ANORGAZMIA czyli chorobliwy brak ORGAZMU

Anorgazmia to niemożność osiągnięcia orgazmu mimo przeżywanego przez kobietę podniecenia seksualnego. Winny temu bywa np. niedobór testosteronu i estrogenów oraz nadmiar progesteronu. Wśród przyczyn  wymienia się także te o podłożu psychologicznym.

Anorgazmia to choroba, mówimy o niej, gdy kobieta nie może osiągnąć orgazmu, mimo przeżywanego przez kobietę podniecenia seksualnego i akceptacji partnera. Winne temu bywają hormony np. niedobór testosteronu i estrogenów, nadmiar progesteronu oraz uzależnienia. Wymienia się też przyczyny o podłożu psychologicznym, m.in. doświadczenie przemocy seksualnej, silna potrzeba dominacji. Dysfunkcje orgazmu mają charakter sytuacyjny i pojawiają się w określonych okolicznościach lub w zbliżeniach z określonymi partnerami, co tłumaczy ich psychologiczne podłoże. Badania pokazały, że aż na 5 kobiet na świecie 1 ma problem z zaspokojeniem seksualnym.

Fizjologiczne przyczyny anorgazmii

Czynniki somatyczne:

 • wady wrodzone, bądź nabyte narządu rodnego, np. wady statyki macicy, wady wrodzone pochwy
 • zaburzenia hormonalne obniżające libido np. dysfunkcja tarczycy, hiperprolaktynemia, hipoestrogenizm
 • zaburzenia neurologiczne - np. uszkodzenie nerwu sromowego, urazy rdzenia kręgowego
 • zaburzenia w następstwie zabiegów operacyjnych
 • zmiany poporodowe
 • stany zapalne w obrębie narządu moczowo-płciowego
 • hipotonia
 • brak kurczliwości mięśnia Kegla
 • zmiany menopauzalne

Somatyczne przyczyny anorgazmii leczy się według zasad znanych z ginekologii lub endokrynologii. W leczeniu anorgazmii przydatne są treningi masturbacyjne, ułatwiające odkrycie sposobów pobudzania sfer erogennych kobiety. Osłabienie mięśnia Kegla można leczyć ćwiczeniami polegającymi na rytmicznym napinaniu i rozluźnianiu grupy mięśni krocza.

Psychologiczne przyczyny anorgazmii

Czynniki psychogenne:

 • traumatyczne przeżycia seksualne w dzieciństwie
 • stany lękowe towarzyszące współżyciu: lęk przed ciążą, brak intymności w realizacji zbliżenia
 • czasowe zmniejszenie pożądania seksualnego - np. zły nastrój, przemęczenie fizyczne i psychiczne
 • miłość konfliktowa, brak zgodności między partnerem emocjonalnym a seksualnym, uczucia skierowane do innej osoby, niż ta z którą realizuje się zbliżenie
 • konflikty w związku zależne od partnera - brak zapewniania dogodnych warunków przez mężczyznę, niska kultura erotyczna, rzadziej - nieudany dobór partnerski, chęć dominacji mężczyzny w związku
 • niechęć do partnera

Anorgazmię o podłożu psychologicznym leczy się przez odtworzenie optymalnych warunków zapewniających orgazm. Bardzo częstą przyczyną są nieprawidłowe relacje między partnerami. W związku z tym najczęściej rozpoczyna się terapię od naprawy więzi partnerskich i edukacji seksualnej partnera. Wskazane jest przekazanie mu wiedzy o możliwości pobudzania przestrzeni Grafenberga (punktu G) oraz jednoczesnej stymulacji pochwy i łechtaczki, stymulacji szyjki macicy podczas głębokich ruchów frykcyjnych. Zaleca się też przedłużanie i urozmaicanie gry wstępnej, by bardziej rozbudzić partnerkę. Najkorzystniejsza jest pozycja „ona na górze”, bo wtedy penis stymuluje przednią ścianę pochwy, gdzie znajduje się bardzo uwrażliwiony punkt G (ok. 5 cm od wejścia do pochwy).

Na anorgazmię mają wpływ również czynniki kulturowe

Rygorystyczne purytańskie wychowanie najbliższego środowiska, brak należytej wiedzy o seksualności kobiety, przeceniane roli orgazmu w satysfakcji w związku partnerskim to ciąg czynników trudnych do zdiagnozowania, niemniej mających wpływ na spotęgowanie dolegliwości. O takich przyczynach warto porozmawiać z psychologiem.

Anorgazmia to choroba

Niemożność osiągnięcia orgazmu przy istnieniu silnej potrzeby seksualnej kobiety może prowadzić do licznych zaburzeń:

 • psychicznych - o charakterze histeryczno-neurostenicznym
 • somatycznych - długotrwałe przekrwienie bierne w okolicach narządów miednicy mniejszej prowadzi do przerostu w mięśniowej części szyjki macicy, przerostów tkanki łącznej przymacicza.

Dlatego warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Ada
|

To idź do lekarza . tu raczej nie znajdziesz lekarstwa. To problem twojej głowy nie dołu

chory
|

może wreszcie ktoś dostrzeże takie orgazmy.jest to taka potrzeba jak sikanie.Wywołuje się je przez wywoływanie skurczy macicy np liście malin albo koper włoski pite w południe.Tylko,że orgazmy powodują halucynacje.Kobiety w historii radziły sobie środkami na ciężki poród np.złocień balsamiczny i inne.Czy znajdzie się ktoś kto zbada te zioła i podobne stosowane w tym schorzeniu przez wieki?

stokrotka
|

@Violla Gdzie na tej stronie mogę złożyć zamówienie? Szukam, szukam i nie mogę znaleźć.. ;)

smutna:(
|

Witam mam 30lat mam cudownego partnera choć mnie bardzo podnieca i bardzo się staram nie mam orgazmu:(

bozenka
|

ja polecam jak najbardziej żel Libidizer zakupiony w sklepie internetowym, nie wyobrażam sobie bez niego stosunku, doskonale potęguje moje doznania

fff
|

hej.. napisz proszę bardziej kontretnie gdzie można kupić ten żel!!!!!!!!!!!

Violla
|

Chyba mogę się śmiało przyznać, żę prze lata cierpiałąm na tę dolegliwość, nieraz płakałąm, gdy mąż chciał się kochać a ja po prostu nie miałam ochoty, bo już wiedziałam, że dla mnie nie znajdzie się żadna przyjemność, stosowałam wiele środków, nawet takie, które lekarz przepisywał, ale zawsze kończyło się albo na skutkach ubocznych, albo z góry lekarz zastrzegł, że można sosować je czas ograniczony. Wszystko było na chwilę. Ostatnio kupiłam Alurę, jest to żel, którego skład otrzymał Nagrodę Nobla. Jestem w ogromnym szoku, że bez recepty i 1000-krotnie z lepsdzym efektem i bez ograniczeń mogę stosować go. Wow, efekt zaskoczył samego męża, zaczął pytać czy wcześniej nie miałam po prosrtu romansu. Nie, ten żel to dzieło sztuki, mega podniecenie i mega doznania, stosuję już 2 miesiące i nie zamienię na nic innego. Ma też dodatkowe właściwości profilaktyczne na inne choroby, więc dbam jednocześnie o moje zdrowie. Polecam, z całęgo serca, bo wiem jakie przykrości można mieć. ;) V.

PZS
|

Czy orgazm jest warunkiem sin equa non udanego związu fizycznego?
Gdyby tak było, to ludzie chyba by sie nigdy nie przytulali?
http://portalzdrowiaseksual...