Masturbacja: skąd się bierze i czy można jej zaprzestać? [Porada eksperta]

2015-06-23 11:35

Czy można jakoś zerwać z masturbacją, bo od dłuższego czasu staram się z tym skończyć, ale bezskutecznie? I czy jestem na to skazany do końca życia?

Porada seksuologa
Autor: Getty Images

Masturbacja stanowi niejako substytut współżycia płciowego, naturalny wentyl bezpieczeństwa rozładowujący skumulowane napięcie seksualne i dotyczy zarówno dorastającej młodzieży, jak i również ludzi oddalonych od swoich partnerów, ludzi samotnych lub w podeszłym wieku, jak również tych, którzy posiadają stałych partnerów i utrzymują kontakty seksualne, jednakże z niewystarczającą częstotliwością.

Jeżeli podejmujesz aktywność masturbacyjną, wynika to albo z twojego niezaspokojonego napięcia seksualnego, albo masturbacja służy rozładowaniu skumulowanego stresu i napięć o charakterze nerwicowym. Niestety podałeś za mało informacji, aby dokładnie odpowiedzieć na twoje pytanie, m.in. czemu masturbacja ci przeszkadza, ile masz lat, czy jesteś w związku, czy uprawiasz seks, jak często się masturbujesz, w jaki sposób, czy oglądasz przy tym pornografię itp. Jeżeli czujesz, że masturbacja stanowi dla ciebie problem, zachęcam do wizyty u seksuologa w twoim mieście.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta