Jesteśmy razem 5 lat. Ostatnio partner przestał mieć ochotę na seks [Porada eksperta]

2015-06-02 9:06

Jestem z partnerem już prawie lat 5, ja mam 21 lat, a on 22, od jakiegoś czasu (2-3 miesiące) nie ma ochoty na seks. Często pokazuję chęć do stosunku, jednak on zawsze to ignoruje. Zapewniał mnie, że nadal go pociągam i jestem atrakcyjna, po prostu nie ma na to ochoty. Jego brak ochoty trochę już trwa (oprócz seksu oralnego, na który taka ochota występuje, z korzyścią dla niego). Ja płaczę po nocach, gdyż też mam swoje potrzeby, a zdrady się się nie dopuszczę. Wcześniej kochaliśmy się bardzo często, odkąd zamieszkaliśmy razem wszystko się zmieniło - na początku było cudownie, ten stosunek faktycznie się pojawiał i był nieziemski, teraz na coś takiego liczyć już nie mogę. Nie wspomnę o braku czułości i pocałunków, mój partner nie całował się ze mną (namiętnie) od bardzo bardzo dawna (pomijając całusa przed wyjściem). Zaczynam się martwić, szukam problemu w sobie. Starałam się, ale najzwyczajniej nie mam już na to siły. Płaczę i boli mnie to, gdyż czuję się jak odrzucona, ale on nie widzi w tym problemu. Jak mogę nam pomóc, sprawić, by znów było dobrze jak kiedyś ?

Porada seksuologa
Autor: Getty Images

Gdy partner nie zaspokaja potrzeb kobiety, czuje ona niedosyt, a czasem ma poczucie krzywdy. Wydaje jej się, że jest niekochana lub niedoceniana jako kobieta. Tymczasem przyczyn takiego zachowania partnera może być naprawdę wiele. Zaczynając od problemów zdrowotnych, zaburzeń hormonalnych, zaburzeń nerwicowych, skutków ubocznych zażywanych leków czy problemów w pracy, nadmiernego stresu lub zamartwiania się różnymi rzeczami. Mężczyźni skoncentrowani na pracy zawodowej zapadają w seksualny letarg lub po prostu są psychicznie zmęczeni.

Pisze pani, że spadek poziomu potrzeb partnera pojawił się od kiedy zamieszkaliście razem. Można zatem przypuszczać, że istotnym czynnikiem jego niechęci do aktywności seksualnej mogą być wasze relacje partnerskie. Być może jest to nawarstwienie negatywnych emocji wobec pani lub trudności w psychicznym przystosowaniu się do nowego trybu życia. Pisze pani również, że przy braku ochoty na tradycyjne stosunki genitalne partner ma mimo wszystko ochotę na seks oralny. Świadczy to o tym, że dominuje u niego postawa egocentryczna. W takiej sytuacji nie powinna pani się wstydzić, tylko powiedzieć otwarcie o swoich oczekiwaniach i potrzebach. Jednak nie znając dokładnie państwa sytuacji moje wnioski są tylko przypuszczeniami. Jeśli otwarta i szczera rozmowa z partnerem nie pomoże, może warto rozważyć wspólną wizytę u specjalisty seksuologa. Przede wszystkim proszę nie szukać winy w sobie. Nie zna pani obiektywnej przyczyny unikania współżycia przez pani partnera.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta