Mąż nie ma ochoty na seks i stracił chęć do działania [Porada eksperta]

2015-06-12 0:01

Od około roku mąż nie ma ochoty na seks. Jesteśmy razem od 7 lat. Obydwoje nigdy nie byliśmy strasznie aktywni seksualnie, 1-2 stosunki tygodniowo wystarczyły. Po 4,5 roku związku zaczęliśmy się starać o dziecko. Udało się dopiero po 2,5 roku starań. Obecnie jestem w ciąży. Od okołu roku mąż w ogóle nie miał ochoty na seks. Sądzę, że wcześniej wynikało to z ciągłej presji do zbliżeń, ponieważ tak długo staraliśmy się o dziecko. Jednak mąż sam zauważył, że coś jest nie tak, ponieważ w ogóle nie odczuwa ochoty na seks, sądzę, że również się nie masturbuje. Mąż jest bardzo czuły, ale wystarczy mu wyłącznie przytulanie oraz bliskość bez zbliżeń. Zaniepokojony sytuacją zrobił badania, wszystko jest w porządku (morfologia, cholesterol, poziom testosteronu oraz hormonów tarczycy w normie). Mąż raczej nie ma stresującej pracy, a kondycja finansowa rodziny jest bardzo dobra, jest aktywny fizycznie i zdrowo się odżywia. Dodatkowo wkrótce urodzi się nasze dziecko, na które tak długo czekaliśmy z mężem. Podczas ciąży nie możemy współżyć, ponieważ takie jest zalecenie lekarza. Jednak pomimo wszystko mąż nie odczuwa ochoty na seks. Mąż zauważył również, że od dłuższego czasu nie ma na nic ochoty ani chęci do działania. Nie chcę już naciskać męża w tej kwestii, ale widzę, że jego też zaczyna to niepokoić. Dodam, że mąż ma 30 lat.

Porada seksuologa
Autor: Getty Images

Brak ochoty i chęci do działania, który utrzymują się od dłuższego czasu, to jedne z głównych objawów depresji. Spadek czy zupełny brak zainteresowania seksem również może się wiązać z zaburzeniami nastroju. Zdecydowanie polecam konsultację u psychologa, zwłaszcza, że z medycznego punktu widzenia wszystko jest w porządku. Czasami depresji nie widać na pierwszy rzut oka. Może wystąpić depresja maskowana lub np. depresja monosymtomatyczna, kiedy występuje jeden dominujący objaw, np. spadek libido i brak zainteresowania seksem.

Niewątpliwie mają też państwo za sobą niełatwy czas starań się o dziecko, okupiony sporym stresem i napięciami. Mógł to być jeden z powodów, który przyczynił się do spadku zainteresowania seksem i ogólnymi trudnościami męża. Mężczyźni zupełnie inaczej przeżywają czas ciąży i tematy macierzyństwa niż kobiety. Czasami jest to dla nich źródło lęków i obaw, z którymi nie potrafią sobie poradzić. Żeby powiedzieć coś więcej na temat państwa sytuacji, potrzebny jest bardziej szczegółowy wywiad i więcej informacji. Jeszcze raz polecam konsultację psychologiczną.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta