Jak zaradzić przedwszesnemu wytryskowi u mężczyzny po 40.? [Porada eksperta]

2015-06-01 9:40

Poznałem piękna kobietę i już kilka razy doszło do zbliżenia, niestety nie zdążyłem nawet wejść, gdy nastąpił wytrysk. Mam już 45 lat, uprawiałem seks nie raz, zdarzało się że ten pierwszy raz był za wcześnie, ale teraz to już katastrofa - chyba ją stracę. Zupełnie bezwiednie wypływa to ze mnie, nawet nie mam satysfakcji!

Potocznie uważa się, że przedwczesny wytrysk to przypadłość młodych mężczyzn, którzy dopiero zaczynają swoje życie seksualne. Badania i praktyka pokazują jednak, że dotyczy mężczyzn w każdym wieku. Jak najbardziej zrozumiałe są pana obawy. Mężczyźni z przedwczesnym wytryskiem często doświadczają całej gamy negatywnych uczuć, które powstrzymują ich od rozmowy o problemie – depresja, zakłopotanie, brak pewności siebie, utrata poczucia własnej wartości lub nawet unikanie aktywności seksualnej. Utrzymujący się przedwczesny wytrysk może powodować również konflikty pomiędzy partnerami i często prowadzi do rozpadu związku. Dodatkowo z reguły im bardziej mężczyzna stara się opóźnić wytrysk tym wcześniej on następuje (wytwarza się mechanizm błędnego koła).

Czasami jest tak, że szybka ejakulacja występuje u mężczyzny, który długo nie miał partnerki lub współżycie jest rzadkie i nieregularne. Jeśli natomiast problem utrzymuje się mimo stałej partnerki i regularnych stosunków, to zdecydowanie polecam wizytę u lekarza-seksuologa lub psychologa-seksuologa. Bardzo ważne jest ustalenie przyczyny przedwczesnego wytrysku. Może bowiem istnieć wiele różnorodnych powodów lub czynników psychologicznych, ze względu na które ma pan trudność w kontrolowaniu czasu wytrysku. Doświadczony specjalista zajmujący się seksuologią może wtedy odpowiednio zalecić psychoterapię i/ lub leczenie farmakologiczne (skuteczne i przebadane leki na to zaburzenie są tylko na receptę). Konieczna jest dłuższa osobista rozmowa, zebranie większej ilości informacji oraz przeprowadzenie badań diagnostycznych.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Chochoł

Seksuolog, psycholog, terapeuta Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, certyfikowany coach ICC. Zajmuje się promowaniem szeroko rozumianego zdrowia seksualnego oraz udzielaniem pomocy i wsparcia w zakresie trudności natury seksuologicznej i psychologicznej. Prowadzi terapię indywidualną oraz terapię par. Więcej na: http://seksuolog-radom.pl/

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.