Partner nie ma ochoty na seks i jest oziębły emocjonalnie [Porada eksperta]

2015-06-15 3:20

Mam 20 lat, a mój partner 24. Jesteśmy razem 3,5 roku, a mieszkamy razem od ponad pół roku. Nasze życie seksualne zawsze wyglądało dobrze - kochaliśmy się często, oboje dbaliśmy o swoje potrzeby i byliśmy usatysfakcjonowani. Jednak ostatnie dwa miesiące to jakiś koszmar. Partner odmawia mi seksu i wymawia się zmęczeniem. Jeżeli się uprę, to zdołam wywalczyć ten raz na tydzień, ale taki seks nie sprawia mi przyjemności. Po za tym seks nie wychodzi wtedy poza ramy kopulacji - brak jakichkolwiek pieszczot, gry wstępnej, zmian pozycji. Wiem też, że partner nie ma problemów z erekcją, bo gdy próbuję go zachęcić drobnymi pieszczotami, wszystko "działa" należycie. Gdy próbowałam ostatnio zachęcić go wykorzystując jego (kiedyś) ulubioną pozycję, usłyszałam pytanie, co ja robię. W życiu prywatnym też jest strasznie oziębły - nie przytula mnie (to ja muszę się do niego przytulać), nie całuje mnie (chyba że o tym wspomnę) i nie mówi, że mnie kocha (chyba że jako pierwsza to powiem). Kiedy próbowałam z nim o tym wszystkim rozmawiać, stwierdził, że wszystko jest w porządku, że mnie kocha, ale jest zmęczony. Mi mówi, że jest zmęczony, ale ma siłę, żeby jeździć po znajomych czy na spotkania swojego stowarzyszenia. Co mam robić? Czy to ze mną jest coś nie tak?

Porada seksuologa
Autor: Getty Images

Przyczyn braku ochoty na seks u mężczyzny może być naprawdę wiele. Zaczynając od problemów zdrowotnych, zaburzeń hormonalnych, zaburzeń nerwicowych, skutków ubocznych zażywanych leków czy problemów w pracy, nadmiernego stresu lub zamartwiania się różnymi rzeczami. Czasami mężczyźni zbytnio skoncentrowani na pracy zawodowej są psychicznie i/lub fizycznie zmęczeni, co w konsekwencji odbija się niekorzystnie na poziomie ich potrzeb seksualnych.

Istotnym czynnikiem jego niechęci do aktywności seksualnej mogą być również wasze relacje partnerskie. Pisze pani, że partner jest oziębły i nie okazuje pani czułości (czy zawsze tak było? czy zmieniło się to w ciągu ostatnich 2 miesięcy?). Być może jest to nawarstwienie negatywnych emocji wobec pani lub trudności w poradzeniu sobie z jakąś trudną dla niego sytuacją. Czasami zmęczenie może być również objawem depresji. Warto poznać przyczyny tego zmęczenia, a przede wszystkim oczekiwania i potrzeby pani partnera.

Proszę spróbować podejść do rozmowy z troską i zrozumieniem. Być może rzeczywiście coś istotnego dzieje się obecnie w jego życiu. Często mężczyźni nie chcą obarczać nas swoimi problemami. Jeśli otwarta i szczera rozmowa z partnerem nie pomoże, może warto rozważyć wspólną wizytę u specjalisty seksuologa. Przede wszystkim proszę nie szukać winy w sobie. Nie zna pani obiektywnej przyczyny unikania współżycia przez pani partnera.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta