Orgazm – co to jest? Jak wygląda? Wszystko o orgazmie

Orgazm, inaczej szczytowanie, to kulminacyjna faza podniecenia seksualnego, która wiąże się z odczuwaniem silnej rozkoszy. Jak wygląda orgazm? U każdego nieco inaczej, ale jest kilka podobnych objawów, które można zaobserwować zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Sprawdź, jak rozpoznać orgazm i w jaki sposób można osiągnąć szczyt przyjemności.

Orgazm niektórzy porównują do wszechogarniającej fali rozkoszy, inni do seksualnej eksplozji i trzęsienia ziemi, po którym przychodzi błogie odprężenie. Jedno jest pewne – orgazm jest niesamowicie przyjemny i dążą do niego wszyscy aktywni seksualnie ludzie.

Stąd wszechobecne pytania: jak właściwie wygląda ten moment, co się dzieje, gdy kobieta lub mężczyzna „dochodzi”, jak osiągnąć orgazm, jak go wywołać i co robić, gdy mimo starań orgazm się nie pojawia? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego o orgazmie.

Spis treści:

 1. Co to jest orgazm?
 2. Jak wygląda orgazm u kobiet?
 3. Jak wygląda orgazm u mężczyzn?
 4. Jak osiągnąć orgazm?
 5. Rodzaje orgazmu
 6. Przyczyny braku orgazmu

Co to jest orgazm?

Z punktu widzenia biologii orgazm to stan najwyższej ekstazy trwający od kilku do kilkudziesięciu sekund, któremu towarzyszy szereg reakcji fizjologicznych – niektóre z nich wspólne są kobietom i mężczyznom, inne u obu płci wyglądają inaczej.

W czasie orgazmu ustaje oddech, serce wyrywa się z piersi, na chwilę przestajemy widzieć, słyszeć, reagować na zapachy. Zanim z ciała nie odpłynie ogromna fala ciepła, na chwilę tracimy kontakt z rzeczywistością.

Objawy orgazmu występujące u mężczyzn i kobiet to:

 • wzrost ciśnienia tętniczego krwi,
 • przyspieszony oddech,
 • zaróżowienie ciała,
 • mimowolne skurcze mięśni (np. pochwy),
 • wydawanie ekstatycznych westchnień lub okrzyków (nie u każdego).

Odczucia związane z przeżywaniem orgazmu to skutek uboczny pobudzania receptorów nerwowych znajdujących się w najbardziej erogennych strefach ciała: przede wszystkim w okolicach genitaliów i piersi. Istnieją jednak przypadki, w których bezpośrednia stymulacja nie jest konieczna do osiągnięcia orgazmu – mogą go wywołać też erotyczne sny i fantazje, choć zdarza się to raczej rzadko.

Czytaj też: O czym świadczą polucje nocne?

Po orgazmie zarówno mężczyźni, jak i kobiety odczuwają błogi spokój, rozluźnienie, niekiedy senność. Reakcja ta ma związek z wyrzutem hormonów podczas szczytowania: oksytocyny, prolaktyny, a także endorfin, których wpływ na organizm przypomina działanie morfiny (stąd ich nazwa potoczna: „endogenne morfiny”).

Jak wygląda orgazm u kobiet?

Gdy pobudzone zostaną szczególnie wrażliwe miejsca na ciele kobiety, nabrzmiewają jej piersi, powiększa się i wilgotnieje łechtaczka. To znak, że kobieta zbliża się do pierwszej fazy orgazmu – podniecenie osiąga pewien stały poziom. Pod wpływem stymulacji narządów płciowych łechtaczka nadal nabrzmiewa, w pochwie wydziela się więcej śluzu, na ciele może pojawić się tzw. rumieniec seksualny. Za chwilę mięśnie pochwy skurczą się gwałtownie, łechtaczka osiągnie wzwód, a macica uniesie się do góry.

Jeśli podniecenie nie minie i pieszczoty nie ustaną, kobieta będzie szczytowała. W jej ciele zajdą charakterystyczne fizjologiczne zmiany: mięśnie pochwy i odbytnicy zaczną rytmicznie pulsować, sutki się naprężą i powiększą, a otoczki piersi ściemnieją i staną się bardziej wyraziste.

Sprawdź też: Jak pieścić piersi, by kobieta przeżyła orgazm sutkowy?

Warto wiedzieć

U kobiet orgazm jest zjawiskiem wyuczonym i najczęściej rozwija się po dwóch latach od rozpoczęcia współżycia. W przeciwieństwie do mężczyzn, kobiety muszą więc same nauczyć się, jak odczuwać rozkosz. Nie dla wszystkich jest łatwe i wiele kobiet przez długie lata nie potrafi w pełni cieszyć się seksem.

Warto jednak podkreślić, że każda zdrowa kobieta jest zdolna osiągać orgazmy – kluczem jest poznanie swojego ciała oraz wyzbycie się zakorzenionych głęboko uprzedzeń względem seksu. Często stanowią one przykry skutek rygorystycznego wychowania i nabytego w dzieciństwie przeświadczenia, że sfera seksualna jest czymś brudnym, grzesznym.

Jak wygląda orgazm u mężczyzn?

W przypadku 90% mężczyzn wyzwolenie orgazmu jest fizjologiczną reakcją na pobudzenie członka. Oznacza to, że orgazm u panów jest, jak to określają seksuolodzy, fenomenem wrodzonym. Niemniej unikanie rutyny w życiu seksualnym sprzyja osiąganiu coraz intensywniejszych doznań fizycznych i psychicznych.

Mężczyznę pobudza sam widok ciała partnerki lub jej dotyk. Penis sztywnieje, unosi się nad kość łonową, napletek odsłania żołądź, która powiększa się i ciemnieje. Następuje erekcja. W zależności od pobudzania może utrzymywać się długo na tym samym poziomie lub zmniejszać się i zwiększać.

Czytaj też:

Na klatce piersiowej i w dole brzucha zwykle pojawia się rumieniec, który stopniowo obejmuje szyję i twarz. Dochodzi do wytrysku. Wypływ spermy sprawia, że cewka moczowa i zwieracze odbytu kurczą się rytmicznie. Po szczytowaniu członek wiotczeje, mężczyznę ogarnia senność. Niebawem jednak może być gotów do kolejnego aktu, choć wydarzenia rzadko mają tak idealny przebieg.

Jak osiągnąć orgazm?

Orgazm można osiągnąć nie tylko na drodze tradycyjnego stosunku seksualnego. Istnieje wiele rodzajów stymulacji, które prowadzą do intensywnego odczuwania przyjemności.

Orgazm może być wywołany poprzez:

I wiele innych technik seksualnych.

Zobacz też:

Rodzaje orgazmu

Kobiecy orgazm to zjawisko nieco bardziej złożone niż orgazm u mężczyzn. Stąd wyróżnia się co najmniej kilkanaście rodzajów szczytowania u kobiet. Wśród nich najważniejsze to: orgazm pochwowy i orgazm łechtaczkowy.

Orgazm łechtaczkowy

Traktowany jest jako „gorszy” i mniej dojrzały niż orgazm pochwowy – oczywiście niesłusznie. Wynika to z faktu, że kobiecie łatwiej go osiągnąć, a orgazm pochwowy wymaga lepszego poznania swojego ciała.

Ten rodzaj orgazmu uzyskiwany jest na drodze stymulacji łechtaczki: może to być pocieranie, masowanie, robienie kółek, rytmiczne uciskanie. Wachlarz technik jest bardzo bogaty i każda kobieta lubi pieszczoty w innym tempie i o innym poziomie intensywności.

Sprawdź: Jak pieścić łechtaczkę, by doprowadzić kobietę do orgazmu?

Ważne jednak, by nie pieścić łechtaczki zbyt mocno, bo jest to narząd bardzo unerwiony i zbyt silne bodźce zamiast wywoływać przyjemność, mogą powodować ból.

Orgazm pochwowy

Można go osiągnąć poprzez stymulację pochwy. Przychodzi łatwiej kobietom, które umieją pracować mięśniami dna miednicy (inaczej Kegla) – poprzez ich rytmiczne zaciskanie w czasie penetracji ścianki pochwy są mocniej drażnione i szybciej można dojść do orgazmu.

Pomocne w wywołaniu tego rodzaju orgazmu może być też znalezienie punktu G, czyli szczególnie wrażliwego na pieszczoty odcinka pochwy.

Czytaj też: 9 rodzajów orgazmu - czy znasz je wszystkie?

Pieszczoty ważniejsze od orgazmu?!

Wśród narodów bliskich nam kulturowo orgazm jest samym w sobie celem każdego zbliżenia. Jednak narody Wschodu uważają, że szczytowanie to tylko jeden z elementów podniecenia. Akt miłosny ma się koncentrować na jak najdłuższym przeżywaniu przyjemności wynikającej z podniecenia. Powinno ono narastać stopniowo, brać we władanie kolejne fragmenty ciała i duszy.

Im dłużej trwają pieszczoty, tym większa radość ze zbliżenia. Dlatego ważne jest wzajemne poznanie sfer erogennych partnera, u każdego innych. Odkrycie miejsc wrażliwych na dotyk jest istotne, bo właściwe ich pobudzenie prowadzi do seksualnego podniecenia, które dla wielu osób jest ważniejsze niż sam stosunek, a nawet orgazm. Zresztą ten można przeżyć głęboko, ograniczając się do pieszczot.

Przyczyny braku orgazmu

Mężczyźni rzadko skarżą się na brak orgazmu. Jeśli taki problem się pojawia, zwykle jest skutkiem poważnej choroby ogólnoustrojowej lub wad budowy narządów płciowych.

W przypadku kobiet lista powodów nieosiągania orgazmu jest długa. W niektórych dniach cyklu seks może kobiet w ogóle nie interesować, stąd problemy z zaspokojeniem. Podobny brak zainteresowania seksem mogą okazywać panie w okresie menopauzy, kiedy spada poziom żeńskich hormonów, czyli estrogenów i progestagenu.

Powodem braku orgazmu bywają też niedostatki hormonalne spowodowane schorzeniami, jak np. nadczynność czy niedoczynność tarczycy. Kolejną przyczyną jest ból odczuwany w czasie zbliżenia spowodowany suchością pochwy, wadami budowy, przebytymi operacjami. Wtedy pomocy należy szukać u ginekologa.

Sprawdź też:

Ogromny wpływ na przeżywanie zbliżenia mają zażywane leki. W tej grupie znajdują się środki psychotropowe czy uspokajające psychikę oraz nasenne (także te sprzedawane bez recepty). Kolejną są preparaty przyjmowane przy schorzeniach onkologicznych, nadciśnieniu czy innych formach zaburzeń układu krążenia.

Wśród chorób, które nie pozwalają osiągać satysfakcji ze współżycia, wymienia się cukrzycę, nieleczone nadciśnienie tętnicze, stwardnienie rozsiane, wszystkie postacie depresji, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, schorzenia obarczone bólami oraz stany zapalne.

W artykule wykorzystano fragmenty artykułu Anny Jarosz z miesięcznika „Zdrowie”.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Ja
|

Co ty za bzdety piszesz????!!!

ona
|

Nawet nie próbuj mieć jakiekolwiek problemy że Ona dochodzi a Ty jeszcze nie!! Nawet nie wiesz ile kobiet chciałoby być na jej miejscu/bo dochodzi/ i ilu facetów chciałoby być na Twoim/bo Ona z Tobą dochodzi- i to nie raz!!/ Zdajesz sobie sprawę ile związków przez brak orgazmu się psuje?????????!!!!

Jadwiga,twoja kocica.
|

Majac niemalże 63 lata /za 5 tyg./wczoraj osiagnelam przepiękne orgazmy/ok9a może było ich z 10/ az się z tej pięknej milosci i doznawanej rozkoszy poplakalam...dodam,ze mój maz jest młodszy o 6 lat.Kochamy się nieprzerwanie od 32 lat,ja bylam po przejściach,po jednym związku malzenskim a on kawaler jak się pznalismy...On /obecny maz/był taki młodziutki bo 25 lat a ja 31,no i z doświadczeniem w sexie...z pierwszym mezem rozstałam się z winy jego,zdrady,ktorym ulegal pod moja nieobecność i inne przyczyny...Ex maz tez był młodszy/4 lata/...czyzby starsi panowie bali się mojej urody i temperamentu,powiem ze diabolicznego temperamentu.../niech wiedza co stracili/....kocham swego meza i nigdy go nie zdradziłam i może stad te rozkosze sa tak cudasne i niezapomniane.Wytrwale i z tesknota wyczekiwałam jak pare razy wyjezdzal na 1 i 3 miesięczne okresy do pracy za granica...czase przy większych Jego wyjazdach robiłam to; paluszkami tak przetrwałam do momentu Jego powrotu...dodam; Mój Kochany,Najukochanszy mężczyzno,Moj Andrzeju Kocham Cie ponad zycie i wiem ze Ty również mnie kochasz. Pragne abyśmy w takiej milosci przetrwali reszte zycia razem we dwoje/Ex maz Andrzej i obecny również Andrzej,to tak jak wymazylam sobie w podstawówce bo to imie ma mój brat i ono mi wciąż się podoba i mnie urzeka/...Anrzeju,Moj Kociaku dziekuje ci za cudowne pieszczoty i kocanie,za wspaniala i troskliwa Twa milosc ...dalej będę tak cie piescic i kochac,ze jak mawiasz,ze ''widzisz po tych pieszczotach biale myszki jeszcze drugiego i trzeciego dnia w pracy/...

EWA
|

Facet powinien wiedziec jak sie za to zabrac powinien rozkochac kobiete w sobie pieszczotami zeby osiagnela swoj cel a wtedy on tez bedzie zadowolony i dozna roskoszy to jest prawdziwa milosc

sex
|

Chcę dodać, że orgazm punktu G nie jest do szczęścia konieczny więc jeśli nie ma takiej potrzeby, to nie należy do niego dążyć.

sex
|

Informacja dla kobiet:
Wydaje się, że informacje na temat orgazmu kobiecego zamieszczone na ten temat na polskich stronach internetowych są nierzetelne. Można przeczytać, że nie wszystkie kobiety mogą go mieć, że niektórym kobietom brakuje jakiegoś organu, że potrzebna jest świeczkowa atmosfera albo wyszukana pozycja. Najdziwniejsze jest, że piszą tak nawet seksuolodzy dodając coraz więcej szczegółów, że tylko nerwicy można się nabawić.

Opiszę dwa orgazmy:
- łechtaczkowy
- punktu G.

Najłatwiej sprawdzić te orgazmy przez pobudzenie ręką. Oczywiście trzeba mieć na to ochotę, a gdy się to wykonuje pierwszy raz to zrobić ostrożnie. Jeśli nie odczuwasz napięcia seksualnego i potrzeby dotykania narządów płciowych, to nie próbuj, bo prawdopodnie jesteś zbyt młoda.

Orgazm łechtaczkowy uzyskujemy przez ruszanie łechtaczki palcem. Można go też uzyskać bez pobudzania ręką podczas stosunku. Wiele osób sądzi, że w tym drugim przypadku jest to orgazm pochwowy, bo nie dotykali wtedy łechtaczki. Jednak łechtaczka jest organem rozbudowanym znacznie głębiej w ciało i okolice pochwy. Jest także pobudzana przez ruch ciała i dotyk ciała partnera.
Orgazm punktu G jest mniej znany, bo chyba nie wszystkie kobiety go odkrywają. Muszę zaznaczyć, że jeśli chce to ktoś zrobić pierwszy raz, to nie należy tego robić na siłę, bo być może w ogóle się nie uda (bo np. źle zrozumieliśmy ten opis i pobudzamy niewłaściwe miejsce albo doprowadzimy do jakiegoś otarcia). Podczas tego orgazmu kobieta doznaje dużego wytrysku. Przed próbą przykryj czymś miejsce gdzie to robisz, bo można sporo napryskać nawet na ścianę lub sufit. Jeśli leżysz np. na łóżku, na plecach z nogami rozstawionymi na podłodze, to wytrysk będzie sporą fontanną. Orgazm ten uzyskujemy przez pobudzenie punktu G. Najczęściej robi się to w ten sposób, że należy do pochwy włożyć dwa place (zwykle trzeci i czwarty) na odległość ok. połowy długości palców (do drugiego zgięcia palca od końca palca). Końcami palców odnajdujemy miękie i wrażliwe miejsce (mam na myśli na ścianie od wewnątrz do przodu). Zaczynamy je pocierać i być może naciskać. Może to potrwać. Zaczną się silne skurcze, dochodzi do wytrysku i orgazmu. Możesz niesamowicie krzyczeć i jęczeć. Wytrysk jest poprzedzony odczuciem jak przed oddaniem moczu. Zrób tak jakbyś chciała oddać mocz, jednak nie będzie tryskał to mocz. Orgazm jest falowy tzn. będą kolejne orgazmy. Kontynuuj pracę palcami tak długo jak czujesz, że chcesz lub możesz. Stymulację palcami może robić za Ciebie twój partner (do którego masz zaufanie), bo lubi to tak samo jak ty. Jeśli jednak tego wcześniej nie robił, to opowiedz mu co się stanie, bo może być zaskoczony. Jemu jest nawet łatwiej to zrobić, a Twoje doznania mogą być jeszcze silniejsze. Niestety nie mam informacji jak często można to robić i czy nie ma skutków ubocznych.

Olga
|

Moim zdaniem kobieta osiąga orgazm tylko z mężczyzną który ma dla niej prawdziwe znaczenie,w przelotnych romansach również ale nigdy tak jak w przypadku prawdziwego uczucia! Z TYM jest niepowtarzalny!

aga
|

Jeśli jesteś kobietą, która nie zawsze osiąga pełną satysfakcję w łóżku, zgłoś się do programu Miasto Kobiet w Tvn Style.
Zgłoszenia mailowo na adres a.lubawska@tvn.pl lub telefonicznie 516444962

Krzych
|

Co zrobic zeby miec orgazm monika 22lata

Patryk
|

Mam troche problem. Od niedawna zacząłem współżyć z moja obecną dziewczyną i troche mnie to boli ze ona potrafi przeżyć dwa orgazmy podczas jednego stosunku gdzie ja juz prawie niby dochodze a jednak nie kończe. Być może to krótki czas bo ona potrafi dojść tak juz w 15 minut nie wiem w zasadzie kto ma wiekszy problem czy ona ze juz potrafi dwa w tak krótkim czasie czy ja ze jeszcze nie kończe. Proszę o pomoc moze ja mógłym jakoś dojść szybciej