9 rodzajów orgazmu: pochwowy, łechtaczkowy, sutkowy, nocny, tantryczny

2018-04-11 17:51
9 rodzajów orgazmu: pochwowy, łechtaczkowy, sutkowy, nocny, tantryczny
Autor: Thinkstockphotos.com

Orgazm może objawiać się na różne sposoby i być osiągany na drodze rozmaitych technik stymulacji, nie tylko cielesnych. Fala przyjemności może nadejść zupełnie niespodziewanie i poza naszą świadomością, na przykład podczas snu lub w wyniku fantazjowania. Poznaj różne rodzaje orgazmów i dowiedz się, które z nich dostarczają największej dawki erotycznych doznań.

Wszystko o kobiecym orgazmie

Wśród rodzajów orgazmów można wyróżnić te przeżywane zarówno przez mężczyzn i kobiety – na przykład tantryczny, wielokrotny lub nocny, a także charakterystyczne tylko dla pań, takie jak: orgazm łechtaczkowy, sutkowy, pochwowy. Różnorodność orgazmów typowych dla kobiet wynika z większej złożoności ich sfery seksualnej – choć na ogół trudniej im osiągnąć szczyt rozkoszy, to przeżywana przez nich przyjemność jest bardziej intensywna i dogłębna.

Poznaj najczęstsze typy orgazmów i dowiedz się, który jest w stanie dostarczyć największej dawki przyjemności.

Orgazm typowy

Typowy orgazm to szczytowy moment podniecenia seksualnego i związane z tym odczucie silnej rozkoszy. Najczęściej pojawia się pod koniec stosunku płciowego w wyniku pobudzania łechtaczki i pochwy (u kobiet) lub penisa (w przypadku mężczyzn). Uczucia towarzyszące typowemu orgazmowi to zazwyczaj: ciepło rozchodzące się od łechtaczki w kierunku całego ciała, skurcze macicy, przyspieszone tętno, zwiększony rytm oddechu, a na koniec uczucie wyraźnego odprężenia. U mężczyzn orgazm trwa tylko kilka sekund i najczęściej zbiega się z momentem wytrysku nasienia.

Czytaj też: Co to jest orgazm - sprawdź, co się dzieje z ciałem kobiety podczas orgazmu

Orgazm łechtaczkowy

Orgazm pojawiający się w wyniku pieszczot łechtaczki jest najczęstszy i najłatwiejszy do osiągnięcia. Wynika to z silnego unerwienia tej części ciała (łechtaczkę określa się często jako odpowiednik penisa u mężczyzn). U 60-80% kobiet tylko taki sposób stymulacji może spowodować orgazm. Jednocześnie, jak wynika z badań przeprowadzonych z wykorzystaniem aparatury elektronicznej, orgazm łechtaczkowy daje najbardziej różnorodne i najintensywniejsze doznania.

Orgazm pochwowy

Autorem podziału na orgazm łechtaczkowy i pochwowy jest Zygmunt Freud. Twierdził on, że orgazm pochwowy ma przewagę nad łechtaczkowym, ponieważ ten pierwszy może uzyskać tylko kobieta dojrzała, w pełni rozwinięta seksualnie. Z tego powodu do dziś wiele kobiet ma kompleksy z powodu braku orgazmu pochwowego – oczywiście niesłusznie. Seksuolodzy wciąż spierają się, czy te dwa rodzaje orgazmów można w ogóle rozgraniczyć. Co więcej, według badań tylko 20-30% kobiet jest w stanie szczytować poprzez stosunek pochwowy. Kobiety, które utrzymują, że potrafią odczuć różnicę między orgazmem pochwowym i łechtaczkowym opisują ten pierwszy jako mniej intensywny i porównują do spokojnych fal przepływających przez ciało.

Warto wiedzieć

W 1957 niemiecki lekarz Ernst Gräfenberg wysnuł teorię na temat punktu G – bardzo silnej strefy erogennej mającej znajdować się na przedniej ścianie pochwy, w odległości ok. 5 cm od jej wejścia. Stymulacja punktu G ma dawać kobiecie ogromną rozkosz, nieporównywalną z żadnym innym doznaniem erotycznym. Orgazm osiągany na drodze pobudzania tej strefy nazywany jest orgazmem punktu G i często kończy się wytryskiem kobiecym.

Czytaj też: ZASTRZYK ORGAZMU, czyli powiększenie punktu G. Na czym polega zastrzyk orgazmu?

Orgazm sutkowy

Orgazm sutkowy można osiągnąć w wyniku pieszczot piersi. Wywołanie go nie jest jednak takie proste. Kobiecy biust jest w różnym stopniu wrażliwy na bodźce erotyczne – u niektórych kobiet długotrwałe pieszczenie tych okolic może wręcz sprawiać ból i wywoływać rozdrażnienie zamiast przyjemności. Nawet jeśli partnerka odczuwa satysfakcję z pieszczot piersi, doprowadzenie jej do orgazmu w ten sposób wymaga odpowiedniej techniki i stopniowania bodźców. Uczucia towarzyszące orgazmowi sutkowemu są podobne jak w przypadku łechtaczkowego – występują skurcze macicy i pochwy, po ciele rozchodzi się pulsujące ciepło, tętno przyspiesza.

Orgazm wyobrażeniowy

Orgazm wyobrażeniowy (inaczej psychogenny) osiągany jest na drodze pobudzenia psychicznego. Do jego pojawienia się nie jest w ogóle potrzebna stymulacja ciała – źródłem rozkoszy są wyłącznie fantazje erotyczne. Doznania przeżywane w trakcie orgazmu wyobrażeniowego są bardzo podobne do tych, które odczuwa się w wyniku stosunku seksualnego.

Orgazm nocny

Orgazm nocny pojawia się samoistnie w czasie snu. Jest to normalne zjawisko i jego częstotliwość uzależniona jest od różnych czynników – między innymi od wieku (częściej zdarza się u kobiet starszych), a nawet od podejścia do spraw seksu (kobiety otwarte na seks, bardziej świadome swoich potrzeb częściej doświadczają orgazmów nocnych). Seksuolodzy zwracają uwagę, że ten rodzaj orgazmu ma związek z niezaspokojeniem seksualnym i wysokim poziomem libido.

Odpowiednikiem orgazmu nocnego u mężczyzn są polucje, czyli mimowolny wytrysk nasienia w trakcie snu.

Orgazm wielokrotny

Szacuje się, że ok. 30% kobiet jest zdolnych do osiągnięcia orgazmu wielokrotnego. Może on wystąpić dwa, trzy, a nawet pięć razy w ciągu jednego stosunku. Kilkakrotne szczytowanie uzależnione jest między innymi od poziomu libido i predyspozycji psychoseksualnych. Żeby doprowadzić partnerkę do orgazmu wielokrotnego, trzeba odpowiedniej techniki – po pierwszym szczytowaniu kobiety parter powinien kontynuować stymulację, nie przestając wykonywać ruchów frykcyjnych.

U mężczyzn orgazm wielokrotny jest dużo trudniejszy do wywołania – ma to związek z długim czasem regeneracji po odbytym stosunku.

Orgazm tantryczny

Do orgazmu tantrycznego może dojść zarówno kobieta, jak i mężczyzna, w wyniku zastosowania technik tantrycznych. Seks tantryczny wywodzi się z filozofii Wschodu i polega na silnym podkreśleniu aspektu duchowego w relacjach damsko-męskich. Według tantry stosunek seksualny to coś znacznie więcej niż tylko dążenie do fizycznego spełnienia – to długi, mistyczny rytuał. Sama gra wstępna trwa prawie godzinę i zawiera delikatne pieszczoty, które bardzo powoli i stopniowo zwiększają podniecenie u obojga partnerów. Zwieńczeniem długiej gry wstępnej jest intensywny, ekstatyczny orgazm, dużo silniejszy niż w przypadku zwykłego stosunku.

Orgazm bolesny

Zdarza się, że przeżywany orgazm może być bolesny. U kobiet objawia się często pod postacią kłucia, pieczenia, ściskania, rozrywania. Ból umiejscowiony jest zwykle w okolicach genitaliów i miednicy. Do przyczyn bolesnego orgazmu należą m.in. zmiany w budowie narządów rodnych wywołane porodem lub zabiegami operacyjnymi, zmiany hormonalne, menopauza, mięśniaki macicy, stosowanie spirali domacicznej, nadwrażliwość łechtaczki. U mężczyzn dużo rzadziej dochodzi do orgazmów bolesnych. Ich występowanie najczęściej spowodowane jest zmianami chorobowymi w obrębie gruczołu krokowego (zapalenia, grzybice, stulejka).

Czytaj też: Zaburzenia seksualne kobiet: brak orgazmu, bolesne współżycie, niechęć do seksu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.