otóż występuje ból i suchość pochwy.
Żele i inne kremy nawilżające nie rozwiązują problemu bo ból który czuje podczas wejścia do pochwy pozostaje nadal.
Byłam u kilku ginekologów ale wszyscy rozkładają ręce i mówią że to minie, aczkolwiek Córcia ma już rok a moje dolegliwości są nadal.