Ból kobiety podczas współżycia a zaufanie do partnera [Porada eksperta]

2015-06-26 12:56

Narzeczona była dziewicą do 35. roku życia, teraz (gdy współżyjemy od 5 miesięcy) ma pretensje, że nie ma orgazmu wewnątrzpochwowego, tylko łechtaczkowy. Myśli o tym, że nie jestem wolny i nie może się zrelaksować. Tak się tym przejąłem, że przez 2 tyg. nie miałem wzwodu, bo myślałem, że to moja wina. Teraz uważa, że nie pasuję do niej, bo mam zbyt twardego członka (czuje ból i otarcia) i uważa, że miększy byłby lepszy. Co mam zrobić? Mówi, że ją to boli. Orgazmu pochwowego nadal nie ma, a staram się, jak mogę (nawet bardziej). Bardzo ją kocham.

To, że pana partnerkę boli podczas stosunku, nie jest spowodowane tym, że pana członek jest za twardy. Do udanego stosunku wymagana jest odpowiednia twardość członka i generalnie - im twardszy, tym lepszy. Ból może być spowodowany np. zbyt małym nawilżeniem pochwy. Im mniejsze nawilżenie pochwy, tym większe ryzyko otarć i bólu. Z kolei zbyt małe nawilżenie może być spowodowane tym, że partnerka nie jest w stanie się wystarczająco rozluźnić, bo np. nie do końca panu ufa. U kobiet sfera seksualne jest zdecydowanie bardziej skomplikowana niż u mężczyzn i silnie wiąże się z ich życiem emocjonalnym. Ból podczas stosunku może być również związany z infekcjami dróg rodnych lub innymi przyczynami organicznymi. Dobrze jeśli partnerka skonsultowałaby się w tej sprawie z ginekologiem.

Tymczasem warto zastosować żele nawilżające, aby zminimalizować ewentualne otarcia, które powodują ból. Jeżeli chodzi o przeżywanie orgazmu u partnerki to przede wszystkim jest grupa kobiet, które przeżywają wyłącznie orgazm łechtaczkowy i nie są w stanie osiągnąć orgazmu pochwowego. Orgazm łechtaczkowy jest obecnie uważany za równorzędny z pochwowym, a nie jak dawniej za gorszy. Poza tym, niektóre kobiety mogą się nauczyć doświadczać orgazmu pochwowego. Zjawisko to wygląda inaczej niż u mężczyzn, którzy mają swój orgazm automatycznie z natury. Pana partnerka współżyje dopiero od niedawna, a niektóre kobiety z czasem dopiero nabywają umiejętności przeżywania orgazmu pochwowego.

Istotną rolę odgrywa partner, ale zdecydowanie ważniejszą rolę ma tutaj sama partnerka i jej nastawienie, ewentualne blokady lub inne doświadczenia. Bardzo ważną kwestią dla większości kobiet jest zaufanie do partnera i więź emocjonalna. Brak zaufania może powodować blokady i trudność w osiągnięciu więzi intymnej między wami. Same sprawy techniczne podczas współżycia pełnią zazwyczaj drugorzędną rolę, ale im więcej będzie pan wiedział na temat oczekiwań i tego, co lubi pana partnerka, tym lepiej. W państwa przypadku warto rozważyć wspólną wizytę u seksuologa.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Chochoł

Seksuolog, psycholog, terapeuta Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, certyfikowany coach ICC. Zajmuje się promowaniem szeroko rozumianego zdrowia seksualnego oraz udzielaniem pomocy i wsparcia w zakresie trudności natury seksuologicznej i psychologicznej. Prowadzi terapię indywidualną oraz terapię par. Więcej na: http://seksuolog-radom.pl/

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.