Zaangażowanie w związek a brak wytrysku podczas penetracji [Porada eksperta]

2015-06-23 11:11

Ja i mój partner mamy po 22 lata. Jesteśmy parą od 3 lat, kochankami niewiele krócej. Nasze życie seksualne jest bardzo udane, ale ostatnio zaczęłam się zastanawiać nad jedną kwestią. Od około 2 lat mój partner ani razu nie "zakończył" stosunku w formie penetracji. Nie przywiązywałam do tego żadnej wagi, bo zaczęliśmy tak robić po rozmowach o zwiększeniu zabezpieczeń przed ciążą, a późnej dawało mu to ogromną satysfakcję. Jednak zauważyłam, że tak długi okres bez wytrysku wewnątrz jest chyba powodem do refleksji. Zabezpieczamy się tabletkami antykoncepcyjnymi. Jakiś czas temu przy zawirowaniach z ich przyjmowaniem partner wolał odczekać około 2 tygodni do czasu pewności, że ochrona jest aktywna, zamiast kupić i użyć prezerwatywy. Zresztą podobna sytuacja miała miejsce na samym początku naszej znajomości, kiedy namiętność była ogromna, a partner zdecydował o wstrzymaniu się przed pierwszym stosunkiem do momentu, gdy lekarz przepisał mi tabletki. Chociaż mieliśmy wtedy pod ręką prezerwatywy, nigdy ich nie użyliśmy. Nawet gdy ostatnio kochaliśmy się w pozycji na stojąco, w ostatniej chwili partner usiadł i skończył na zewnątrz, chociaż było to bardzo niespodziewane i wymagało niemal akrobacji. Czy unikanie wytrysku wewnątrz może być wyrazem braku zaangażowania i lęku przed wspólną przyszłością? Jak powinnam z nim o tym rozmawiać?

Porada seksuologa
Autor: Getty Images

Obydwoje państwo jesteście jeszcze bardzo młodzi. Postawa pani partnera z jednej strony może oczywiście świadczyć o braku zaangażowania i lęku przed wspólna przyszłością, ale z drugiej może być również wyrazem bardzo dużej dojrzałości i odpowiedzialności w trosce o panią i państwa przyszłość. Na podstawie podanych przez panią informacji trudno odpowiedzieć, dlaczego partner aż tak bardzo obawia się ciąży.

Proszę przyjrzeć się innym sferom jego życia, jego podejściu ogólnie do przyszłości, temu jak był wychowywany, jaki był jego przekaz rodzinny na temat dzieci i rodziny. Generalnie proszę pytać i rozmawiać jak najwięcej na temat jego potrzeb, tego co dla niego jest ważne, ponieważ jednym z filarów związku - poza udanym życiem seksualnym - jest właśnie poznanie potrzeb i oczekiwań partnera.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta