Ból kobiety podczas współżycia a zaufanie do partnera [Porada eksperta]

2015-06-26 12:56

Narzeczona była dziewicą do 35. roku życia, teraz (gdy współżyjemy od 5 miesięcy) ma pretensje, że nie ma orgazmu wewnątrzpochwowego, tylko łechtaczkowy. Myśli o tym, że nie jestem wolny i nie może się zrelaksować. Tak się tym przejąłem, że przez 2 tyg. nie miałem wzwodu, bo myślałem, że to moja wina. Teraz uważa, że nie pasuję do niej, bo mam zbyt twardego członka (czuje ból i otarcia) i uważa, że miększy byłby lepszy. Co mam zrobić? Mówi, że ją to boli. Orgazmu pochwowego nadal nie ma, a staram się, jak mogę (nawet bardziej). Bardzo ją kocham.

Porada seksuologa
Autor: Getty Images

To, że pana partnerkę boli podczas stosunku, nie jest spowodowane tym, że pana członek jest za twardy. Do udanego stosunku wymagana jest odpowiednia twardość członka i generalnie - im twardszy, tym lepszy. Ból może być spowodowany np. zbyt małym nawilżeniem pochwy. Im mniejsze nawilżenie pochwy, tym większe ryzyko otarć i bólu. Z kolei zbyt małe nawilżenie może być spowodowane tym, że partnerka nie jest w stanie się wystarczająco rozluźnić, bo np. nie do końca panu ufa. U kobiet sfera seksualne jest zdecydowanie bardziej skomplikowana niż u mężczyzn i silnie wiąże się z ich życiem emocjonalnym. Ból podczas stosunku może być również związany z infekcjami dróg rodnych lub innymi przyczynami organicznymi. Dobrze jeśli partnerka skonsultowałaby się w tej sprawie z ginekologiem.

Tymczasem warto zastosować żele nawilżające, aby zminimalizować ewentualne otarcia, które powodują ból. Jeżeli chodzi o przeżywanie orgazmu u partnerki to przede wszystkim jest grupa kobiet, które przeżywają wyłącznie orgazm łechtaczkowy i nie są w stanie osiągnąć orgazmu pochwowego. Orgazm łechtaczkowy jest obecnie uważany za równorzędny z pochwowym, a nie jak dawniej za gorszy. Poza tym, niektóre kobiety mogą się nauczyć doświadczać orgazmu pochwowego. Zjawisko to wygląda inaczej niż u mężczyzn, którzy mają swój orgazm automatycznie z natury. Pana partnerka współżyje dopiero od niedawna, a niektóre kobiety z czasem dopiero nabywają umiejętności przeżywania orgazmu pochwowego.

Istotną rolę odgrywa partner, ale zdecydowanie ważniejszą rolę ma tutaj sama partnerka i jej nastawienie, ewentualne blokady lub inne doświadczenia. Bardzo ważną kwestią dla większości kobiet jest zaufanie do partnera i więź emocjonalna. Brak zaufania może powodować blokady i trudność w osiągnięciu więzi intymnej między wami. Same sprawy techniczne podczas współżycia pełnią zazwyczaj drugorzędną rolę, ale im więcej będzie pan wiedział na temat oczekiwań i tego, co lubi pana partnerka, tym lepiej. W państwa przypadku warto rozważyć wspólną wizytę u seksuologa.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta